За поточні 9 місяців в нашій області зафіксували 671 пожежу в екосистемі.
Навесні та восени на Львівщині, як і в інших областях України, зростає кількість виникнення пожеж. Значну частину складають саме пожежі в екосистемах, спричинені людською недбалістю та елементарним спалювання сухої трави.
У ГУ ДСНС Львівської області наголошують, що пожежі в екосистемах завдають значних матеріальних збитків та створюють додаткове навантаження на роботу пожежно-рятувальних підрозділів, що вкрай важливо у воєнний період.
«Цьогоріч з усіх 2150 пожеж на теренах нашої області, саме пожежі в екосистемах становлять 30%. Це високий показник. Впродовж цього року разом з Держекоінспекцією, Національною поліцією та органами місцевого самоврядування ми організували понад 1200 рейдів. За порушення правил пожежної безпеки до адміністративної відповідальності притягнули 128 жителів області. Найбільше порушників, а це 27 людей, зафіксували у Львівському районі», – розповів під час брифінгу в Офіційному медіацентрі при Львівській ОВА Ігор Брегін – начальник управління запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС у Львівській області.
До слова, рейди відбуваються щоденно та навіть у позаробочий час, адже за інформацією рятувальників, громадяни починають активніше спалювати сухостій саме ввечері. А щоб ефективніше фіксувати правопорушення рятувальники використовують квадрокоптери.
«Більшість пожеж у Львівській області спричинені саме через недбалість людей. Йдеться про спалення сухостою чи необережну поведінку з вогнем під час пікніків у відкритій місцевості. Для того, щоб уникнути лісових пожеж наші лісівники цьогоріч зробили майже 400 кілометрів мінералізованих смуг. Оновили 1,5 тисячі кілометрів уже існуючих смуг. Встановили додаткові 16 веж, обладнаних камерами відеоспостереження, щоб вчасно виявляти пожежі та загасити їх», – повідомила т.в.о. директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА Оксана Війтик.
Спалювання сухої трави завдає великої шкоди для людей. Під час горіння сухостою у повітря виділяється багато диму, в якому є важкі метали: бензопірен, діоксини та чадний газ. Усі разом чи по окремо вони спричиняють онкологічні захворювання у людини, отруєння організму, запаморочення та навіть летальні випадки.
«Побутує думка, що в результаті спалення сухостою утворюється попіл, який можна використовувати, як добриво для ґрунту. Насправді це не так. По-перше, у цьому сухостої багато шкідливих важких металів, пестицидів, які шкодять ґрунту. По-друге, під час пожежі гинуть тварини у норах, птахи у гніздах, тим самим це спричинює великих втрат екосистемі. В степових системах під час пожежі знищується насіння, від якого відроджується трав’яний покрив і на місці травостоїв, які збагачують нашу флору, виростають чужорідні інтродуценти – борщівник Сосновського, амброзія, канадський золотарник. Тобто замість того, щоб мати гарні квітучі поля, ми маємо чагарники трав, які шкодять довкіллю», – наголосила Оксана Війтик.
Порушення правил пожежної безпеки тягне за собою адміністративну відповідальність. Якщо йдеться про пожежі у лісах, то мінімальна сума штрафу для громадян складає 1,5 тисячі гривень і 4, 5 тисяч для посадових осіб. Якщо ця пожежа спричинила пошкодження лісових насаджень, то мінімальний штраф для громадян складе від 4,5 тисячі, а для посадових осіб – від 10 700 тисяч. Додатково стягується штраф за кожне знищене дерево. Якщо йдеться про контроль щодо спалювання сухої рослинності, то мінімальний розмір штрафу передбачений у законодавстві – 3060 гривень, а максимальний – 30 600 гривень.
«Торік був випадок, коли під час рейду спільно з фахівцями ДСНС ми зафіксували порушення посадовою особою на території Самбірського району. Людині наклали штраф у розмірі 15 тисяч, вона звісно не погодилась і двічі оскаржувала рішення. В результаті громадянин сплатив штраф у подвійному розмірі. До слова, якщо людина раніше притягувалась до адміністративної відповідальності за спалювання сухостою, але продовжує порушувати законодавство, на неї накладають повторний штраф у максимальному розмірі», – зазначив заступник начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області Василь Стрищак.
У разі поширення вогню на більші ділянки варто вжити заходи для його ліквідації. Першочергово телефонуйте до рятувальників за номером «101». Якщо можливо самостійно загасити невелику пожежу (звісно без шкоди для власного життя), то можна накрити покривалом ділянку вогню, щоб обмежити доступ повітря чи загасити водою, щоб знизити температуру і чекати на приїзд підрозділу ДСНС.