«Ми б хотіли, щоб кордон між Україною і Польщею перестав бути тим табу, яке розділяє наші народи. Тому й вирішив поблизу Варяжа з українського боку кордону, а також з польського на землі створити дві риби, одна пливе на схід, друга – на захід. Чому риби, бо вони вільні в морі чи ріці пливуть куди хочуть. І нам би хотілося, щоб наші народи не розділяв кордон, і ми були ближчі один до одного, – так розпочав розмову митець з Любліна Ярослав Козяра, котрий разом з Барбарою Лушавською, працівником центру культури у Любліні в рамках проекту добросусідства між Україною та Польщею, побували у Сокалі. З ними зустрілися голова районної ради Ігор Дацюк та голова РДА Микола Мисак.
Митець Ярослав Козяра спочатку закінчив школу бджолярів, як і його батько, а потім закінчив Варшавську академію мистецтв, почав займатися новим видом образотворчого мистецтва – ландарт. Це величезні картини створені на землі, ось, наприклад, риба в довжину 200 метрів. Їх найкраще оглядати з висоти пташиного польоту. Спочатку художник наносить контури майбутнього творіння, натягуючи мотузки, забиваючи кілки, а потім просить трактористів виорати саме визначені контури. Він розповідав, що українські трактористи навіть дивувалися, що їм довелося сюдитуди їздити колами, але коли побачили те, що вони орали з висоти, то були захоплені. Цей польський митець співпрацює з львівськими художниками, бере участь у різних фестивалях. В українськопольських стосунках йому допомагає священик о. Стефан Батрух. У минулому році на полі села Городище, в яке попросту закохався, створив свій образ, яким любувалися тутешні мешканці.
Враженнями від спілкування з людьми ділиться Барабара Лушавська:
– Ми стверджуємо, що працюємо задля того, щоб той кордон був для нас не таким страшним. Адже біля прикордоння є спільноти людей, котрі дуже симпатичні і відкриті. Вони можуть дивуватися нашому мистецтву, але хочуть пізнати його. І нам було дуже приємно мати з ними справу, спілкуватися.
Підсумував зустріч голова районної ради Ігор Дацюк:
– Ми зацікавлені у добросусідських стосунках з поляками, співпрацюємо в рамках транскордонного проекту між Україною та Польщею, підтримуємо завжди ініціативу о. Стефана Батруха. У нас вже склалися товариські стосунки з повітами Томашовським, Грубешівським. Робимо різні спільні проекти та імпрези. І сьогоднішня зустріч – це ще один крок до співпраці.
Про це мистецтво на землі польські митці зняли невеличкий фільм, видали альбом. А цими днями приїхали до Варяжа, аби й на українській землі вільно плавала риба, для котрої, як і для польської, не існувало б кордонів.
Оксана ПРОЦЬ
Фото автора.