Стислий огляд подій

Ситуація в Сокальському районі щодо гостроінфекційних та хронічних захворювань тварин і птиці стабільно благополучна

Епізоотична ситуація в Сокальському районі щодо гостроінфекційних та хронічних захворювань тварин і птиці стабільно благополучна. Проте занепокоєння служби ветмедицини викликають періодичні випадки захворювання тварин сказом.

За останні п'ять років зареєстровано 13 випадків сказу у тварин. Зокрема, мали місце випадки сказу у лисиць – 7, котів – 4, куниць – 2.

Заходи з профілактики і ліквідації сказу тварин у господарствах різних форм власності і населених пунктах району проводяться відповідно до вимог Програми оздоровлення території України від сказу на 2005-2015 рр., в якій враховано європейський досвід боротьби з цим захворюванням та епізоотичні особливості в Україні.

Наразі ми є свідками еволюції як природновогнищевого, так і антропоургічного (міського) типу. Резервуаром і джерелом збудника першого типу є м'ясоїдні, передусім червона лисиця.

Профілактичні щеплення собак проти сказу, а в зоні неблагополуччя і котів, є основними заходами з ліквідації. З метою недопущення виникнення випадків природновогнищевого типу проводять імунізацію диких м'ясоїдних тварин. В районі цей захід відбувається уже втретє відповідно до реалізації Угоди між Міністерством аграрної політики та продовольства України і Міністерством сільського господарства та розвитку села Республіки Польща.

У поточному році епізоотична ситуація зі сказу тварин в районі стабільна і контрольована.

Зареєстровано один випадок захворювання на сказ лисиці, відстріляної на присадибній ділянці власником в с. Сілець.

В 2013ому з доставленого для дослідження на сказ 141 патматеріалу отримано позитивні результати у трьох тварин, в тому числі куниць – два випадки, котів – один випадок. Основними причинами виникнення захворювань є збільшення чисельності червоної лисиці, яка станом на 1 січня 2013 р. становила дві особини на 1000 га при нормі 0,5, та наближення місць їх проживання до населених пунктів. Викликає стурбованість недостатній контроль за виконанням правил утримання власниками чотирилапих, внаслідок чого зростає кількість безпритульних тварин. Перешкодою у боротьбі зі сказом є відсутність бригад з відлову безпритульних тварин та відсутність відповідних для них притулків.

З метою недопущення поширення сказу, необхідно вживати весь комплекс заходів не тільки державною службою ветеринарної медицини, а й місцевими органами влади, комунальною службою, працівниками лісового та мисливських господарств.

Петро КЛИМЧУК,
начальник управління ветеринарної медицини в Сокальському районі.

Голос Сокальщини на GoogleNews