Щовесни, з настанням теплої і сухої погоди, зростає ризик виникнення пожеж внаслідок самовільного спалювання сухої рослинності. Подібні дії призводять до забруднення навколишнього середовища, а вогонь може перекинутись на лісосмуги, ліси, присадибні території. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятками років, а про збитки годі й казати – лік може йти на мільйони. Величезної шкоди пожежі завдають фауні – гинуть птахи, звірі, комахи, знищуються їхні домівки.
Для запобігання поширенню вогню з сільськогосподарських угідь у лісові масиви, у Сокальському ДЛГП «Галсільліс» створюють нові мінералізовані смуги та проводять догляд за ними. На даний час вже створено 23 км нових мінералізованих смуг та проведено доглядів за раніше створеними 25 км.
Щоб уникнути лісових пожеж протягом пожежонебезпечного періоду забороняється: розведення багать у лісі (крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях); заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети; відвідування населенням хвойних насаджень при п’ятому класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди; палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети.
Крім того, статтею 77 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення за порушення вимог пожежної безпеки в лісах», передбачений штраф у розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.) і на посадових осіб – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 170 грн.). До того ж, спалення стерні після збору врожаю також є незаконним. Відповідно до статті 771 КУПАП штраф для громадян становить від 170 до 340 грн., для посадових осіб – від 850 грн. до 1190 грн.
Андрій МИКИТЮК, головний інженер Сокальського ДЛГП «Галсільліс».