Стислий огляд подій

Виконайте свій громадський обов’язок

 

 
Після завершення голосування о 20 годині на столи, де підраховуватимуть голоси, буде направлена веб-камера. А після закінчення підрахунку голосів голова дільничної комісії зобов`язаний взяти в руки протокол і на відстані одного метра від веб-камери показати його. До 18 жовтня голови дільничних комісій були зобов`язані взяти камери спостереження від уповноважених осіб, а саме – директорів шкіл, голів сільських рад, де знаходяться дільниці. Вони їх забрали. Але упущенням з боку організацій, які займалися їх встановленням, стало те, що з членами комісій необхідно було провести навчання, де мали б роз`яснити, як користуватися веб-камерою. Можливо, ця помилка буде виправлена і представники фірми, що встановлювали веб-камери, навчать членів виборчої дільниці, як нею користуватися.
 
– Чи звертались до вас зі скаргами суб’єкти виборчого процесу?
 
– Порівняно з минулими роками, є дуже мало скарг. Це нас тішить і означає, що виборчі дільничні комісії працюють, практично, без порушень. В основному надходять скарги на роботу червоноградських виборчих комісій. Але це все налагоджується, адже проходить процес заміни того чи іншого члена виборчої комісії іншими представниками від партій чи кандидата у депутати. Так що особливих проблем немає.
 
– Чи налагодила окружна виборча комісія співпрацю зі спостерігачами, зокрема, міжнародними?
 
– Було дуже багато міжнародних спостерігачів, але їх реєструємо не ми, а Центральна виборча комісія. До нас лише надходять постанови на їх реєстрацію. І до нас вже десь із п`ять разів приїжджали міжнародні спостерігачі і цікавилися роботою, складом комісій, оглядали приміщення. Представники різних країн – США, Канади, Росії, а також Європейського союзу, як міжнародні спостерігачі приїжджали до нас.
 
– Що для Вас, як голови окружної виборчої комісії, нині найважче в роботі?
 
– Дуже багато було етапів у роботі, коли здавалося, що він найтяжчий. Перший важкий етап – це проведення жеребкування між кандидатами у народні депутати, далі – розподіл квот між партіями і кандидатами у депутати щодо керівного складу дільничних виборчих комісій. Нелегко їх було сформувати. Зараз, вважаю, буде нелегким етап, коли ми отримаємо бюлетені, які маємо роздати дільничним виборчим комісіям, організувати їх охорону.
 
– Як, згідно з чинним законодавством, має відбуватися голосування на виборчих дільницях?
 
– Голосування має відбуватися згідно зі Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року. Видача бюлетенів для голосування здійснюється на підставі списку виборців. У списки вносяться такі відомості: прізвище, ім`я, по батькові, рік народження, виборча адреса. Після того, як ви поставили підпис у списку виборців, ви отримуєте бюлетені з підписом члена комісії, розписуєтеся на контрольних талонах, які відриваються членом комісії, і прямуєте в кабінку для голосування, де забороняється присутність сторонніх осіб. Виняток – тільки для людей з фізичними вадами і тільки з відома голови або іншого члена виборчкому. Виборець може перебувати у приміщенні для голосування лише упродовж часу, необхідного для голосування.
 
До осіб, які подали заяви і не можуть самостійно прибути на виборчу дільницю, приїжджатимуть три члени виборчої дільниці з переносними скриньками. Це стосується кожного виборця, який має проблеми зі здоров`ям і у якого буде довідка, видана медичним закладом щодо його незадовільного стану здоров`я, і його заява. Прізвища таких осіб вносяться до списку за місцем проживання.
 
– Ви вперше очолюєте окружну виборчу комісію, чи важка ця ноша?
 
– Було важко, особливо в перший тиждень, вникнути в усю цю роботу. Зараз трохи легше, бо вже є знання і певний досвід. І що дуже важливо у нашій роботі – це те, що є розуміння між усіма членами окружної виборчої комісії, хоча є представники від різних партій, різних кандидатів у депутати, але всі працюють як одна команда. Бо у всіх одна ціль – вибори народних депутатів провести згідно з чинним законодавством, чесно.
 
– Чи немає проблем з фінансуванням?
 
– В принципі, фінансів завжди не вистачає. Особливо це стосується коштів на відрядження. Нам неодноразово потрібно було їздити у Київ на семінари голів, їх заступників, бухгалтерів. Немало поїздок до Львова і по району, у виборчі дільниці. 
 
– Ваші побажання виборцям?
 
– Хочу звернутися до виборців, щоб кожен виконав свій громадянський обов`язок, і активно взяв участь у голосуванні. Бо ці вибори – дуже важливі. Від осіб, яких ми делегуватимемо до Верховної Ради і які займатимуться законотворчою роботою, залежатиме доля Української держави.
 
 У неділю, 28 жовтня, з 8.00 год. до 20.00 год., громадяни України будуть обирати депутатів до Верховної Ради. Про підготовку до виборів в одномандатному виборчому окрузі №124, у який входять місто Червоноград, Сокальський і частина Кам’янко-Бузького району, наша розмова з головою Сокальської окружної виборчої комісії Оксаною СВІДРУН (на знімку).
 
– Оксано Михайлівно, чому досі не оприлюднені списки кандидатів, які зареєструвались у 124 виборчому окрузі?
 
– Сімнадцятого жовтня тільки закінчився термін прийняття рішення про скасування реєстрації кандидатів у народні депутати. Тому до цього часу (а це 19 жовтня) нам не надійшло офіційно жодної постанови з Центральної виборчої комісії про зняття з реєстрації когось із кандидатів у народні депутати, котрих на даний час у нас є 12. Тому, доти, поки не надійдуть офіційні документи з Центральної виборчої комісії, оприлюднити списки кандидатів у народні депутати не маємо права.
 
– Чи завершився процес формування дільничних виборчих комісій?
 
– Дільничні виборчі комісії були сформовані і утворені ще до 26 вересня. Проте і в ці останні дні перед виборами всі політичні сили і кандидати в депутати мають право вносити зміни до списку членів дільничних комісій. Тому у нас по декілька разів на тиждень відбуваються засідання членів окружної виборчої комісії, оскільки дуже багато подань від партій, кандидатів у депутати щодо внесення змін до складу дільничних виборчих комісій.
 
– Яка ситуація стосовно матеріально-технічного забезпечення та встановлення на виборчих дільницях веб-камер та підключення до Інтернету?
 
– На всіх виборчих дільницях вже встановлені по дві веб-камери, окрім спеціальних дільниць. Одна з них буде скерована на скриньки, де громадяни кидатимуть свої бюлетені, а друга – на стіл, де їх будуть видавати. Камери працюватимуть в онлайн режимі. Подивитися на роботу кожної дільниці, як проходить голосування на тій чи іншій дільниці можна, зайшовши на сайт Центральної виборчої комісії.
 
– Дякую за розмову.
 
Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

Голос Сокальщини на GoogleNews