Стислий огляд подій

Зареєстровано 26 гострих кишкових інфекцій

За п’ять місяців  цього року в Україні зареєстровано 26 спалахів гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких постраждало 336 осіб, з них 215 дітей. За аналогічний період 2014 року зареєстрували 16 спалахів, постраждало 157 осіб, з них 96 дітей. Основні причини, що привели до цього –  це порушення вимог санітарного законодавства підприємствами та недотримання правил особистої гігієни в побуті.

Найбільш масовими був випадок в Сумській області в м. Конотопи, де  в дошкільних навчальних закладах №3 «Теремок» та  №7 «Золотий ключик» захворіло на  гостру кишкову інфекцію 103 особи, з них 102 дітей. Інший приклад: у Львові  постраждало від цієї недуги  67  відвідувачів ресторану «Театр Пива «Правда». 66 жителів Чернігова  отримали харчове отруєння, скуштувавши страви з майонезом «Провансаль Люкс» 35% жирності, виготовленого 12 травня 2015 року приватним підприємством «Бест», яке функціонує в  м. Бровари Київської області. 

Нині є напружена  ситуація щодо захворюваності  на боталізм: за останній місяць по Україні зареєстровано вже декілька смертельних випадків. Отруєння пов’язані з вживанням річкової риби (в’яленої) та  м’ясних консервів (паштет), виготовлених у  домашніх умовах з порушенням технології приготування.

Проблема харчових отруєнь є актуальною і для євпропейських країн. Так, в північно-східній Англії в пабі Енсон Ферма 1617 травня цього року отримали харчове отруєння 53 осіб. У 20 з них був виділений  один і той  самий  штамп сальмонели. Цікавим є те, що цей  заклад  був відкритий місяць тому і мав  найвищий рейтинг – 5 балів з харчової безпеки. Співробітники з гігієни довкілля Центру охорони громадського здоров’я називають ймовірну причину харчового отруєння – недотримання працівниками пабу особистої гігієни (не миття рук після відвідування туалету);  використання неякісної харчової сировини; недостатня теплова обробка страв та використання зелені, яка була забруднена гноєм сільськогосподарських тварин; зберігання готової та сирої продукції в одному місці. 

Щоб  звести до мінімуму можливості отруєння необхідно виконувати основні заходи профілактики: оминайте місця  стихійної торгівлі, купуйте харчові продукти та продовольчу сировину (яйця, м’ясо, молочні продукти) лише у стаціонарних закладах торгівлі або на санкціонованих ринках. Купуючи будьякі харчові продукти, завжди перевіряйте термін придатності та дотримуйтесь термінів споживання, вимагайте документи, що засвідчують якість  та безпеку (якісне посвідчення підприємства-виробника, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, ветеринарне свідоцтво на продукцію тваринного походження). 

Придбане на ринках молоко завжди потрібно кип’ятити, яйця перед приготуванням обов’язково мити, а потім варити або смажити. При приготуванні страв дотримуйтесь технології їх приготування, особливо щодо термічної обробки кулінарних виробів з м’яса, птиці та яєць. Продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати), салати, до складу яких входять яйця, молочні продукти тощо), зберігайте в холодильнику при температурі не вище + 4°С по Цельсію, дотримуйтесь встановлених гарантованих термінів  зберігання. Використовуйте окремий розподільний інвентар для обробки сировини  та готових продуктів, в холодильнику сировину та готові страви зберігайте окремо. Не допускайте використання води для пиття та приготування їжі з невідомих джерел. Овочі та фрукти перед споживанням добре промивайте питною водою.

Дотримуйтесь головних вимог технології приготування консервованих харчових продуктів. Відмовтесь від виготовлення в домашніх  умовах в’ялених та копчених виробів з риби та м’яса, дотримуйтесь правил особистої гігієни.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи або викликати «швидку» допомогу. Не займатись самолікуванням, бо це небезпечно для здоров’я. 

Сергій ПЕНДЮР, в. о. начальника  Червоноградського міськрайонного управління Держсанепідслужби у Львівській обл.

Голос Сокальщини на GoogleNews