Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Хліборобська праця – наше багатство

 Золотої осінньої пори, коли зібрано врожаї, підсумовуємо нелегку, проте надзвичайно важливу, хліборобську працю. Від її результатів значною мірою залежать добробут і процвітання людей. Наш район завжди славився і славиться добрими, талановитими, відданими хліборобській справі людьми, залишається осередком міцних та усталених сільськогосподарських традицій.

 
З року в рік Сокальщина займає провідні позиції в області за рівнем виробництва сільськогосподарської продукції, зокрема, це стосується виробництва зерна, цукрових буряків та молока.
 
У 2012 році на території району працювали крупнотоварні й фермерські господарства. Відтак здійснювали виробничу діяльність три приватні агрофірми, 8 агропідприємств, 86 фермерських господарств і 18 тисяч господарств населення. Сільськогосподарські підприємства обробляють 32913 га ріллі, а населення  22840 га. Цьогоріч засіяно 55 тисяч гектарів з 63 га посівних площ. У сільському господарстві зайнято майже дві тисячі осіб. Всі вони доклалися до того, щоб на нашому столі були хліб, молоко, м’ясо, картопля, овочі… Кожен з них вклав вміння, знання, теплоту своїх долонь та душу, щоб діти мали повноцінне харчування у дитячих садках та школах, хворі  у лікарнях, щоб ми могли споживати поживні, смачні, екологічно чисті продукти. Понад 60 відсотків валової сільськогосподарської продукції виробляється господарствами населення і 40 відсотків  у крупнотоварних підприємствах. 
 
Трудівники сільського господарства Сокальщини підійшли до професійного свята з непоганим доробком: зібрали 109 тисяч тонн зерна, що є найбільшим за усі роки незалежності. Збільшилось, проти минулого року, й виробництво картоплі  138 тонн, овочів  28,8 тонн. На рівні минулого року виростили й цукрових буряків.
 
Застосування сучасної нової техніки, впровадження інтенсивних та прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур дало змогу збільшити врожайність і валове виробництво сільськогосподарської продукції. За дев’ять місяців фінансовогосподарської діяльності сільгосппідприємства отримали 30 мільйонів чистого прибутку, що на 11 млн. більше, ніж торік. Середній рівень рентабельності 48 відсотків, це хороший показник.
 
У галузі тваринництва, незважаючи на негативні тенденції, показники валової продукції також є кращими, ніж торік. За останні роки в приватних сільськогосподарських підприємствах поголів’я тварин стабілізувалося. Відтак за січеньвересень ц. р. отримали збільшення на 97 голів, в тому числі 41 корову в крупнотоварних господарствах. Суттєво покращилася продуктивність, зокрема, надій молока на корову за цей період становить 3222 кг (торік  2540 кг). Покращилися середньодобові прирости, які становлять 489 грамів у ВРХ і 343  у свиней. Всі показники інтенсивності ведення тваринництва у крупнотоварних підприємствах кращі, ніж у 2011му. І це тішить. Це вдалося за рахунок впровадження нових технологій, що дало позитивний результат. Станом на 1 жовтня частка району у виробництві тваринницької продукції до рівня середньообласних показників у виробництві молока складає 26,1%, зокрема, поголів’я ВРХ у крупнотоварних господарствах  19%, корів  18%. За рівнем продуктивності, надій на корову і середньодобовий приріст  один з найкращих показників в області.
 
 Дещо гірша ситуація у господарствах населення, де помітне зменшення поголів’я. На це є об’єктивні причини: селяни не в змозі утримувати більше, ніж одну корову, а молоде покоління не хоче важко працювати. Держава, щоб заохотити селян, надає дотацію господарям за утримання молодняка великої рогатої худоби. В районі населення отримало 401 тисячу гривень на 859 голів ВРХ. На Сокальщині також діють програми, які підтримують місцевих сільгоспвиробників. А саме  штучного осіменіння тварин, чистки меліоративних каналів, родючості ґрунту, відшкодування за насінництво та інші. На них скерували з районного і державного бюджетів 900 тисяч гривень. Це невеликі кошти, але вкрай потрібні селянам. 
 
 Серед проблем, які найбільше турбують селян, в першу чергу, відсутність ринку збуту та стабільних цін (а іноді й їх зниження) на сільгосппродукцію, зокрема тваринницьку, які часто навіть не покривають витрат на нього. Відтак сільгоспвиробники у відгодівлі великої рогатої худоби отримують збитки, через що рівень рентабельності складає мінус 2030 відсотків. Тож сільгоспвиробникам, щоб господарити, доводиться вкладати гроші з однієї галузі в іншу. Якщо так триватиме й далі, то ніхто не захоче займатися тваринництвом. 
 
 Селу потрібна ініціатива, нові перспективи та позитивні зміни. Чому б не відтворити чи створити обслуговуючі кооперативи? Львівська дорадча служба проводить навчання для селян у цьому напрямку. Однак це має бути ініціатива знизу, розуміння сільських територіальних громад. Сподіваюся, що навесні вдасться щось подібне організувати на Сокальщині.
 
В усі часи працівникам сільського господарства було нелегко, село переконливо доводить спроможність і вміння гідно виходити зі складних, часто непередбачуваних ситуацій. Але лише завдяки наполегливості та умілому господарюванню сільських трударів, досягнення останніх років стають вагомими. Рентабельно ведуть господарку ПП "Західний Буг", ПАФ "Білий Стік", ПП "Агрофірма ім. Богдана Хмельницького", ПАФ "Войславичі", ТзОВ "Галичхутро", фермерські господарства "Дзвін" (Оксана Сало), "Щедрий лан" (Роман Шевчук), "Жужіль" (Мирон Вітик), фермер Ігор Воєвода, ПП "Гові" (Мирослав Проць). Нині їдуть на Сокальщину переймати досвід з вирощування овочів у закритому ґрунті в ТзОВ "СОТЕКО". Хорошим прикладом комплексного ведення сільськогосподарського виробництва є ПП "Козацький курінь", де не лише виробляють, але й переробляють та реалізовують сільськогосподарську продукцію. Одним з найкращих за продуктивністю в молочному скотарстві на рівні області є ПП "Молочні ріки", де щоденно надоюють 56 тонн молока. Тут дбають про селекцію, впроваджують нові технології. Крупнотоварні сільськогосподарські підприємства в цьому році витратили майже 10 мільйонів гривень на оновлення матеріальнотехнічної бази. Нові сучасні потужні трактори, зернозбиральні комбайни, ґрунтообробні агрегати, сівалки поповнили тракторномашинні парки у ПП "Західний Буг", ПАФ "Білий Стік", ПАФ "Войславичі", ТзОВ "Перв’ятичі Агроком", фермерському господарстві "Хом’як" та інших. Орендарі Сокальщини виплатили 13,4 млн. грн. за оренду паїв, що складає 92 відсотки до нарахованих. Селяни отримали, за бажанням, гроші чи зерно, цукор, послуги. Варто відзначити, що за останні роки орендна плата за земельні паї проходить із застосуванням коефіцієнтів вартості землі.
 
 Як повелося з дідапрадіда, напружена хліборобська праця була і залишається визначальною складовою розвитку держави, запорукою її життя. Ваші працьовиті руки, природна мудрість, невсипуща працездатність, багатий досвід дбають про землю та годують громадян. 
 
 Тож нехай не переводиться селянський рід на українській землі, а праця відданих їй трударів буде належно поцінована. Велика подяка Вам за терпіння, витримку і любов до землі. Нехай щедро колоситься нива, примножуються трудові успіхи.
 
 Ігор ШАЙНОГА, начальник управління агропромислового розвитку РДА.
Exit mobile version