Першим мав слово начальник Сокальської ОДПІ Андрій Турколяк, який інформував про виконання державного бюджету та акцентував на важливих моментах, зазначивши на що слід звернути особливу увагу.
Начальник відділу доходів фінансового управління Сокальської РДА Світлана Гофрик повідомила, що до місцевого бюджету надійшло 31,8 млн. гривень, а це на 1,5 млн. грн. менше за показник минулого року. Станом на 28 травня, виконано бюджет на 78 відсотків, проте очікують, що він буде виконаний на 82 відсотки, бо мають ще надійти податок на доходи з фізичних осіб та податок за землю від підприємств вугільної промисловості. Проблемним залишається надходження від плати за землю і орендної плати, яке зменшилося проти минулого року. На що заступник голови районної ради Володимир Чуб зауважив, що районна рада не раз зосереджувала увагу на необхідності проведення інвентаризації земель, особливо земель запасу сільських рад. І це серйозна проблема, бо орендна плата в сумі з податком все зменшується, хоча обробіток земель зростає. Адже цей вид платежів є основним бюджетоутворюючим надходженням до місцевих рад.
Про погашення органами державного казначейства кредиторської заборгованості поінформувала начальник УДКСУ у Сокальському районі Світлана Ковалик. Зокрема, вона зазначила, що 27 травня отримали фінансовий ресурс на незахищені видатки місцевого бюджету на 2,3 млн. грн. І одразу їх провели. Спочатку вибирали пріоритетні напрями – це дороги, капітальні видатки; інші суми закривалися в порядку черговості платежів. Було погашено в повному обсязі заборгованість по дорогах – це 405, 6 тис. грн., заборгованість по дитячих дошкільних установах, школах, ФАПах, решта – черговість платежів загального фонду. За 2,3 млн. грн. закрили практично середину квітня.
Проте є заборгованість по державному і місцевому бюджетах, яка складає 2,9 млн. грн. Фінансового ресурсу на погашення заборгованості по державному бюджету станом на 27 травня не було. Найближчим часом очікують на нього. Поточні видатки по захищених статтях фінансуються в повному обсязі.
А далі присутні заслухали начальника відділу економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та промисловості райдержадміністрації Наталію Лагоду, яка розповіла, що в 2012 році наш район став переможцем конкурсу, який проходив у Києві, і виграв п’ять проектів, спрямованих на реалізацію положень Кіотського протоколу, відповідно до рамкової конвенції ООН про зміну клімату, загальна вартість яких 11 млн. грн. Переможцем конкурсу стала Сокальська центральна районна лікарня. У рамках проектів провели ряд енергозбережних заходів: встановили металопластикові вікна та двері, утеплили будівлі поліклініки, неврологічного відділу, лікувального корпусу.
Заступник голови районної ради Володимир Чуб коротко зупинився на участі місцевих рад у міжнародних проектах та грантах. Зокрема, в цьому році районна рада завершила проект щодо пожежної машини, в процесі реалізації – спільний проект Хоробрівської сільської ради з польською стороною щодо сміттєзбиральної машини та комунальної дороги. Окремі місцеві ради виявили бажання і самі уклали угоди та успішно співпрацюють в рамках транскордонної діяльності. Володимир Чуб наголосив, що нині маємо зрозуміти, що всі кошти, залучені з інших джерел фінансування, проходять тільки через конкурси, проекти, програми та гранти. У багатьох районах офіційно створені ресурсні центри, де пишуть проекти, розсилають їх, і виграють, і в такий спосіб залучають додаткові кошти в район. На жаль, у нашому районі ця робота проводиться недостатньо жваво. Нині не можна надіятись тільки на бюджет.
Голова РДА Олег Кожушко висловив сподівання, що з відкриттям найближчим часом автомобільного пункту пропуску «УгринівДолгобичув» міжнародна співпраця посилиться.
Про оздоровлення дітей в період шкільних канікул поінформувала головний спеціаліст відділу освіти Сокальської РДА Леся Ковалишин. Вона зазначила, що 47 пришкільних таборів працюватимуть з 2 по 15 червня, ними охоплено 4200 дітей шкільного віку (відпочинкова зміна). Діти матимуть одноразове харчування, яке коштуватиме приблизно 8 гривень на день. Для оздоровлення дітей соціальнонезахищених категорій придбано 37 путівок в оздоровчолікувальний комплекс «Ровесник».
Доповнив Л. Ковалишин начальник управління соціального захисту населення Сокальської РДА Володимир Огінський. Він розповів про забезпечення дітей соціально незахищених верств населення путівками, які надаються з обласного бюджету. І зазначив, що батьки масово відмовляються від оздоровлення своїх дітей у східних та південних областях України. Альтернативою для оздоровлення дітей можуть стати санаторії Західної України.
Про створення прийомних сімей та дитячого будинку сімейного типу на території району поінформувала начальник служби у справах дітей Галина Федаш, яка повідомила, що у Сокальському районі 132 дiтейсиріт, позбавлених батьківського піклування, з них 103 дітей перебувають у сімейних формах виховання, зокрема, 11 – у прийомних сім’ях, 18 – у державних закладах. У Сокальському районі в с. Цеблів діє будинок сімейного типу, де виховуються 7 дітейсиріт, позбавлених батьківського піклування, та 2 особи з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, а також є 9 прийомних родин, де виховуються 11 прийомних дітейсиріт, позбавлених батьківського піклування, і дві особи, з числа осіб, позбавлених батьківського піклування.
Про мобілізаційну роботу в районі розповів військовий комісар СокальськоЧервоноградського ОРВК Микола Лисак, який зазначив, що ситуація складна. Військкомат щодня відправляє мобілізованих громадян до війська. Нині турбують здоров’я призваних та їх малообізнаність у військовій справі, хвилює й відсутність почуття патріотизму.
Завідувач сектору взаємодії з правоохоронними органами, мобілізаційної, оборонної роботи та з запобігання і виявлення корупції Володимир Шевчук розповів про формування третього батальйону територіальної оборони Львівської області. Призначення його – захист важливих об’єктів і громадян області. Батальйон формується і перебуває на базі Яворівської військової частини, де проводитиметься вишкіл. Формується він з громадян від 18 до 45 років, придатних до військової служби. З Сокальського району уже відправлено понад 30 осіб. Однак на його створення потрібні кошти. Голова РДА Олег Кожушко запропонував переказати від громадян Сокальського району частину коштів, які зібрав Штаб національного спротиву, на батальйон та розробити програму про виділення коштів для його матеріальнотехнічного забезпечення з районного бюджету.
А далі йшла мова про наболіле – дороги. Голова РДА наголосив, що їх потрібно негайно ремонтувати.
Начальник відділу житловокомунального господарства, цільових програм, розвитку інфраструктури РДА Віктор Короза зосередив увагу на основних проблемах, які призвели дороги району до такого стану – це недостатнє фінансування на проведення ремонтних робіт, недофінансування запланованих коштів, непроходження коштів через казначейську службу. Водночас відсутність обігових коштів у представників підрядних організацій та заборгованість місцевих рад за виконані роботи перед ними ускладнили заключення договорів на виконання ремонтних робіт. Згідно з державною фінансовою формулою щодо місячного розподілу коштів, місяці листопад, грудень, січень, лютий абсолютно не придатні для проведення ремонту доріг і відповідного використання коштів.
Не менш наболілим є питання пасажирських перевезень на території району.
Більш детальніше про стан пасажирських перевезень на території району поінформував присутніх перший заступник голови РДА Тарас Стародуб, який зазначив, що ситуація з перевезеннями складна, бо вона пов’язана з незадовільним станом доріг. Тільки вчора у напрямку СокальВаряжЛешків був відсутній транспортний зв’язок.
Зараз маршрут відновлено, але він курсує тільки до Варяжа, а в Лешків не заїжджає. (До того заїжджав вранці та ввечері). Перевізник попередив, що відмовляється від здійснення цього рейсу. Тож зараз ми шукаємо перевізника на цей маршрут. Сокальська РДА підготувала лист у Львівське обласне управління транспортної інспекції з проханням надати список перевізників, зареєстрованих на території Сокальського району, і скільки є ліцензійних карт, щоб можна було реагувати на такі події. Адже і в перевізників, і в пасажирів є взаємні претензії. Перші нарікають на хамство водіїв, недотримання графіку роботи автобусів. Другі, що нема у повному обсязі відшкодування за перевезення пільгових категорій, ціни на пальномастильні матеріали постійно зростають, а тарифи на перевезення досі не змінилися. Щоб об’єктивно підійти до вирішення питання щодо пасажирських перевезень, потрібно вникнути в нього, шукати шляхи виходу зі ситуації, що склалася.
Заступник голови районної ради Володимир Чуб закликав за столом переговорів шукати конструктивні рішення: вести перемовини з перевізниками та з територіальними громадами. Адже є проблеми і в перевізників, є питання і в територіальних громад, які хочуть, щоб їм надавали якісні послуги. І тільки шляхом пошуку компромісного рішення можна досягти відповідної згоди, бо треба зрозуміти обидві сторони.
Підсумував нараду Олег Кожушко, який наголосив, що безвихідних ситуацій не буває. Потрібно шукати взаємовигідні рішення, які б відображали інтереси громади.