У Львівській області стартувала друга фаза Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" (МРГ), спрямованих на підтримку сільських громад у вирішенні найважливіших потреб їх розвитку та поліпшенні умов життя. Про це йшлося на регіональному семінарі презентації Проекту за участі голови обласної ради Олега Панькевича, заступника голови керівника апарату обласної державної адміністрації Ольги Гузар, радника Постійного Представника ПРООН в Україні Берди Бердієва, керівників місцевого самоврядування. Участь у ньому взяв й заступник голови районної ради Володимир ЧУБ, котрий розповів детальніше про цей проект.
– Проект, який фінансує ЄС та співфінансує та впроваджує ПРООН, має на меті створити передумови для довгострокового сталого соціального та економічного розвитку на місцевому рівні шляхом посилення місцевого врядування та реалізації ініціатив громад на усій території України?
– Проект МРГІІ продовження успішної першої фази Проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". З грудня 2007ого по червень 2011 року Проект допоміг понад 1100 сільським громадам покращити умови проживання. Спільними зусиллями та у партнерстві з місцевою владою реалізовано 1303 мікропроектів, зокрема, з енергозбереження в школах та дитячих садочках, ремонту та закупівлі обладнання для сільських медичних установ, а також водопостачання.
Перша фаза Проекту мала бюджет 13,3 млн. євро. За цей період налагоджено партнерство з 25 регіонами, 209 районами та більше 1100 місцевими радами (з населенням до 10000 осіб). Проект мобілізував більше 418 тисяч мешканців сільських територій, які самоорганізувались в організації громад (ОГ) і активно включились в проектну роботу з метою поліпшення власних умов життя.
– Про що конкретно йшлося на семінарі?
– Було представлено план дій щодо впровадження Проекту в області. Він передбачає, що місцеві громади, органи місцевої виконавчої влади та самоврядування спільно визначатимуть пріоритети розвитку, спільно плануватимуть та реалізовуватимуть заходи для сталого розвитку свого села, селища чи міста. Проект матиме бюджет 17 мільйонів євро, триватиме чотири роки та діятиме в усіх областях України та Автономній Республіці Крим.
– Володимире Петровичу, а чи наводились приклади щодо дії проекту ПРООН?
– Так, голова обласної ради Олег Панькевич, насамперед, зупинився на успішному досвіді реалізації першого етапу проекту на Львівщині, завдяки якому вдалося вирішити кілька соціальноекономічних проблем сіл області. Зокрема, у с. Головецько Старосамбірського району місцева громада за допомогою координаторів проекту ПРООН та місцевої і обласної влади зорганізувалася для його реалізації – покращення умов навчальновиховного процесу і реконструювала приміщення середньої школи. Пізніше у школі •було обладнано сучасний комп’ютерний клас та придбано новий шкільний автобус.
У Старосамбірському районі Львівщини вперше запровадили Програму мініпроектів підтримки та розвитку ініціатив територіальних громад та громадських організацій, що сприяло залученню зовнішніх інвестицій у сумі 400 тисяч гривень, створенню одинадцяти Агенцій місцевого розвитку.
На переконання голови обласної ради, реалізація цих проектів суттєво допомагає долати труднощі в умовах сьогоднішньої централізації фінансових ресурсів на центральному рівні і обмежених повноважень органів місцевого самоврядування.
– Будь-який район може взяти участь у конкурсі?
– Під час семінару оголошено про початок конкурсного відбору районів на участь у проекті. Райони мали змогу подавати заявки на участь у Проекті протягом липня. Майже 60 відсотків найуспішніших пілотних районів першої фази проекту отримають можливість продовжити співпрацю. Проект передбачає укладання партнерських угод з 200 районами та 900 місцевими радами. Проект підтримуватиме ініціативи громад у наступних сферах: енергозбереження та енергоощадні технології, водопостачання, охорона здоров"я, охорона навколишнього середовища, підтримка малого бізнесу (розвиток сільськогосподарських, обслуговуючих кооперативів). Максимальна сума гранту проектів з відновлення комунальної інфраструктури становитиме 10000 доларів. Проекти виконуватимуться на умовах співфінансування. Так, Проект надаватиме 50 відсотків, місцеві бюджети 45%, громади 5%. Громади матимуть змогу самі визначити пріоритети, спрямовані на покращення умов життя їх мешканців. Учасниками проекту можуть стати села, селища та малі міста з населенням до 10 тисяч осіб. Сокальщина свою заявку за підписами голів районної ради та райдержадміністрації скерувала міжнародному менеджеру, чекаємо результатів.
– Знаю, що запроваджено обласний конкурс мікропроектів…
– Враховуючи попередній досвід роботи з такими проектами, Львівська обласна рада у цьому році запровадила обласний конкурс мікропроектів місцевого розвитку на 20112015 роки. Одним із основних завдань його є підвищення рівня представників органів місцевого самоврядування, громадськості у питаннях менеджменту проектів. На реалізацію програми з обласного бюджету виділено цьогоріч 750 тис. грн. За ці кошти, за умов співфінансування, можна буде реалізувати від 15 до 25 мікропроектів, пов’язаних з охороною довкілля, відтворенням парків та скверів, застосуванням енергоефективних технологій реконструкції та будівництва об’єктів соціальнокультурного призначення та ін. Місцеві ради нашого району також долучились до цієї роботи.
– Яким чином ця робота організована в районі?
– 3 березня цього року сесія Сокальської районної ради затвердила Програму розвитку місцевого самоврядування Сокальського району, одним із заходів якої є проведення районного конкурсу мініпроектів місцевого розвитку. Метою конкурсу є організація інформаційноконсультативної роботи та надання мінігрантів за підсумками публічного конкурсу органам місцевого самоврядування, громадським організаціям і ініціативним групам громадян населених пунктів для підвищення активності та розвитку громадських ініціатив, участі населення в лобіюванні і вирішенні місцевих проблем шляхом реалізації найкращих мініпроектів. Було створено конкурсну комісію. Комісія організувала 2 семінаринавчання голів рад та зацікавлених осіб із запрошенням консультантів ГО "Європейський вибір" Ігоря Шимківа та Олександра Софія зі Львова.
Прийом заявок здійснювався в період з 1 травня до 15 липня 2011 року. Виявили зацікавленість і взяли участь в районному конкурсі мініпроектів шість рад це Белзька міська, Волсвинська, Лучицька, Опільська, Тартаківська, Хоробрівська сільські ради. Результати конкурсу підсумували на засіданні комісії 21 липня та оголосили на семінарі голів місцевих рад. В районі переможцями конкурсу визнано проекти: "Будівництво та реконструкція споруд для відпочинку та побуту громадян, дитячих майданчиків тощо за місцем проживання" Белзької міської ради (голова В. Муха), "Світле село" Лучицької сільської ради (голова В. Черечін) та аналогічний проект Волсвинської сільської ради (голова В. Притулко), "Реконструкція та приведення до належного стану зовнішнього вуличного освітлення с. Хоробрів" (голова В. Сава), "Відновлення вуличного освітлення у с. Забужжя Опільської сільської ради" (голова А. Дмитрів). Для забезпечення реалізації цих проектів районна рада на наступній сесії пропонує співфінансування в сумі 60 тисяч гривень. Проекти, окрім Хоробрівської сільської ради, спрямовані для розгляду конкурсною комісією Львівської обласної ради. Цікавий і прагматичний проект Тартаківської сільської ради "Чисте село", який по бюджету виходить за рамки мініпроектіів, також надіслано на екологічний конкурс Львівської обласної ради.
– Яких результатів чекаєте від цього напрямку роботи?
– Участь громад у мініпроектах та проектах ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" породжує ініціативу, об’єднує місцеві громади і владу, як партнерів. Це дієва форма активізації громадян, влади шляхом участі у прийнятті рішень, втіленні задумів, вирішенні нагальних проблем громад. Це і додаткове співфінансування від місцевих бюджетів різних рівнів, міжнародних донорів, власних внесків громад, бізнесу. Отож покращується співпраця між громадами і владою, зростає довіра громадян до представників місцевої влади, члени громад стають учасниками активних дій, а в результаті формується громадянське суспільство європейського типу.
Розмову записав Василь СОРОЧУК.