Перевіряти роботу їдальні третьої школи м. Сокаль разом з працівниками райсанепідстанції доводилось не раз. І цього разу ми прийшли сюди з помічником гігієніста з гігієни дітей та підлітків Сокальської районної СЕС Вірою Демідонт. Було саме перед полуднем. Як завжди, їдальня зустріла нас чистотою і затишком. До перерви залишалось ще десять хвилин, а на столі в кухні вже стояли тарілки з салатом.
Тут, в накрохмаленому халаті, порядкувала шефкухар Наталія Папроцька.
Зараз прийдуть їсти учні четвертих класів, перерва мала, тож на столах повинна стояти їжа і все має бути тепле, не перериваючи роботи, привітно всміхнулась вона.
Ми ж пішли в зал, ознайомитися з меню. Столи всі були чисті, на них хлібниці, накриті серветками. Тут відразу може пообідати сто учнів. Двоє чергових дівчатвосьмикласниць розставляли столові прибори. Того дня дітям пропонували картопляне пюре зі смаженою рибою, салат з капусти, хліб з маслом та чай. Такий обід, як сказала п. Наталія, коштує 4 грн. 35 коп., хоча учні початкових класів отримують його безкоштовно.
Після дзвінка їдальня наповнилась дитячими голосами. Першим зайшов 4-А, за ним 4-Б клас. Дівчатка і хлопчики швидко сідали за столи, починали їсти. Спостерегла, що жоден з них не підійшов до умивальника, щоб помити руки. Вода в кранах є, працює електрорушник, але про гігієну чомусь забули і діти, і вчителі. Більшість дітей неохоче длубалися виделками в тарілках: в основному їли картоплю, дехто відщипнув шматочок риби чи їв салат; зате охоче пили чай з лимоном та хлібом. Дехто повертав на кухню повні тарілки до їжі навіть не доторкнулися.
Класний керівник 4-А класу Євгенія Гонтарик скрушно прокоментувала:
Звичайно, діти мають різні смаки: хтось любить котлету, хтось сирники, а от рибу, самі бачите, не їдять.
А педагог-організатор Оксана Мащак, яка закріплена за їдальнею, додала:
Наші діти, на жаль, не привчені до здорової їжі. Батьки дають їм гроші, тож вони на перервах бігають в крамниці за різними чіпсами, сухариками і перебивають собі апетит.
Звичайно, ведемо з ними розмови на цю тему, але це не дає потрібного результату. Культура харчування починається в сім’ї, тому батьки не повинні дозволяти дітям вживати шкідливі, з емульгаторами, продукти, бо здоров’я найцінніше, що маємо.
І справді, чи їдять наші діти червоний буряк, моркву, капусту, цибулю та інші овочі, чи знають, що це найпотрібніші для організму продукти? На жаль, ні. А недостатнє споживання овочів, фруктів, молочних продуктів призводить до захворювань серцевосудинної системи, діабету тощо. Про це кажуть і лікарі, які оглядають призовників здорових серед них дуже мало. В цій їдальні готують смачний салат з червоного буряка та смаженої цибулі таку собі, як каже Оксана Іванівна, смачну "ікру", але її в основному їдять вчителі, а старшокласники замовляють булочки, котлету… Вони відповідно коштують 1 грн. 25 коп. 1 грн. 30 коп. і 2 грн. 47 коп. В той час як салат з капусти цьогоріч значно подешевшав з 50-60 до 15 копійок. І того дня в буфеті були різноманітні булочки з повидлом, маком, плюшки, різний сік в малих пачках, компот з сухофруктів. Старшокласники, які зайшли в їдальню після учнів четвертих класів, купували в основному булочки з чаєм.
Якщо учні початкових класів та дітисироти харчуються безплатно, то учні старших класів виймають в їдальні гаманці. Ми також ознайомились з цінами. Найдешевше коштують: макарони (порція) 35 коп., картопляне пюре 1 грн. 02 коп., сарделька 1 грн. 22 коп.; дорожче: риба 3 грн., плов з яловичиною 4 грн. 07 коп., гуляш 4 грн. 65 коп., сирники 4 грн. 80 коп.
Звернула увагу і на вагу порцій вони були згідно з нормами.
Калорійність обіду того дня складала 2640 ккал (до речі, норма для цієї вікової групи 2641 ккал (+ 5), добрим був і хімічний аналіз води.
Запитую в шефкухаря чи достатньо на кухні каструль, посуду, чи вчасно завозять продукти постачальники.
Каструль, посуду вистачає. Найчастіше б’ються горнята, тоді даємо замовлення у відділ освіти, сказала Наталія Іванівна. Продукти нам постачають ПП "Козацький курінь" (Петро Пилипчук) в основному крупи, м’ясо, а також підприємці Олена Мостенська овочі, рибу, та Світлана Гірна масло, згущене молоко та ін.
Сертифікати на продукти також були. Зрештою, на кухні все стояло на своїх місцях, були відповідно оформлені журнали.
Наші кухарі готують смачну їжу, доповнила розповідь Оксана Іванівна. Шефкухарю допомагають Леся Богун та Зоряна Рожак. Працюють швидко і спритно, зрештою, інакше і не можна, адже за коротку перерву мають нагодувати десятки учнів.
… Вийшовши зі школи, зайшла в "Барвінок". Декілька хлопців-старшокласників стояли біля каси з чіпсами та сухариками в руках. Стало сумно. Пригадала слова одного з відомих лікарів: вже у п’ятьшість років у більшості дітей хвора підшлункова залоза(!). Батьки, пам’ятайте про це!
Валентина БЛУДОВА.