Про освіту

Щоранку школярі поспішають до Княжівської школи

Щоранку з усіх куточків села та навколишніх сіл школярі поспішають до Княжівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, яка розташована в центрі села. Її свіжопофарбований на світло-зелений колір фасад виблискує проти сонця. Тут навчається 161 дитина, працюють 24 вчителі, 11 техпрацівників. «Школярик» довозить до школи 119 дітей з сіл Шпиколоси, Фусів та Торки Радехівського району.

Для жителів села Княже місцева школа особлива, бо будували її громадою, за пожертви багатьох родин. На початку минулого століття тут була лише початкова школа, яка містилася у хатах Захарія Четвержука та Івана Цимбалюка. У 1933 році княжівська громада на сході села вирішила збудувати школу. Невдовзі вибрали та освятили місце, а згодом заклали перші цеглини в її фундамент. В 40-х роках закінчили три класні кімнати, де вчилися молодші школярі. Повільно будували другий поверх. Однак в 1941 році, під час бомбардування німецькими окупантами, його зруйнували. В післявоєнні роки під керівництвом Наума Братуня розпочалася відбудова зруйнованого приміщення. У 1950-1952 роках цю відбудову продовжила директор школи Л. Червоненко. Їй активно допомагали батьківський комітет, активісти сіл Княже, Шпиколоси, Фусів. Спільними зусиллями у вересні 1954 року школа прийняла учнів старших класів, яким щодня доводилось долати 1015 кілометрів до школи села Печихвости Горохівського району. У 1955 році відбувся перший випуск учнів школи з середньою освітою. 

І нині жителі Княжого гордяться своєю школою, яка гостинно зустрічає всіх. Вони охоче виряджають до неї своїх дітей та внуків. 

П’ять років працює директором Княжівської школи Світлана Новосад (на фото вгорі справа), яка вважає, що кожна школа: у столиці, обласному центрі чи у віддаленому селі району, зобов’язана виховувати всебічно гармонійну особистість. Французький письменник Анрі Барбюс сказав, що школа – це майстерня, де формується думка підростаючого покоління, треба міцно тримати її в руках, якщо не хочеш випустити з рук майбутнє. Вчителі цього освітнього закладу щоденно сумлінно виконують своє головне призначення – дають дітям знання. 

Княжівська школа працює за напрямком історичне краєзнавство. Тут навчається багато обдарованих дітей, які пишуть дослідницькі роботи та беруть участь в олімпіадах і різних виховних заходах, які відбуваються у школі та в селі. Кожен вчитель має свій нахил і працює за своїм напрямком.

Не кожна cокальська школа може похвалитися визначними педагогами, а у Княжівській працює один з них – вчитель-методист фізики Степан Ситник. Він займається видавничою діяльністю, працює інноваційно і видає збірники контрольних робіт для фізики. За його посібниками працюють й інші школи району. В 2008-2009 н. р. у видавництві «Підручники і посібники» побачили світ його «Фізика. Контроль навчальних досягнень. Збірник задач. 8 клас», «Фізика. Контрольні роботи. Самостійні роботи. Збірник рівневих задач. 9 клас». У 2011-2012 н.р. видавництво «Навчальна книга – Богдан» видало книжки «Фізика. Зошит для контрольних робіт. 11 клас», «Фізика. Контрольні роботи. Самостійні роботи. Задачі. 11 клас», «Фізика. Збірник задач. 10-11 класи», «Різнорівневі задачі з фізики. 7-9 класи». 

Вчитель-методист намагається розвивати творче мислення в учнів, спонукати їх до пошуків, допомагає молодим колегам опановувати майстерність. Нещодавно в педагогічний колектив прийшло молоде поповнення – вчитель інформатики Ольга Полянчук та вчитель початкових класів Катерина Удуд.

За останні роки в сільській школі значно зросла матеріальна база. Тут є комп’ютерний клас, де дітей навчають інформатики. У методичному кабінеті, крім звичних комп’ютерів – ноутбук. Хто міг би подумати декілька років тому, що в найвіддаленішій школі району вчителі пояснюватимуть урок на мультимедійній дошці. 

Не впізнати й приміщення школи: облаштували єврофасад будинку, старі вікна замінили на металопластикові. На першому поверсі на підлозі – нова плитка. У приміщенні чисто, затишно й тепло. У 2009 році повністю замінили систему опалення, тепер не страшні морози. Навпроти школи – спортзал, зараз там триває капітальний ремонт. Все це заслуга директора школи Світлани Новосад.

Не стрималась, щоб не запитати в директора, як вдається в такий нелегкий час робити капітальний ремонт спортзалу та думати про розбудову освітнього закладу. 

– Ми маємо підтримку громади, бо кожен розуміє, що школа – потрібна, – каже Світлана Новосад. – Шукаємо спонсорів. Багато нам допомагає відділ освіти Сокальської РДА. А головне – у нас хороший дружний педагогічний колектив, який мене підтримує. Тут зібралися люди, які люблять свою педагогічну роботу, намагаються все краще передати дітям. Тішимося, коли наші випускники високо несуть честь школи, виростають здоровими і розумними. Наші вихованці вчаться любити природу, поважати працю старших. 

С. Новосад вважає, що сільські діти добріші. В селі менше спокусливих принад, як у місті. Щодо знань, то вчителі намагаються, щоб учні отримували їх не менше, ніж у міських школах. У сільської школи є свої відмінності: батьки мають земельні паї, господарства, городи. Тож доводиться і дітям працювати, допомагати родині. Тож в учнів не завжди вистачає часу на навчання. 

Школярі Княжівської школи успішно беруть участь в олімпіадах усіх рівнів, перемагають в різних конкурсах, спортивних змаганнях. Із 11 минулорічних випускників 9 стали студентами. 

Вчителі Княжівської загальноосвітньої школи засівають у душах дітей знання, мудрість, добро, намагаються прищепити їм любов до рідного села та України. І що б не сталося в учителя вдома, які б негаразди не ятрили його душу, він однаково приходить у клас із посмішкою, бо на нього там чекають діти. 

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

А ТИМ ЧАСОМ…

У цьому році 583 одинадцятикласники закінчили навчання у школах нашого району, склавши державну підсумкову атестацію. За попередніми даними навчальних закладів кількість претендентів, які б мали бути нагородженими медалями була 47, однак після складання ЗНО з української мови, можливість їх отримати підтвердив 41 випускник. Найбільше медалістів (сім) у Сокальській гімназії імені Олега Романіва, шість – Белзькій ЗШ І-III ст., п`ять – Сокальській СШ №3, чотири – Угнівській ЗШ І-III ст. і три – Великомостівському НВК «ЗШ І-III ст. – ліцей». У деяких школах на святі останнього дзвоника випускникам вручать атестати, а також медалі за особливі успіхи в навчанні. У навчальних закладах району, як і попереднього року, вісім відсотків випускників отримають медалі.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews