Про освіту

Новини Сокальського освітнього округу

13 жовтня у Сокальській гімназії імені Олега Романіва відбулася зустріч гімназистів із членом Спілки кобзарів України Лайошем Молнаром і його дружиною поетесою Тетяною Фроловою.

Під час зустрічі п. Тетяна читала власні поезії про філософію життя  і незрячі зрячим відкривали очі… Також мистецька сім’я продемонструвала глядачам різні види струнних інструментів: бандуру «львів’янку», яка налічує 60 струн, старосвітську чотириструнну кобзу і колісну ліру, звучання якої специфічне, адже має лише три струни, колесо і корбу, завдяки яким приводиться в дію. У виконанні Лайоша Молнара прозвучали народні думи, козацькі, чумацькі, повстанські та народні жартівливі пісні. Також кобзар виконував твори на слова Т. Шевченка, музику до яких написав сам. За 45 хвилин, як зазначила директор гімназії Л. М. Омеляш на завершення зустрічі, відбувся не лише зразковий урок літератури про усну народну творчість, а й урок патріотизму, і навіть урок життя…

Христина ПРОЦИК, учениця 7(11)Б класу Сокальської гімназії імені Олега Романіва.

* * *

Першожовтневий день осені вихованці Сокальської гімназії імені Олега Романіва зустріли особливо: учні 6их класів разом зі своїми педагогами і батьками відправились у загадкову подорож. Усі ми з нетерпінням чекали чогось надзвичайного!

Наш маршрут до першого визначного місця, Унівського монастиря, тривав недовго, але за цей час наші вчителі Іванець Мирослава Петрівна, Кулинич Ганна Іванівна, Трошина Оксана Михайлівна та Семчук Марія Йосипівна як справжні гіди розповідали нам про маршрут екскурсії. Здавалося, вони знають усе.

Отже, коли ми вступили на територію Унівського монастиря, то найперше пішли до джерела, в якому, за словами нашого екскурсовода, вода є цілющою. А й справді, вона була такою прозорою і такою приємною на смак! Природа, яка оточувала монастир, вражала своїм багатством.
Наступною зупинкою був Золочівський замок. Упродовж віків замок слугував як фортеця, королівська резиденція, панська садиба, тюрма, навчальний заклад. Сьогодні Золочівський замок  музейзаповідник, відділення Львівської картинної галереї. Місцевість вражала скульптурамиалегоріями. Посередині двору фонтан з хлопчиком на рибі (на жаль, зараз не працює), скульптура трьох ангелівкупідонів.

Під час маршруту до Підгорецького замку ми почули історію про те, що в цьому замку є дух леді, яку колись замурували в одній із стін цього замку. Виявляється, відомі чорні та білі маги з шоу "Битва Екстрасенсів" побували в цьому палаці і підтвердили, що тут справді присутній дух жінки. "Коли екскурсовод розказував про цю леді, в душі панував страх, але все одно хотілося більше дізнатися та, можливо, і побачити її…",  розказує Вікторія Козира, учениця 6Б класу.

У 2008 р. Підгорецький замок потрапив у перелік 100 пам’яток світу, що потребують негайної реставрації, але це не завадило нам потрапити у підземне приміщення та оглянути навколишні території і фасад.

Далі ми попрямували на батьківщину відомого українського письменника Маркіяна Шашкевича, 200річний ювілей якого святкуватимемо незабаром. У селищі Підлисся, де і розташована його домівка, ми оглянули поле, місцевість села і, звичайно, побували в оселі видатного діяча "Руської трійці". Там переглянули його рукописи, праці, що збереглися, надзвичайно вразили картини, на яких був зображений письменник.

У кожного залишилися лише приємні спогади від екскурсії. Переконалися, що чимало цікавого і пізнавального є в нашому краю, маємо чим пишатися.

Софія НАУМЧУК, учениця 6 (10)А класу Сокальської гімназії імені Олега Романіва.

** *

11 вересня у Сокальському НВК "ЗШ І  ІІІ ст. №4  ліцей" відбувся відкритий виховний захід "Пресвята Покрова  покровителька козацтва, УПА". Учні•7Б класу звернулися до Пресвятої Покрови, яка своїм омофором покривала, покриває і буде покривати весь український народ: "Усі ми під твоїм покровом, свята земля, свята основа, хай буде радість, буде свято, бо ми живем, бо нас багато…". Про роль і значення УПА, розповів Орест Михайлович Викрикач, учасник хору "Повстанець", який був запрошений на свято. Разом з ним учасники заходу побували очевидцями подій того часу, заочно складали присягу повстанця. Учні розповідали про Степана Бандеру, Євгена Коновальця, Климіва«Легенду», Романа Шухевича, які були вірні Батьківщині до загину, Україна їм була понад усе. Діти ще раз усвідомили, що УПА боролася за створення на українській землі Самостійної Соборної Української Держави, вела роз’яснювальну роботу серед солдатів німецької та більшовицької армій, які були вихідцями з країн, поневолених Німеччиною чи Москвою. "Не тільки зброєю воювали члени ОУН проти поневолювачів, але й різцем слова"  сказали учасники заходу. В бункерах, при свічці каганця, члени ОУН випускали листівки, розробляли брошури українських орденів та медалей. Декламували вірші про ОУН  УПА. "Ми  ті, хто поліг на полі бою з німецькими та більшовицькими окупантами, так і не відчувши повноти життя, не доспівавши, не докохавши" линуло у залі. "Ми  ті, хто гинули в катівнях НКВС та гестапо зі словами на устах: "Слава Україні!!!" говорили діти. Хвилиною мовчання учасники вшанували світлу пам’ять членів ОУН  УПА, полеглих за волю і незалежність України. Діти дали присягу зберігати і примножувати славу героїв УПА.

Лариса КРОВІЦЬКА, класний керівник 7Б класу Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4  ліцей".

* * *

19 жовтня 2011 року у Сокальському НВК "СШ ІІІІ ст. №3  колегіум" відбулася науковопрактична конференція, присвячена 200річчю від дня народження Маркіяна Шашкевича під гаслом "Будителі духу народного…".

У конференції взяли участь вчителі української мови та літератури Сокальського освітнього округу. Організаторами конференції є районний методичний кабінет відділу освіти та вчителі Сокальського НВК "СШ ІІІІ ст. №3  колегіум" Світлана Токаж, Софія Мигаль, Лідія Шукатка.
Як наголосили доповідачі, саме Маркіян Шашкевич став натхненником, організатором і лідером демократичнозорієнтованого громадськокультурного угрупування "Руська Трійця", навколо якого, крім соратників Івана Вагилевича та Якова Головацького, групувалося чимало інших однодумців, прихильників та послідовників. Окрилені ідеями романтизму та рухом за визволення слов’янських народів, вони намагалися своїм поетичним словом, науковими дослідженнями, публіцистичною діяльністю пробудити національну свідомість у галицьких українців, спонукати до самостійної державницької діяльності.

Хоча виголошена доповідь в основному стосувалася діяльності М. Шашкевича, жваве обговорення, яке зав’язалося під час семінару, охопило усіх учасників конференції. Йшлося і про стосунки українських громадськокультурних діячів та польської академічної спільноти, які спершу на хвилі демократичних рухів збиралися разом, а після студентських років розійшлися у різні національні табори.

Згадували про М. Шашкевича, І. Вагилевича і Я. Головацького як про вчених із соборницьким баченням України, дослідників давньої історії (до приходу поляків на західноукраїнські землі), відкривачів і популяризаторів пам’яток давньоукраїнської культури. Зокрема, про Я. Головацького  як засновника кафедри української мови та літератури (1848 р.) та ректора Львівського університету (18621864 рр.), про І. Вагилевича  як упорядника фондів та керівника Львівського міського архіву (18621864 рр.), архівіста, чия система опису музейних експонатів лягла в основу пізнішого усталеного стандарту опису документів, тощо.

Гармонійну творчу атмосферу заходу творила і книжкова виставка. В експозиції було представлено найдавніші літературні та наукові праці Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького, перше поетичне дітище яких  альманах "Русалка Дністрова"  займало окремий виставковий стенд. Окрім першодруку 1837 року, були представлені також пізніші перевидання збірника, який попри цензурні заборони став першим маніфестом українського національного відродження у Галичині.

У рамках конференції було представлено презентацію про видатного громадського діяча, поета, основоположника нової літератури на Галичині, Буковині, Закарпатті, борця за справу утвердження української національної ідеї Маркіяна Шашкевича.

Любов ПЛЮХІН, методист РМК.

* * *

8 жовтня 2011 року у приміщенні біологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка відбувся І етап Всеукраїнського турніру юних біологів. Наш район представила команда слухачів творчого об’єднання юних біологів Сокальської Малої академії наук. У турнірі взяли участь "досвідчені" науковці, які навчаються в академії другий рік: Ольга Кріцак  капітан команди (учениця 11 класу Сокальської гімназії); Поліна Гелик (учениця 10 класу Поторицької ЗШ ІІІІ ст.); Назар Стриковський (учень 10 класу Сокальської гімназії); Володимир Климчук (учень 10 класу Сокальського НВК ліцею №2);  Юлія Шамрик (учениця 10 класу Сокальського НВК  ліцею №2); Ігор Грица (учень 10 класу Поторицької ЗШ ІІІІ ст.). Участі в турнірі передувала змістовна підготовка по запитаннях, які стосуються різних галузей біології, причому деякі запитання носили проблемний характер, при відповіді на них потрібно було висувати гіпотези, спираючись на змістовні знання з предмету. Команда Сокальської МАН під час підготовки опрацювала багато теоретичного матеріалу, використовуючи Інтернет, підручники, підготувала комп’ютерні презентації відповідей на запитання. Команда, яку підготувала авторка цих рядків, виявилась "бойовою", учні довели свою спроможність приймати участь у півфіналі  журі був організований додатковий півфінал, в якому команда одержала перемогу і у фіналі посіла почесне ІІ місце. Зміцнити свої знання з найцікавішого, на нашу думку, предмету  біології, нам значно допомагають заняття в творчому об’єднанні юних біологів нашої Малої академії наук.

Олена БАТІГ, вчитель біології Поторицької ЗШ.

* * *

15 жовтня на базі географічного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка відбувся І етап XІX Всеукраїнського турніру юних географів. В ньому взяло участь 13 команд, які представляли різні райони області. Сокальський район представляла команда слухачів Сокальської Малої академії наук у складі: Боднара Петра (капітан команди) та Іванець Марії (Сокальський НВК "СШ ІІІІ ст. №3  колегіум"), Кріпак Ольги та Трохимчук Діани, учнів Сокальської гімназії ім. Олега Романіва. У запеклій боротьбі команда Сокальської МАН посіла третє місце, поступившись у півфіналі суперникам з Львівського фізикоматематичного ліцею та Львівської класичної гімназії.

Валентина ЛЮБАРСЬКА, вчитель географії Жвирківської ЗШ ІІІІ ст.

* * *

14 жовтня для всіх українців велике свято. Це  Покрова Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, свято УПА.

 Ще з часів Ярослава Мудрого Україна визнає Богородицю своєю офіційною Заступницею, Покровителькою і Царицею. У далекому 1036 році князь розбив печенігів і з вдячності до Матері Божої збудував на її честь Софіївський собор і храм Благовіщення на Золотих воротах. У цьому храмі в 1037 році він віддав свій народ під опіку Богородиці.

Запорізькі козаки вважали своєю покровителькою саме Святу Покрову. У Запорізькій Січі була церква Святої Покрови. І не випадково для святкування Дня українського козацтва обрано День Покрови Пресвятої Богородиці. Це дуже важливе свято, адже козацтво відіграло вирішальну роль у становленні нашої держави.

У жовтні 1942 року була створена Українська Повстанська Армія, яка вела справедливу визвольну боротьбу проти військових армад двох найжорстокіших тиранічних режимів світу. УПА збирала під своїми прапорами найкращих, найсильніших, найсамовідданіших, найполум’яніших борців. Тих, у чиєму серці горів вогонь вільнолюбства, і хто з холодної, захованої у лісах криївки, бачив те, про що інші боялися навіть подумати,  майбутню незалежну Україну.

І саме таких учнів шкіл району збирає конкурс патріотичної пісні "Сурми звитяги", який проводить відділ освіти у День Покрови. Діти читають поезії на патріотичну тематику, виконують повстанські пісні, демонструють хореографічні композиції. Переможці конкурсу є учасниками святкового галаконцерту, який традиційно проходить у районному Народному домі 14 жовтня. Обов’язково гостями святкового дійства є ветерани  воїни УПА.

Ми гордимося, що переможцями конкурсу стали і учні нашої школи  Наталя Ільницька (декламація), Тамара Дубенчук (вокал), зразковий хореографічний ансамбль "Дивоцвіт". Композиція "Новий день України" просто вразила глядачів у залі, було чути захоплені вигуки: "Браво!".
Радіємо також і за наших пластунів, які є учасниками усіх патріотичних заходів, що проводяться у районі. 14 жовтня вони несли почесну варту у залі Народного дому, вітали ветеранів, яких вважають взірцем патріотизму і любові до рідного краю. Не забули і про провідника ОУНУПА Степана Бандеру. До барельєфу Великому Українцю поклали вінок Стемковський Богдан і Демидонт Ірина, а пластуни Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2  ліцей" та Куличківської ЗШ віддали честь і шану Сину України.

Галина МИГАСЮК, педагогорганізатор Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №2".

Голос Сокальщини на GoogleNews