Про освіту

Орієнтир – доступна та якісна освіта

Традиційно перед початком навчального року відбулася районна конференція освітян. Педагогів Сокальщини на добрий початок навчального року поблагословив митрофорний протоієрей, настоятель кафедрального собору св. апостолів Петра і Павла отець Ярослав Кащук. Він зазначив, що покликання бути вчителем є нелегким, а в наш час поготів, бо нині переживаємо кризу моралі та духовності, і на плечі освітян лягає відповідальність за виховання підростаючого покоління. З ґрунтовною доповіддю всебічного аналізу справ у галузі освіти району, виступив начальник відділу освіти Роман Монастирський. Доповідач зупинився на питаннях дошкільної, загальної середньої й позашкільної освіти, пошуку, розвитку і підтримки обдарованих дітей, інноваційної діяльності, методичної роботи, впровадження у навчання інформаційно-комунікаційних технологій. Усі дані були підкріплені мультимедійною презентацією.

Очільник освіти району Роман Монастирський також окреслив перед педагогічними колективами завдання та пріоритети на 2013-2014 навчальний рік. Зокрема, це реалізація основних завдань, які задекларовані у Програмі розвитку освіти Сокальщини на 2013-2017 рр., впровадження нових Державних стандартів та програм у 2 та 5 класах, переорієнтація змісту освіти на реалізацію компетентного та діяльнішого підходу до освіти. І наголосив, що потрібно об'єднати усі ресурси та зусилля, творчий потенціал педагогічних колективів для того, щоб у навчальних закладах нашого району діти здобували якісні знання. Освіта району й надалі базуватиметься у п'яти освітніх округах, роботу яких спрямовуватимуть на вдосконалення навчально-виховного процесу. Проект Програми розвитку освіти Сокальщини на 2013-17 рр. буде розглянуто на сесії районної ради.

Роман Монастирський зауважив, що мережа загальноосвітніх навчальних закладів кількісно не змінилася, лише якісно: відбулася реорганізація Мурованської ЗШ у НВК. На сьогодні функціонує 67 загальноосвітніх навчальних закладів – це 28 ЗНЗ І-ІІІ ст., 22 ЗНЗ І-ІІ ст., 17 ЗНЗ І ст.), з них – 15 НВК "Школа-дитячий садок". За попередніми даними, кількість учнів у загальноосвітніх навчальних закладах району залишиться на рівні попереднього року – 9200. Тішить, що вперше за парти сяде на 100 учнів більше, порівняно з минулим навчальним роком. Лише у Шарпанецькій ЗШ І ст. не буде першого класу.

 Молодий педагог, вчитель математики Сокальської гімназії імені Олега Романіва, Галина Мединська поділилася враженнями від першого року своєї професійної діяльності, розповіла про власні успіхи, досягнення та проблеми, з якими зустрілася.

 Директор Сокальського НВК "ЗШ І-ІІІ ст. №4-ліцей" Наталія Драган розповіла про перспективи розвитку інклюзивної освіти та навчання без бар'єрів, яке успішно впроваджують колективом школи. Вона наголосила, що інклюзивне навчання – це включення дітей з особливими потребами в загальноосвітній простір. Тому до його впровадження треба ставитись виважено, щоб не нашкодити школярам. В районі навчається 120 дітей-інвалідів, з них 24 на індивідуальній формі навчання, двоє – інклюзивному. У Сокальському НВК "ЗШ І-ІІІ ст. 4-ліцей" навчається 20 дітей-інвалідів, з яких 6 – з психофізичними вадами на індивідуальній формі навчання. Тут створено спеціальні умови, є матеріально-технічна база – два тренажерні зали, басейн, кабінет лікувальної фізкультури, логопедичний, психолога. Діти отримують кваліфіковану допомогу фахівців. Двоє учнів є вже соціально адаптованими і готовими до інклюзії. Однак існують і певні проблеми. Це – введення штатних одиниць асистента вчителя з відповідною фаховою підготовкою; встановлення пандуса; методичне забезпечення інклюзивного навчання; розробка індивідуальних навчальних планів та програм.

Директор Савчинської ЗШ І-ІІІ ст. Євген Матвіїв розповів про гурток козацько-лицарського виховання "Джура", який функціонує в їхньому навчальному закладі. Юнаки і дівчата черпають позитивний досвід попередніх поколінь українців, їх навчають звичаїв, традицій, які є основою для утвердження у свідомості учнів високих моральних цінностей, притаманних українському народові. Доповідач зупинився на досягненнях своїх вихованців – це перше місце в обласному турі дитячо-юнацької військово-спортивної гри українського козацтва "Сокіл"- "Джура" та друге – у Всеукраїнських змаганнях, в яких брали участь спільно з командою з Городоцького району. Розповідь Є. Матвіїв доповнив презентацією гуртка.

 Поділився досвідом з організації та проведення обласного семінару директор Варязької ЗШ І-ІІІ ступенів Ярослав Гаврилів. На базі школи проводили обласний семінар з біології, який став вагомим поштовхом для розвитку навчального закладу.

Співдоповідачі привітали колег з Днем знань і побажали їм наполегливості й терпіння у роботі.

 Далі присутні приймали привітання від очільників влади, які відзначили, що сокальські освітяни мають чим похвалитися, бо тримають високі позиції на рівні області по різних показниках. Голова РДА Наталія Карташова та голова районної ради Ігор Дацюк подякували їм за жертовну працю на освітянській ниві та побажали здоров'я, витримки, віри в себе і нашу державу, впевненості у завтрашньому дні. Наталія Карташова також наголосила, що держава приділяє особливу увагу галузі освіти. Зокрема, в цьому році виділено кошти з державного бюджету на добудову дитячого садочка в с. Сілець та на завершення басейну в Сокальській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів ім. Т. Шевченка.

 З початком нового навчального року привітав освітян й депутат обласної ради, головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед, який зазначив, що вони не тільки дають знання, але й розвивають духовну і фізичну особистість учнів, які в майбутньому будуватимуть нашу державу.

 Опісля начальник відділу освіти Роман Монастирський подякував за багатолітню роботу на освітянській ниві колишньому директору Жвирківської ЗШ Оресту Когуту, колишньому головному спеціалісту відділу освіти РДА, а нині методисту РМК Івану Трескоту, колишньому директору Хлівчанської ЗШ І-ІІІ ст. Володимиру Нагірному. Голова райдержадміністрації Наталія Карташова вручила їм подяки від голови райдержадміністрації, голови районної ради та директора департаменту освіти і науки Львівської ОДА. З нагоди ювілею отримала привітання та квіти й директор Перетіцької школи Марія Чорна. Колеги їм аплодували стоячи…

 А далі відбулося представлення нових директорів навчальних закладів. В цьому навчальному році призначили директорами Жвирківської ЗШ – Ірину Мазурик, Поторицької ЗШ – Олександра Тимчака, Телязької ЗШ – Ірину Трохимчук, Ульвівського НВК "ЗШ I-II ст. школа-дитячий садок" – Оксану Голубець, Хлівчанської ЗШ І-ІІІ ст. – Галину Піку.

16 колективів навчальних закладів отримали премії від РР профспілки працівників освіти за належну підготовку навчальних закладів до нового навчального року. 10 завідувачів дошкільних закладів району отримали подяки від РДА та районної ради.

На цій позитивній ноті закінчилася перша частина серпневої конференції освітян. Далі вони працювали у секціях.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews