Як промінчик сонця, як надія на майбутнє, як віра в життя, у сільських школах району один за одним відкриваються навчальновиховні комплекси. Це означає, що сільські малята матимуть доступ до дошкільної освіти не гірший, аніж у містах. А їм дуже потрібне професійне виховання педагога змалечку, хоча вони й поглинають мудрість своїх прабабусь і прадідусів, але опіка, навчання вчителя на цьому етапі їх розвитку дуже потрібні.
Розвивати пам`ять, правильне мовлення, логічне мислення, естетичне, культурне, патріотичне виховання зможе лише педагог. Тому й вчительські колективи сільських шкіл, громада, батьки, влада, під керівництвом відділу освіти Сокальської РДА, який націлює, допомагає, стараються створити у школах групи дошкільнят. У багатьох сільських навчально-виховних комплексах поки що вони короткотривалі. Але це тимчасово. Бо є вже гарно облаштовані й умебльовані спальні: зручні ліжечка, новенька барвиста постільна білизна. Десь бракує коштів, а десь додаткового приміщення. Але перший крок зроблено, тож обов`язково буде й другий. Бо за це не просто вболівають, а й конкретно допомагають начальник відділу освіти Сокальської РДА Роман Монастирський та головний спеціаліст Леся Ковалишин. Кожен директор шкіл, де відкривали НВК, підкреслював те, що без їхньої підтримки і допомоги не відомо чи були б відкриті групи дошкільнят. Бо на Львівщині освітяни Сокальщини чи не найбільше беруть участь у конкурсі мікропроектів і стають переможцями. Завдяки цьому в багатьох школах замінили вікна, облаштували туалети, ввели дошкільні групи. Це величезна робота. Бо іноді зі старого треба було зробити нове або ж зайнятися добудовою. Але якщо, окрім відділу освіти РДА, педагогів підтримали і допомогли батьки, місцева влада, то їх спільна робота увінчалася успіхом.
Коли ми завітали у навчально-виховні комплекси сіл Межиріччя, Себечева, Перемислович, то потрапили у дитячу казку, барвисту, омріяну, цікаву. На підлогах килими, столики і кріселка, стелажі, де є вже й іграшки, розмальовки, книжки, у спальнях зручні ліжечка. Кожна дитина має свою шафку, зручний, спеціально для малят облаштований туалет. Мабуть, батьки тішились за своїх чад, а бабусі витирали хустинкою очі, де ж бо їм снилося, що їхні внучата будуть мати такі гарні умови. Мало того, тут дітей і виховують, і навчають. На відкритті у Межирічанському, Себечівському, Перемисловицькому навчальновиховних комплексах дошкільнята із задоволенням декламували віршики, щоправда, дехто трошки забував, а дехто не вимовляв усіх букв. У Межиріччі ще й затанцювали разом зі своїми вихователями, а в Перемисловичах так виразно, до ладу виконували Державний гімн України, поклавши руки на свої маленькі серденька, що, направду, дорослі були зворушені і розчулені. Усі малята, їхні батьки, вихователі, вчителі одягнули барвисті вишиванки, мали синьожовті кокарди, прапорці.
На жаль, сумною ознакою всіх урочистостей у цьому році було те, що після виконання Державного гімну України, присутні хвилиною мовчання вшанували пам`ять Небесної сотні і тих, хто віддав своє життя у зоні АТО, захищаючи Україну. А загалом у всіх трьох навчальновиховних комплексах свято було породинному тепле, патріотичне, іскрилось усмішками малят. Звучала музика, учні шкіл декламували патріотичні вірші, співали пісні.
Зали, де відбувалися урочистості, в національних барвах, посвятковому прибрані кетягами калини, синьожовтими кульками, букетами осінніх квітів. Усюди гостей, а саме голову Сокальської районної ради Ігоря Дацюка, голову Сокальської райдержадміністрації Олега Кожушка, депутата обласної ради Ганну Костюк, начальника відділу освіти Сокальської РДА Романа Монастирського та головного спеціаліста Лесю Ковалишин вітали хлібомсіллю на вишитих рушниках. На відкритті навчальновиховних комплексів були голови або заступники голів сільських рад і всюди духовенство. Священики благословили діточок, їхніх батьків, освітян. Свяченою водою кропили приміщення дошкільних груп. І всюди звучало багатоголосе "Многая літа!" малятам, педагогам, батькам і гостям. Були також промови, привітання гостей, вдячність директорів шкіл, вихователів, батьків.
Олег КОЖУШКО,голова Сокальської райдержадміністрації:
– Дуже приємно, що у такий важкий для країни час, ми знаходимо можливість відкривати навчальновиховні комплекси. Нині, щоб заощадити кошти, відкриваємо дошкільні установи у стінах шкіл. Зараз так мусить бути, але про дітей забувати не маємо права. Вони наше майбутнє, і саме ми нині повинні думати над тим, щоб їхніх доль не торкнулася війна. В дошкільних установах діти здобуватимуть перші уроки життя, навчаться шанувати своїх батьків, відчують велику силу Божого благословення, зрозуміють, що любов до України це понад усе. Сподіваюся, що наша держава ставатиме міцнішою і чистішою від того бур`яну, що засіявся на нашій землі, щоб ці діти, наше майбутнє, могли розбудовувати Україну. Зичу всім здоров`я, віри в Українську державу.
Ігор ДАЦЮК,голова Сокальської районної ради:
– Душа радіє, що ці маленькі діти зможуть вчитися і повноцінно розвиватися у дошкільній установі. Прийдуть кращі часи, відбудеться реформа місцевого самоврядування, тоді дошкільна установа буде у власності громади, на місцях буде більше коштів, якими вони зможуть розпоряджатися і покращувати умови в дитсадку, школі. Сьогодні ми закладаємо фундамент цього майбутнього. І я дуже тішуся, що ці маленькі діти матимуть належні умови для свого розвитку. Це добре, коли дитиною опікуються професіонали, тут її навчатимуть, любитимуть, дбатимуть. Коли ми виграємо війну, то, переконаний, наша держава рухатиметься вперед.
Ганна КОСТЮК,депутат Львівської обласної ради:
– Яка то велика радість, коли в селі відкривається осередок освіти для дітей. Сьогодні ми відкриваємо у школі приміщення для дошкільнят. Щасливі батьки і їхні діти. Але до цієї доброї справи долучилися всі: Львівська обласна рада і відділ освіти Сокальської РДА, особливо його начальник Роман Монастирський, а також громада кожного села, батьки, які були зацікавлені в тому, щоб їхні дітки відвідували дошкільний заклад. Вдячна усім, бо робота зроблена для наших дітей, для того, щоб вони мали змогу тут здобувати знання, гратися, співати, танцювати, словом розвиватися. На вихователів покладена дуже важлива місія знайти місток до кожного серця дитини. Хочу, щоб ви нам пообіцяли, що з цих маляток виховаєте хороших юристів, економістів, лікарів і навіть депутатів Верховної Ради, але насамперед добрих людей, відданих громадян Української держави.
Роман МОНАСТИРСЬКИЙ,начальник відділу освіти Сокальської РДА:
– Сьогоднішні свята це підсумок трирічної участі дирекцій шкіл, відділу освіти, районної ради у спільному проекті із залученням іноземних інвестицій, адже це проект "УкраїнаПольщаБілорусь". Саме завдяки цьому проекту, у якому перемогли дирекції шкіл, ми маємо змогу відкривати навчальновиховні комплекси. Звичайно, затрачено багато сил, праці. Дуже нам допоміг підприємець, депутат районної ради Петро Пилипчук.
Сподіваюся, що ці НВК засіватимуть у душах дітей мудрість і добро, творитимуть нашу українську націю.
Незважаючи на тяжкі часи, Україна думає про майбутнє покоління. Ми належно підготували навчальні заклади до нового навчального року. Особлива вдячність батькам, які допомагали дирекціям шкіл, бо розуміли, що у дошкільній установі їхні діти виховуватимуться в любові, тут прищеплюватимуть їм високі почуття до Батьківщини, тут підготують до школи. А наймолодшим бажаю, щоб вони виростали свідомою українською нацією, якої нам зараз так бракує.
Іван СИРОЇД,Межирічанський сільський голова:
– У 1980х роках наше село Межиріччя стало неперспективним. Трохи людей пороз`їжджалося, а ті, що залишилися, не вірили у зміни. Але поволі ми провели водопровід, потім газопровід, відремонтували дороги. У Межирічанській школі вже є газ, а тепер ще й у її стінах буде садочок. І хоча за попередньої влади всі надходження коштів були призупинені, але роботи проводились, навіть і в борг. Ми вірили, що нам вдасться задумане виконати. В цьому році йде війна, але ми думаємо про майбутнє. Тому все найкраще вкладаємо в дітей. Сподіваємось, що вони будуть висококваліфікованими спеціалістами і справжньою українською елітою.
Любов ВІРА,директор Межирічанського навчальновиховного комплексу:
– Дорогі діточки, вітаємо вас з такою чудовою подією у вашому житті, зичимо вам цікавих і захопливих подорожей у світ добра, любові. Сьогодні у нас на святі присутні дорогі гості, які домоглися того, щоб у нашому селі була дошкільна установа, щоб наші діти росли красивими, допитливими, розумними, і тому ми щиро вам за це вдячні. Особливо хочемо подякувати начальнику відділу освіти Сокальської РДА Роману Монастирському, який так піклується про нашу стару школу, якій у 2015 році виповниться 120 років. І не лише про дитсадок, а про все, бо є в школі опалення, внутрішні туалети. Усім присутнім на святі зичимо усього найкращого, щастя, Божого благословення.
Йосип ХОЛОД,священик Червоноградського монастиря оо. Василіян:
– Цей новостворений дошкільний заклад розпочинає особливу діяльність просвіти, розвитку нашого українського цвіту. Дуже шкода, що нині цвіт України гине на Сході. Але тут нині бачимо нове покоління маленьких українців, яке розпочинатиме майбутнє України під проводом своїх провідників.
Ви будете пізнавати науки, розвивати своє мислення. Щиро дякуємо за такі старання усім, хто долучився до відкриття навчальновиховного комплексу. Тому нині щиро подякуймо Богу, що в Україні є ще немало патріотів. Дуже добре, що духовність, яка потрібна людині від колиски і аж до кінця життя, Богу дякувати, підноситься. Сьогодні ми перебуваємо в такій гарній духовній свідомій атмосфері тої нашої української радості, того цвіту, який є нашим майбутнім. Дай Боже, щоб з тих діточок виростали добрі люди для нашої неньки-України.
Іван ВАСИЛИШИН, Мурованський сільський голова:
– Тішуся, дивлячись на цих милих, чепурних маленьких діточок. Хотів би, щоб вони до школи ходили, горя не знали і батьки їх були здорові, щоб на їхньому життєвому шляху не було війни. А вихователів прошу любити наших наймолодших вихованців і піклуватися про них. Бо, що ми нині засіємо в їхні душі, те й виросте. Хочеться, щоб ми зібрали добрі плоди, а з дітей виросли справжні люди, громадяни України. Вдячний усім, хто допомагав у відкритті нашої дошкільної установи.
Олександр ДЕМЕРЛІЙ,директор Себечівського НВК:
– Нині, хоча і тяжкі часи, ми відкриваємо дошкільну установу в нашому селі. Батьки, діти, вчителі чекали на цю подію. Бо це перший крок малят на шляху до знань. Вдячний керівництву району, начальнику відділу освіти Роману Монастирському, який доклав максимум зусиль, щоб у стінах нашої школи відкрити дошкільний заклад.
Микола ШУЛЬГАН,настоятель Української грекокатолицької церкви Вознесіння Христового:
– Завжди, коли приходжу до цього навчального закладу, моє серце сповнюється радістю. Згадую свої шкільні роки і бачу в цих маленьких діточках наше продовження. Я вірю, що ці малята теж запам`ятають свято, коли вони вперше як дошкільнята переступили поріг школи. Наші погляди сповнені радості, коли бачимо таких веселих, допитливих, посвятковому одягнених хлопчиків і дівчаток. Сподіваємось, що вони виростуть добрими християнами і громадянами нашої Української держави. І нині ми вдячні Богу за таку ласку, що дав можливість відкрити цей НВК, благословляємо діточок на щасливе перебування у ньому.
Тетяна СЕРЕДОХА,заступник Жужелянського сільського голови:
– Мені дуже приємно бути на відкритті навчальновиховного комплексу. Вітаю всіх зі святом. Ці діти майбутнє нашого села, майбутнє України. Вчителям бажаю успіхів на педагогічній ниві, батькам терпіння у вихованні, а діточкам міцного здоров`я, мирного неба.
Ганна СЕМЧИШИН,вихователь навчальновиховного комплексу:
– Сьогодні у шкільну сім`ю ми приймаємо дошкільнят. Їх за ручки привели батьки, які дуже хвилюються за своїх дочок і синів. Тут вони будуть навчатися, гратися, приятелювати, пізнавати світ. Хочу побажати діточкам бути наполегливими, допитливими, старанними. Усім зичу здоров`я і впевненості у завтрашньому дні.
Ігор ДУБАН,парох с. Перемисловичі:
– Нині на сході України руйнують школи, дитячі садки, а в Перемисловичах вітають дошкільнят, які тут у гарному приміщенні будуть вчитися, виховуватися. І саме у цих стінах, з допомогою вихователів, вони стануть такими українцями, що вболіватимуть за Українську державу. Дивлячись на діточок у вишиванках, віночках, зі синьожовтими стрічками, відчуваєш як від них випромінюється дух українства. Хочу, щоб громадяни України гордилися, що вони є українці, так як нині громадяни Польші горді з того, що вони поляки.
Галина ШУРМА,директор Перемисловицького навчальновиховного комплексу:
– Від щирого серця вітаю усіх на сьогоднішньому довгоочікуваному святі. Бо я виросла у цьому селі, пам’ятаю як ми росли, виховувалися, і дуже хотіла, щоб і в нас був дитсадочок. Уже 21 рік працюю в цій школі, і ось в її стінах відкрили ще й дошкільну установу. За це вдячна районній владі, а особливо начальнику відділу освіти Роману Монастирському, котрий знає кожну школу, її проблеми і завжди готовий допомогти. Також щиро дякую батькам, котрі приходили на перший поклик і робили все для того, щоб якнайшвидше відкрилася дошкільна установа.
***
Батьки дошкільнят у всіх навчальновиховних комплексах, які відкривали цього дня, були щиро вдячні директорам шкіл, владі району, села, а особливо керівництву відділу освіти Сокальської РДА, вони й надалі готові допомагати дошкільним закладам, де виховують їхніх дітей. Депутат обласної ради Ганна Костюк подарувала діткам дидактичний матеріал для їх розвитку.
Представники влади, відділу освіти Сокальської РДА урочисто перерізали стрічки, відкриваючи дошкільні установи. Але для педагогічних колективів, громад і керівництва відділу освіти Сокальської РДА попереду ще багато роботи. Всі хочуть, щоб з груп короткотривалого перебування дітей у дитсадку перевели на довготривалі, щоб тут дітки могли вчитися, виховуватися, харчуватися, спати, цілий день перебувати у дошкільній установі. А для того у Межирічанському НВК потрібно добудувати приміщення для спальні, у Себечівському знайти кошти для довготривалого перебування у дитсадку, в Перемисловицькому спорудити котельню, щоб провести центральне опалення у школу. Але початок вже є, початок добрий. Батьки з радістю передали діточок у дбайливі руки педагогів, які не лише віддають своїм вихованцям знання, а й дарують серце. Бо таке високе і нелегке покликання вчителя.
Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.