Сокальська Мала академія наук, яка у цьому році відзначає свій десятилітній ювілей, наче національний банк, де зберігаються і примножуються неоціненні багатства України. Бо саме тут поглиблюють свої знання, займаються дослідницькою роботою кращі старшокласники Сокальщини. Саме тут закумульована педагогічна еліта з усіх шкіл району. Тут трудяться педагоги з найвищими категоріями, з великим досвідом, творчі, ініціативні особистості, які підготували чимало переможців і призерів обласних і всеукраїнських олімпіад. І так щороку добиваються кращих результатів. Успіхи Сокальської МАН відомі не лише у Львові, а й у Києві. На Сокальщині Мала академія наук завоювала авторитет, нині престижно навчатися у цьому навчальному закладі й бути її членом.
На урочистості з нагоди ювілейного навчального року запросили вчителів, які впродовж десятиліття сіяли вічне, розумне, добре у голови своїх вихованців. Ювілярів прийшли привітати представники влади, відділу освіти Сокальської РДА, гості зі Львова. У залі було багато учнів і їхніх теперішніх учителів.
Внесли Державний прапор України, всі заспівали Гімн України, хвилиною мовчання вшанували Небесну сотню і тих, хто поліг в зоні АТО.
Ведучі до слова попросили священика о. Андрія Дутчака:
– Сьогодні ми перебуваємо у місці, яке можна назвати святим, бо саме тут ми сповняємо Божий обов`язок розвивати своє життя, здобувати знання, щоб удосконалювати нашу землю. Коли кажемо про багатство, то у більшості з нас на думку спадає багатство матеріальне. Але ж людина може багатіти в іншій сфері, сфері духовній, сфері розвитку науки і знання. І Мала академія наук є саме тим місцем, де людина може збагатити себе інтелектуально, поглибити свої знання і втілити у повсякденне життя. Думаю, сьогодні кожен вболіває за те, що відбувається у нашій державі. У кожного на серці сум, біль. Але ми повинні розуміти і визнати, що це сталось у нас через брак багатства інтелектуального і духовного у керівників нашої держави. Нині кожен з нас повинен розуміти, що він є частинкою нашої держави і теж впливає на її рівень і розвиток. Тому маємо вчитися, маємо збагачуватися духовно і інтелектуально. Вітаю дирекцію МАН, учнів з десятиріччям навчального закладу, за цей період ви вже багато чого осягнули, здобули і зробили багато добра для наших дітей. Бажаю, щоб Господь і надалі зісилав вам ті ласки, сили вам, здоров`я, щоб і наступні роки ви приносили користь, і ми раділи вашим успіхам.
Розповідь учнів про десятиліття МАН супроводжувалася показом слайдів. Ми побачили перші кроки цього навчального закладу, почули про його викладачів, а також пораділи за вагомі успіхи. Звичайно, згадали першого директора Сокальської Малої академії наук Івана Каспрука, хвилиною мовчання вшанували його пам`ять.
Усіх присутніх з початком навчального року привітала директор Сокальської МАН Світлана Мусій, яка зробила екскурс у минуле і розповіла про здобутки і колектив цього позашкільного навчального закладу:
– 20142015 навчальний рік для нашого закладу – ювілейний. Сокальська Мала академія наук учнівської молоді перегортає сьогодні десяту сторінку у своєму календарі. Наш особливий позашкільний заклад невтомно плекає юну наукову еліту, розвиває і примножує багаті наукові та освітянські традиції, посідаючи чільне місце серед найавторитетніших позашкільних закладів області.
За 10 років МАН закінчили понад 3,5 тис. школярів. Гордимося тим, що 93 слухачі стали призерами обласного, а 15 захищали честь Львівщини на Всеукраїнському конкурсізахисті науководослідницьких робіт. За останні роки ми істотно переглянули й модернізували навчальні плани та програми, впроваджуємо нові технології навчання, активно заявляємо про себе на турнірах і конкурсах різних рівнів – від районних до всеукраїнських.
Цьогорічні випускники продовжують навчання більш як у 30ти престижних вишах України. Вони успішно склали ЗНО і стали студентами бюджетної форми навчання більше як у 90 відсотків.
Як результат, з року в рік до нас невпинно зростає потік слухачів. Не стала винятком і остання вступна кампанія. Цьогоріч в стінах Сокальської МАН навчатиметься 451 слухач.
Великий український світоч, наш славний Іван Франко, людина, яка все життя не переставала вчитися, пророче називав головними рушійними силами суспільного прогресу – Дух, Науку, Думку й Волю. Саме це залишається надзвичайно актуальним і зараз – у дуже непростий для України час, коли на двадцять третьому році незалежності мусимо відстоювати самостійність та територіальну цілісність держави. Молоде покоління в усі часи було окрасою суспільства, його надією, днем сьогоднішнім і прийдешнім. Сучасне молоде покоління стало індикатором кардинальних змін у суспільстві. На захист України встали кращі сини і дочки. Вам, нинішнім юнакам та дівчатам, жити і творити в Україні, з тим, щоб вона зайняла гідне місце серед європейських держав і країн світу. Сьогодні головне завдання школяра – навчатися на повну силу. Адже сьогодні школярі, а завтра – фахівці різних галузей. Народна мудрість говорить так: «Навчитися можна тільки тому, що любиш». Любіть науку, любіть знання – і це вам повернеться сторицею.
Шановні учні, ви отримали змогу навчатися в одному з найкращих і найпрестижніших позашкільних закладів Сокальщини. Пишайтеся тим, що ви увійшли в дружну й згуртовану манівську родину, бережіть і примножуйте її традиції й надбання.
Попереду на нас чекає напружений, але цікавий 20142015 навчальний рік. Hа манівські лави сідають школярі Сокальщини, з якими ми пов’язуємо великі сподівання. Для когось навчальний рік, що починається, буде першим, для когось – останнім чи черговим. Але день, яким він відкривається, однаково хвилюючий і незабутній – особливою атмосферою, яка панує в нашому закладі, свіжістю оновлених аудиторій і, звичайно, увагою і повагою до кожного школяра. Для багатьох старшокласників саме звідси починається незвіданий, цікавий, але, водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до професійного самовизначення. Нині перед нашими вихованцями постає надзвичайно відповідальне завдання – витворити свою особистість. Особистість – творчо мислячу, яка прагне пізнавати незвідане, спроможну поставити перед собою досяжну мету і неодмінно домогтися її. Доля відкриває двері тим, хто не боїться труднощів, помилок, ризику та відповідальності, хто живе не тільки з міркувань зиску, але й за совістю. Ви – сильні, обдаровані, завзяті. Тому саме у ваших руках майбутнє рідного міста, області, всієї держави. Саме ви – сьогоднішні школярі – незабаром визначатимете шлях, яким рухатиметься Україна. Тож хочеться побажати, щоб ви відчували себе потрібними рідній землі, її народу, щоб могли реалізувати свій потенціал, задуми та здійснити найзаповітніші мрії! Гордіться тим, що ви є частинкою елітного позашкільного закладу Сокальщини.
Найщиріші привітання – викладачам, які щедро діляться своїми знаннями, плекають справжніх патріотів нашої держави. Їх мудрість і великодушність залишається з учнями на все життя. Щира вдячність вам, дорогі педагоги, за самовіддану працю, за бездоганне виконання такої відповідальної місії, як виховання підростаючого покоління. Адже саме ви сприяєте формуванню юних особистостей, від яких залежить наше майбутнє, завтрашній день Української держави. Гордимося тим, що в педагогічному колективі працюють найкращі вчителі Сокальщини. Це – 12 спеціалістів вищої та першої категорії, 3 мають звання «вчительметодист», 4 – «старший вчитель», Юрій Кірик – кандидат фізичних наук. Сповідуючи вірність ідеалам високої духовності і народної мудрості, ви віддаєте весь педагогічний досвід та енергію вихованню підростаючого покоління та справі розвитку освіти Сокальщини.
Вірю, що зерна науки зростуть у юних душах урожаєм мудрості та натхнення. Нехай світлим, радісним і плідним буде кожен ваш день, кожен крок.
Вітаю й батьків наших вихованців, зичу їм терпеливості й порозуміння зі своїми нащадками. Педагогів, батьків, громадськість поєднує спільне бажання – виховання гідних громадян країни з міцними та глибокими знаннями, формування у них високої культури, суспільної активності, патріотизму, любові до рідної землі та бачення себе в професійному майбутньому.
А історія Сокальської МАН починається з ХІ сесії районної ради IV скликання, яка відбулася 18 березня 2004 року. Саме на ній прийнято рішення про створення Малої академії наук учнівської молоді, як окремого закладу позашкільної освіти. Тоді ж затверджено Статут МАН. 19.03.2004 р. голова РДА М. Пшевлоцький видав розпорядження про державну реєстрацію МАН, як юридичної особи.
14 травня 2004 р. відбулося урочисте відкриття Сокальської МАН. А з 24 травня наказом відділу освіти було організовано літню школу з таких предметів: інформатики, математики, історії, англійської мови, журналістики, біології та екології.
Відділ освіти Сокальської РДА, який очолює Р. Монастирський, доручив цю відповідальну ділянку позашкільної освіти досвідченому педагогу – І. Каспруку. Він спільно з керівниками творчих об'єднань: О. Галетою, Н. Гуз , О. Проць, Ю. Дзядиком , О. Гнідець , М. Гущик розпочинали літню школу для обдарованих дітей.
З 15 вересня 2004 року розпочався новий навчальний рік. Тут навчалися 263 слухачі. Велика шана і вдячність педагогам, які заклали міцний фундамент у створення наукового іміджу нашого позашкільного закладу. Історію МАН творили такі вчителі: на жаль, покійний нині директор Іван Григорович Каспрук. Кафедра історії і правознавства: Іван Каспрук, Марія Гущик, Олексій Сидор, Наталія Луцик, Лідія Фарина, Любов Хомин, Світлана Мусій, Мар`яна Царинська. Кафедра філології і літературознавства та мистецтвознавства: Марія Семчук, Мирослава Багрій, Орися Тріфонова, Ольга Владичко. Кафедра фізики: Мирослава Смаль, Ігор Кірик, Юрій Кірик. Кафедра біології та екології: Олександра Гнідець, Ольга Стасюк, Олена Батіг, Ольга Малицька, Іван Залівський. Кафедра іноземних•мов: Галина Мусікевич, Юрій Дзядик, Надія Горбань, Марія Пиріг, Неля Павлюк, Юлія Ожга, Оксана Савчук Царинська. Кафедра психології: Ірина Калитовська, Світлана Воробей, Світлана Михайлова. Кафедра журналістики: Василь Сорочук, Оксана Проць, Оксана Оніпко, Олександр Новацький, Ірина Краснова. Кафедра географії та економіки: Світлана Недоступ, Валентина Любарська, Оксана Біловус. Кафедра хімії: Олена Гелик, Ганна Філозоф.
Кафедра математики: Оксана Галета, Неля Гуз, Василь Царинський, Надія Генташ, Любов Лех, Людмила Федюк, Лариса Кровіцька, Володимир Кравчук, Наталія Глюз.
В нашій МАН немає випадкових або байдужих людей. Кожен на своєму місці з повною віддачею сил працює на дорученій йому ділянці роботи.
Усім, хто прийшов здобувати знання, бажаю досягти своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з викладачами, зустріти добрих і надійних друзів. Щирі вітання і вдячність педагогічним колективам району, які закладають основи наук і тісно співпрацюють з Малою академією.
Подяка за підтримку і допомогу у вирішенні наших проблем ОМАН (директор І. Бородчук), Сокальській РДА (голова•О. Кожушко та заступник А. Василишин), Сокальській районній раді (голова І. Дацюк та заступник В. Чуб), відділу освіти (начальник Р. Монастирський, головний спеціаліст Л. Ковалишин), районному методичному кабінету (завідувач Г. Гібляк), благодійному фонду «Майбутнє України. Сокальщина» (президент Ю. Лукомський), Ігорю Каспруку, ЗМІ (редактори В. Сорочук та О. Новацький). Затишок вдалося створити за допомогою меценатів, яким не байдужі наші проблеми: директору ДП «Галсільліс», голові ради МАН Миколі Дем'яновичу; директору «ФортунаЗахідМеблі» Сергію Тенетюху; ПП Андрію Паньківу, Ірині Бутринець, Василеві Федюку, Василеві Дем’яновичу, Василеві Годишу та ін.
Нехай цей навчальний рік відкриє перед молоддю нові горизонти пізнання себе і світу, вчителів надихне успіхами вихованців, батьків – гордістю за своїх дітей. Миру, безхмарного неба і Господньої ласки кожному з вас!
Вітали ювілярів і гості. Представники районної влади прийшли не з порожніми руками.
Олег КОЖУШКО, голова Сокальської райдержадміністрації:
– Добре, що у такий тяжкий для України час ми знаходимо засоби і можливості, щоб підтримати наше майбутнє – нашу освіту, наших обдарованих дітей, які поглиблено вивчають ті чи інші предмети у стінах МАН. Тому, коли виникло питання, чим допомогти Малій академії наук, то ми вирішили подарувати вам десять комп`ютерів. Очевидно цей подарунок спонукає учнів ще більше тягнутися до знань, які б згодом могли використати на благо України.
Ігор ДАЦЮК, голова Сокальської районної ради:
– Десять років тому я був присутній на відкритті Малої академії наук і також долучився до її відкриття. І мені приємно перебувати у стінах цього закладу, горджуся успіхами освітян та учнів Сокальщини, котрі здобувають призові місця в області і на всеукраїнських олімпіадах та конкурсах. Ці досягнення можливі завдяки самовідданій праці педагогів Сокальського району. Зичу вам творчих успіхів, вдячних вихованців, які б торували собі шлях у майбутнє і ставали професіоналами і справжніми громадянами України.
Ігор Дацюк від імені Сокальської районної ради і райдержадміністрації з нагоди 10літнього ювілею МАН вручив
грамоту директору Світлані Мусій.
Ольга РУДА, заступник директора Львівської обласної МАН:
– Сокальська МАН вже впродовж кількох років є першою поміж позашкільних навчальних закладів Львівщини. Вітаю колектив і педагогів за сумлінну, творчу працю. За те, що ви вкладаєте у душі і серця мудре, вічне і добре. Ваші розумні, творчі діти досягнули найвищих висот. Зичу їм успіхів і в обласних, і у всеукраїнських конкурсах і олімпіадах. Щоб випробували себе і зрозуміли, що вони, сокальські учні, найкращі.
Заступник директора обласної МАН Ольга Руда нагородила директора Сокальської МАН Світлану Мусій почесною грамотою, а потім вони вітали грамотами слухачів Сокальської МАН, переможців обласних і всеукраїнських конкурсів.
Головний спеціаліст відділу освіти РДА Леся Ковалишин привітала всіх присутніх з початком навчального року і десятирічним ювілеєм МАН, відзначила блискучі результати вихованців МАН, підкресливши творчу і плідну працю вчителів цього позашкільного навчального закладу, і вручила від імені відділу освіти Сокальської РДА сертифікат на отримання персонального комп`ютера.
Сердечно вітали присутніх президент благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина» Юлій Лукомський, який тісно співпрацює з Сокальською МАН, голова ради МАН Микола Дем`янович, редактор телерадіокомпанії «Сокаль» Олександр Новацький.
Присягу слухача МАН зачитала Наталя Ільницька. З перших днів створення Сокальської Малої академії наук учнівської молоді працює вчитель Марія Гущак, котра поділилась своїм багаторічним досвідом роботи у цьому закладі. Наказ по МАН зачитала методист Ольга Стасюк, а це ознака того, що Сокальська Мала академія наук розпочинає новий навчальний рік, поринає у творчу і напружену працю, де будуть нові успіхи, нові досягнення, і велике прагнення дітей ставати розумнішими і освіченішими.
Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.