Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

У Войславичах на Сокальщині тісна співпраця між школою та громадою

Нещодавно у Войславицькій школі відбувся семінар-практикум для директорів шкіл ІІІ ст. на тему: «Державногромадське управління школою. Школа – соціокультурний центр села». В цьому заході взяли участь двадцять директорів шкіл Сокальського району, голова батьківської ради школи Марія Маркевич, Тудорковицький сільський голова Іван Чернієвський, отець Степан Ділай, завідувач методичним кабінетом Галина Гібляк, інспектор відділу освіти Леся Ковалишин, поетеса, член літературномистецького об’єднання «Колос», колишня вчителька школи Галина Хорташко.

На початку проведення семінарупрактикуму учні привітали усіх учасників. Школярі розповіли про красиві і квітучі села сільської ради – Войславичі, Тудорковичі, Старгород, Пісочне, підкреслили, що їх справжньою окрасою є люди. Вони живуть поруч, скромні і працьовиті, не звиклі до слави, але їх щоденна праця, життя – то джерело людської мудрості і самоввіданості. Саме люди творять історію, невтомно працюють, будують, орють землю, народжують дітей, пишуть вірші.

Жителям міста не зрозуміти всіх почуттів, які мають в душі селяни. Тут кожен знає один одного, ніхто не пройде, не привітавшись. Тільки в селі людина може так близько спілкуватися з природою, розуміти її душею.

Сьогодні Войславицька ЗШ – це навчальновиховний заклад ІІІ ступенів, в якому здобувають освіту 59 дітей, а навчають їх 17 досвідчених педагогів. До послуг вихованців сім класних кабінетів, навчальна майстерня, бібліотека, спортивний майданчик, будується новий спортивний зал. Працюють різні гуртки: фізкультурний, вокальний, математичний, народознавчий. Учні залюбки беруть участь в козацьких забавах, різних спортивних змаганнях, виступають з концертами.

Школа тісно співпрацює з Сокальським лісництвом. Щороку учні допомагають садити молоді дерева. Восени вони збирають жолуді, насіння фруктових дерев, цвіт липи. Впродовж усього часу учні вивчали і доглядали за визначними пам’ятками села, проводили опитування старожилів. В результаті зібрані матеріали з історії сіл Войславичі, Тудорковичі, Старгород, створено етнографічний куточок. В цьому навчальному році творча група учнів «Веселі односельці» працює над проектом матеріалів з усної творчості.

Далі завідувач районним методкабінетом Галина Гібляк провела методичний діалог, мінідискусію «Чи працює державногромадське управління у загальноосвітніх закладах України?».

Директор школи Олег Славич провів презентацію на тему: «Реалізація державногромадського управління у Войславицькій школі». Він розповів, що школі, як і іншим навчальним закладам, доводиться вирішувати складні завдання, під час розв’язання яких потрібно враховувати інтереси учнів, батьків, громадськості, місцевих органів самоврядування, можливості педагогічного колективу, традиції, соціальне замовлення суспільства, джерела фінансування.

До вирішення шкільних проблем залучаються члени батьківської ради, сільської громади, голова та депутати Тудорковицької сільської ради, керівники місцевих приватних агроформувань. Участь вчителів у місцевому самоврядуванні завжди є важливою для вирішення освітянських проблем. Вчителі школи беруть активну участь в громадському житті села та об’єднують свої зусилля з депутатським корпусом задля того, щоб місцевий бюджет був максимально соціальним, передбачав кошти для розвитку освіти.

Важливі питання, такі як оздоровлення, соціальний захист дітей пільгових категорій, матеріальнотехнічне забезпечення, обговорюють на сесіях сільської ради. Завдяки спільним зусиллям відділу освіти, школи, депутата районної ради Ігоря Сметани та сільського голови Івана Чернієвського вирішується одне із важливих питань – будівництво шкільного спортзалу.

Значна увага приділяється співпраці з приватною агрофірмою «Войславичі» (директор Ігор Сметана), завдяки чому вирішено ряд шкільних проблем: агрофірма допомогла у ремонті школи, спільно провели свято обжинок, вшанували кращих спортсменів села, зараз господарство допомагає технікою при будівництві спортзалу.

У стосунках з учнями дирекція діє відповідно до загальнолюдських цінностей. Роль батьківської ради та ради школи – ключові в управлінні сучасною школою. Великий потенціал закладено і в активістах учнівського самоврядування. Школярілідери із позитивним іміджем, почуттям відповідальності можуть стати надійними помічниками педагогів в організації навчальновиховного процесу й учнівського колективу.

Олег Славич відзначив, що колектив Войславицької школи і надалі працюватиме над впровадженням моделі державногромадського управління: планують створити піклувальну раду, залучати більше громадськості до управління школою та по праву бути соціокультурним центром села.

Під час семінару-практикуму презентували результати роботи з реалізації проектів з історичного краєзнавства, адже саме за цим напрямком працює школа. Згодом для учасників цього заходу директор провів екскурсію навчальним закладом. Присутні оглянули просторі класні кімнати, їдальню, коридори, були здивовані великою кількістю кімнатних рослин, стендів, які роблять школу ще гарнішою.

Далі учні та вчителі провели виховний захід національнопатріотичного спрямування. Школярі розповіли і про рідну школу. В 1951 році у Войславичах почала працювати початкова школа. Вчителем і директором був Василь Матусяк. Учні старших класів навчалися в Федорівцівській школі. З 1966 року в селі функціонує восьмирічна, директором якої став Василь Когут. Пізніше керівниками були Віра Бубенцова, Роман Худзій, Галина Мельник, Надія Лис, Віра Гойзан, Богдан Рябінець, Степан Микитюк, Петро Бучма, а з 2008 року школу очолює Олег Славич.

Тудорковицький сільський голова Іван Чернієвський, вітаючи учасників семінару, наголосив, що у селі є тісний зв’язок школи і громади, відзначив, що вчительський та учнівський колективи беруть активну участь у всіх заходах, які проводяться на території сільської ради. Він також подякував вчителям і учням за те, що зібрали багато матеріалів про історію сіл.

Вчителька-пенсіонерка Галина Хорташко розповіла про роботу школи в 60ті роки, згадала день відкриття Волинської восьмирічної школи в 1966ому, прочитала авторські вірші про рідне село і, звичайно, школу.

Вчителька Ольга Бучма дуже цікаво розповіла про творчість Павла Штокалка, священика, громадського діяча, письменника, вихідця з Войславич.

Місцевий парох о. Степан Ділай наголосив присутнім, що у Войславицькій школі уроки, позакласні та позашкільні заходи розпочинаються з молитви, а змагання, культурноспортивне свято «Козацькі забави» – з Божого благословення. Це хороший приклад, гідний для наслідування іншим.

Вчителька історії Оксана Шипот наголосила на виховних патріотичних заходах, які проводилися в школі, і відзначила, що вчителі та учні беруть активну участь у їх підготовці та проведенні до ювілейних дат сіл сільської ради.

Галина Гібляк, завідуюча райметодкабінетом відзначила хорошу підготовку до семінару, побажала всім успіхів у реалізації планів, надалі працювати у вибраному історикокраєзнавчому напрямку і національнопатріотичному вихованні школярів.

Інспектор відділу освіти Леся Ковалишин наголосила, що учасникам семінару сподобались хороші виступи учнів і вчителів у національнопатріотичному заході, в школі підготовaно багато інформаційних стендів.

Семінар-практикум закінчився, усі директори повернулися в рідні школи, про цей просвітницькопатріотичний захід вони розповідатимуть вчителям, учням та батькам.

Оксана ХОМА, Володимир ОПУЛЬСЬКИЙ, вчителі Войславицької школи.           

Exit mobile version