Сьогодні багатьох молодих людей турбує питання: як знайти справу свого життя, щоб почуватися задоволеним морально і матеріально, щоб приносити найбільшу користь людям і державі. У кожного свої вимоги до майбутньої професії.
Нещодавно в Угнівському аграрно-будівельному ліцеї та його Белзькій філії відбувся День відчинених дверей. Цей захід проводиться щорічно з метою ознайомлення учнів 9-их та 11-их класів з навчальними закладами, а також з переліком професій, які можна тут здобути.
До Угнова та Белза приїхали випускники Карівської, Домашівської, Стаївської, Угнівської, Куличківської, Забірської, Синьковицької, Смолинської, Річанської, Хлівчанської, Белзької, Низівської, Мурованської шкіл. Під час проведення Дня відчинених дверей школярів ознайомили з майстернями ліцею, навчальними аудиторіями, виставкою робіт учнів. Майстри виробничого навчання та викладачі надали консультації щодо професій, які можна здобути у навчальних закладах, а також про подальше працевлаштування молоді, провели майстер-класи. Старшокласники побували у виробничих майстернях, подивилися, як учні ліцею куховарять, випікають кондитерські вироби, мурують, штукатурять, кладуть плитку, паркет. Найбільше захоплення в абітурієнтів викликали роботи майбутніх столяів.
Вони вправно шліфували дошки і з них робили віконні рами, двері, підставки для квітів. Хлопці-муляри мурували стовпці, арки, – в майбутньому вони розбудовуватимуть Україну.
В Україні родючі землі, де сіють пшеницю, овес, вирощують овочі. Відповідно у роботодавців зростає зацікавленість у працівниках за такими професіями: тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; водій автотранспортних засобів; машиніст автомобільного крана. Спеціалістів таких професій якраз готує Угнівський ліцей.
У Белзькій філії ліцею юнаки можуть навчатись на електрогазозварника, монтажника санітарно-технічних систем; муляра, штукатура, лицювальника-плиточника; столяра будівельного, паркетника; обліковця з реєстрації бухгалтерських даних, касира. Ці виробничі професії дадуть змогу випускникам ліцею в майбутньому знайти добру роботу з хорошою заробітною платою.
– Я лише перший рік навчаюся на муляра у Белзькій філії Угнівського аграрно-будівельного ліцею, але вже маю достатні початкові знання. Мурую стовпці, арки, сходинки, в цій справі важливо, аби був добрий розчин, саме від нього залежить, як буде триматися цегла. В майбутньому хочу стати професіоналом, знайти хорошу роботу і забезпечувати свою сім'ю, – розповів першокурсник Олег Білоус.
В актовому залі відбувся святковий концерт. Ось що про навчальний заклад розповів директор ліцею Іван Гейко: "Угнівський аграрно-будівельний ліцей цьогоріч відзначає 60-річчя. За цей час тут здобули професію близько 16000 спеціалістів кулінарного та сільськогосподарського профілів. Нині вони працюють на теренах України, а також мурують, штукатурять, розбудовують державу.
В останні роки готуємо документи для відкриття нової спеціальності – овочівник. Крім того, ведемо переговори з Львівським обласним управлінням водного господарства про відкриття професій, споріднених з меліорацією земель. В нас добре налагоджена співпраця з економічним факультетом Львівського національного університету ім. Івана Франка, Львівським коледжем харчових технологій, Львівським державним аграрним університетом і Новоселищним коледжем сільського господарства. Це дає змогу нашим випускникам продовжувати навчання у вищих навчальних закладах, здобувати вищу освіту, не складаючи ЗНО та вступних іспитів. В нас чимало спеціальностей, опанувавши які, ви зможете знайти хорошу роботу. Буду радий бачити вас у нас на навчанні".
Далі юнаки та дівчата розповідали про обрані професії, які опановують, співали, танцювали, жартували. Присутні вкотре переконалися, які талановиті діти навчаються в Угнівському аграрно-будівельному ліцеї. Щоб допомогти абітурієнтам зорієнтуватись у правильному виборі професії, зі сцени демонстрували відеоролик про професії, які можна здобути в Угнові та Белзі. А ще кожен охочий міг поласувати смачними тістечками, пряниками, які спекли майбутні кондитери та кухарі.
В Угнівському аграрно-будівельному ліцеї та його Белзькій філії є люди, які разом працюють на одну велику справу -забезпечують підготовку висококваліфікованих спеціалістів. Майстри виробничого навчання, викладачі спецпредметів, загальних дисциплін стараються, щоб учні перейняли все найкраще, найголовніше, добре вчилися і в майбутньому приносили користь державі. В основному, тут працюють люди, в яких за плечима багато років педагогічної праці. Чимало хороших слів заслуговує Надія Михайлівна Канюка, яка в ліцеї працює вже більше сорока років. У старших переймають досвід молоді фахівці, які нещодавно влилися у викладацькі ряди, це Тетяна Батюк, Мирослава Олійник, Юрій Моспан. В Белзі довгий час учнів навчають директор філії Іван Буджерин, майстри виробничого навчання Олена Кметь, Володимир Сава, Володимир Голод, Лідія Курило, Ірина Чайка, трохи менше досвіду роботи у Назара Кизими, Ірини Десятник. Чимало колишніх учнів ліцею продовжують навчання у вищих навчальних закладах, а згодом повертаються сюди працювати.
– Я працюю в Белзькій філії Угнівського аграрно-будівельного ліцею майстром виробничого навчання за спеціальністю столяр будівельний, паркетник уже понад 20 років. Колись закінчував Белзьке тоді ще училище №77, а тепер навчаю дітей. Хлопці переважно захоплюються столярною майстерністю, тому із задоволенням вчаться працювати з деревом. Нині маю виробниче навчання у другокурсників, робимо з юнаками віконні рами, щоб замінити вікна у майстерні електрогазозварників, у своїй майстерні вікна ми вже замінили. Це досить хороша професія, бо завжди на столярні вироби є попит, тому справжні умільці заробляють непогані гроші, – розповів Володимир Голод.
Викладачі, майстри виробничого навчання хочуть, аби учні не тільки вивчали теорію, а й практично добре орієнтувались у техніці. Аграрно-будівельний ліцей має 120 гектарів землі, на якій учні проводять практичні заняття, але зараз обробляють лише половину, бо дуже дорогі пально-мастильні матеріали, мінеральні добрива, а коштів на їх придбання – обмаль. В ліцеї є вся необхідна техніка для практичних занять – трактори Т-150, МТЗ-82, ЮМЗ, Т-40, автомобілі ГАЗ-53, ЗіЛ-130, КаМАЗи, автокран, станки, деревообробні верстати, швейні машинки, комп’ютерні класи. Є бурякозбиральний і зернозбиральний комбайни.
Угнівський аграрно-будівельний ліцей забезпечує сільськогосподарські товариства, фермерські господарства хорошими спеціалістами, фахівцями. У час, коли в Україні ринок праці перенасичений фахівцями з вищою освітою, затребувані спеціалісти робітничих спеціальностей. Тому випускники швидко знаходять роботу за фахом, добре заробляють і мають змогу утримувати сім'ю.
Нині тут навчаються понад 400 учнів з Угнова, Сокальського, Радехівського, Жовківського, Яворівського районів, а також з Волині. Вони отримують стипендію від держави у розмірі 285 гривень. В основному, місцеві школярі та з ближніх сіл щодня доїжджають на навчання, а для приїжджих учнів є безкоштовні гуртожитки в Белзі та Угнові. Нині в них проживають по 60 дітей, їм створили хороші умови. В кімнатах живуть по 2-3 учнів, всюди чисто, провели супутникове телебачення, є тенісний стіл. В планах керівництва ліцею відремонтувати ще приміщення і розширити гуртожиток в Угнові, бо є ще багато охочих там жити, адже зараз доїжджати на навчання дорого.
Після закінчення навчання колишні учні легко знаходять роботу, адже нині є попит на технічні спеціальності. Юнаки працевлаштовуються у фермерських господарствах, у агроформуваннях, дехто має вдома техніку і йде сюди навчатися, щоб вміти нею керувати та ремонтувати її. Дівчата зі спеціальністю кухар-кондитер працевлаштовуються у заклади харчування. Неподалік Угнова є Рава-Руська митниця, тож і в прикордонному сервісі вони легко знаходять роботу. Та й кравці-закрійники роблять викройки, шиють одяг і заробляють непогані гроші. Муляри, штукатури працевлаштовуються у будівельні організації, будують будинки, котеджі. Столяри знаходять роботу на меблевих підприємствах у Великих Мостах, Жовкві, Червонограді, Раві-Руській. Дехто вдома має столярну майстерню і працює сам на себе: виготовляє вікна, двері, паркет, інші вироби з дерева.
У вільний від навчання час учні розвивають свої обдарування у танцювальному та вокальному гуртках. Організовують концерти до визначних свят, дискотеки. Хлопці в Белзькій філії ліцею відвідують гурток зварювання.
– Я вже третій рік навчаюсь на кравця-закрійника. Ця професія припала мені до душі ще в дитинстві, коли зі шматків тканини шила одяг для ляльок. Закінчивши 9 клас, вирішила вчитися на кравця. Тут знайшла нових друзів, живу з ними у гуртожитку. Цьогоріч отримаю атестат про повну загальну середню освіту, здобуду диплом кравця-закрійника. В навчальних майстернях є все необхідне для роботи, хто хоче здобути знання, той навчиться кроїти і шити. Після закінчення навчання, влітку планую вступити до Львова, мрію стати дизайнером одягу, думаю, моя мрія здійсниться, – розповіла учениця Іванка Дика.
Володимир Ребець – першокурсник, вчиться на тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва. Хлопець розповідає, що сам родом з Червонограда, на вихідні їздить додому. А Угнів став для нього другим домом, тут живе в гуртожитку, має чимало друзів. Юнак після закінчення ліцею хоче стати далекобійником.
День відчинених дверей добігав кінця, він дав змогу старшокласникам визначитись із вибором майбутнього фаху. Чимало учнів випускних класів прийдуть 1 вересня на навчання до Угнівського аграрно-будівельного ліцею та у Белзьку філію. Нехай же вони зроблять правильний вибір у житті і в майбутньому знайдуть хорошу роботу.
Ольга ДИЛИН.
Фото автора.