27 жовтня у круглій залі Районної ради пройшла чергова нарада по підготовці річниці створення Західно-Української Народної Республіки.
За інформацією начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій Мирослави Михайлюк, заходи розпочнуться молебнем у храмі святих апостолів Петра і Павла, що у місті Сокаль.
Початок формування колони – о 13.00 біля сокальського собору св. Апостолів Петра і Павла до могили воякам Української Галицької Армії на старому кладовищі за участю представників влади, духовенства, громадських організацій. Урочиста хода пролягатиме маршрутом вулицями Шептицького, Міцкевича та по вулиці Тартаківська. У зв’язку з цим, в обідню пору, силами поліції, будуть частково перекриті вищезгадані вулиці.
о 13:30 відбудеться панахида біля пам”ятника воякам УГА, урочисте віче, покладання вінків та квітів, запалення свічок.
“Кілька пісень заспівають наші ветерани” – зазначила Мирослава Михайлюк,: “Це будуть пісні “Незабутній листопаде”, “Як ви умирали…”. Нашим ветеранам також допомагатимуть вокальні колективи “Любисток” та “Берегиня”.
Зокрема колону очолюватиме духовий оркестр та пластуни. “Оркестр очолюватиме урочисту ходу, та виконуватиме твір “За Україну за Її волю…” – зазначила начальник відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій Мирославиа Михайлюк.
Дорогою до кладовища, колона пройде біля пам’ятника Президента і Уповноваженого Диктатора (верховний військово-політичний зверхник під час війни) Західноукраїнської Народної Республіки Євгенова Петрушевича. До постаменту планують покрасти квіти.
«Сокаль і вся Україна відзначають річницю Листопадового чину і створення Західноукраїнської Народної Республіки 1 листопада. Дуже важливо, щоб всі українці знали і пам’ятали нашу героїчну історію. Пам’ять про минуле є запорукою доброго майбутнього.», – зазначив заступник голови Сокальської районної ради Василь Бойко.
Довідка. Західноукраїнська Народна Республіка (за тодішнім правописом: Західньо-Українська Народня Республика, ЗУНР, пізніше також Галицька Республика чи Держава) — українська держава, що фактично існувала протягом 1918—1919 років, формально ж і до 1923 року, на території Західної України зі столицею у Львові. Постала після Першої світової війнив результаті розпаду Австро-Угорщини. 19 жовтня 1918 оголошена «Проклямація Української Національної Ради» про створення Української держави в українських етнографічних землях Австро-Угорщини. 13 листопада 1918 УНРада затвердила Конституційні основи новоствореної держави — «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії», нова держава отримала назву «Західноукраїнська Народна Республіка». Охоплювала територію заселену українцями — Галичину, Буковину й Закарпаття. 1 листопада розпочався військовий конфлікт проти Польщі, яку підтримували країни Антанти, насамперед Франція. 22 січня 1919 року ЗУНР об’єдналася з Українською Народною Республікою, отримавши назву Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Окупована 18 липня 1919 року в ході польсько-української війни. Анексована Польщею,Королівством Румунія і Чехословацькою Республікою. До 15 березня 1923 року уряд ЗУНР перебував в еміграції.
Цікаво! Дев`яносто дев’ять років тому в ніч проти першого листопада тисяча вояків під проводом Вітовського захопили ключові об`єкти міста Львів – Ратушу та пошту. І поки вони проголошували українську державу – решта городян пили каву та гуляли парками.