Святкові події

Без пісні, слова i танцю життя бідніє

 "23 березня наша держава віддає шану людям, хто визначив для себе свій шлях  складний, але почесний і обрав дуже важливий спосіб життя: бути причетним до збереження і примноження основного національного багатства  української культури. Тож саме в день нашого професійного свята, шановні працівники культури, маємо добру нагоду підсумувати свою роботу у 2010 році та визначити подальші орієнтири",  такими словами розпочала урочистості з нагоди професійного свята  Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва, начальник відділу культури та туризму Сокальської РДА Лариса Фарин. Вона представила гостей та запросила до слова митрофорного протоієрея, настоятеля кафедрального собору св. апостолів Петра і Павла Ярослава Кащука, який привітав працівників культури із святом і просив для них Божого благословення та ласки, побажав успіхів в особистому, родинному та громадському житті. Наголосив, що культурна людина  це освічена людина, вихована… В усі часи, які б труднощі не переживав народ, саме представники мистецтва, культурної галузі знаходили добре й тепле слово підтримки для інших. Працівники культури  це жертовні люди, котрі попри труднощі, несуть у маси прекрасне, чисте, мудре, вічне…

Далі з вітальним словом до присутніх звернулася начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Фарин, яка подякувала всім працівникам за їхню непросту роботу, за відданість справі, за те, що багато хто з них, працюючи у холодних приміщеннях сільських Народних домів, бібліотек, добросовісно виконують свою роботу і побажала їм добра, здоров’я, творчої наснаги і твердої віри у краще завтра! Потім Л. Фарин розповіла про здобутки й досягнення.

В Сокальському районі мережа установ культури збережена і функціонує 83 Народних доми, 74 бібліотекифілії, 2 дитячих школи мистецтв у м. Сокаль та м. Великі Мости, 1 музична школа в м. Белз та районна кіновідеомережа, що є КП Сокальської районної ради. Минулий рік приніс нові орієнтири щодо майбутнього мережі установ культури. Проте нині робота відділу культури та туризму РДА скерована на те, аби в кожному населеному пункті був оазис духовності і культури, і кожен мешканець міг користуватися його послугами. На жаль, фінансова реальність диктує свої вимоги.

Як не прикро, контрольна цифра 2011 року не покривала потреб галузі культури на захищені статті приблизно на 1,5 млн. грн.,  сказала Лариса Фарин.  Однак завдяки позиції голови РДА та підтримки депутатського корпусу районної ради мережа збережена. У 2010 році на культуру надійшло 12 млн. 980 тис. грн., що на 45,6% більше, ніж у 2009му. Це дозволило зміцнити матеріальну базу установ культури, зокрема відремонтувати дахи, фасади, замінити вікна та двері, поповнити бібліотечні фонди, замінити газові котли, купити музичні інструменти, оргтехніку, сценічні костюми, меблі, вугілля та інше.

Одним із важливих завдань, які виконував відділ культури, є оновлення бази даних по об"єктах культурної спадщини району та облікування архітектурних пам"яток.

У минулому році проведено 5402 літературнопросвітницьких, розважальних заходів, концертів художньої самодіяльності, зустрічей. І за кожним з них  праця керівників культурнопросвітницьких установ, художніх керівників, керівників народних аматорських, зразкових колективів і методичного центру. Охоплені всі жанри: хореографічний, вокальнохоровий, музичний, театральні колективи та любительські об’єднання. Розширилася й географія виступів творчих колективів, які стали учасниками різноманітних фестивалів та конкурсів. У минулому році розпочали діяльність ще 5 клубних формувань. Варто відзначити, що активними учасниками багатьох мистецьких заходів є викладачі мистецьких шкіл району. Вони не тільки навчають дітей музики, прищеплюють їм любов до неї, знайомлять з кращими зразками світової та вітчизняної культури, але й є керівниками та учасниками багатьох народних колективів.

"Щиро дякую їм за активну громадянську позицію, за те, що небайдужі до духовного і несуть культуру в маси, бо там, де вони  професійність та майстерність виконання",  сказала Л. Фарин.

У 2010у школи мистецтв, незважаючи на фінансову скруту, придбали музичні інструменти, на це їм виділили 114 тис. 370 грн.
Лариса Фарин зупинилася і на проблемах галузі, зокрема, це низька заробітна плата працівників культури. Працювати у культурі  нелегко, тож мало хто з молоді хоче присвятити себе цій справі. Відтак бракує художніх керівників у Народних домах.

Начальник відділу культури та туризму РДА звернула увагу і на прогалини у роботі: нині працівники культури на селі мають організувати свою роботу на належному рівні аби зацікавити молодь і стати конкурентом нічним барам та кафе; бібліотеки не використовують повний діапазон ефективних форм масової роботи. Варто подбати про престиж бібліотек, як гаранта конституційного права на вільний доступ до інформації.

Доповідач звернула увагу на те, що у багатьох Народних домах району немає сучасної музичної апаратури, опалення. Проте працівники культури завжди працювали у непростих умовах і робили все можливе, щоб піднести високе покликання своєї професії.

За духовну, творчу, фінансову підтримку галузі культури Лариса Фарин слова подяки адресувала керівникам районної влади, сільським головам та меценатам.

Також працівників культури привітав інспектор сектору з питань наглядовопрофілактичної діяльності (СзПНПД) Сокальського РВ ГУ МНС України в Львівській області Петро Грубер та, користуючись нагодою, розповів про основні заходи протипожежної безпеки.

Слово мала директор музичної школи м. Белз Любов Плахтина, котра розповіла про найменшу музичну школу у районі, яка була створена на базі філіалу Великомостівської. Тут налічується 110 учнів, яких навчають 11 викладачів. Школа вже має свої традиції, які з кожним роком примножують. Директор музичної школи поділилася і успіхами: вихованці є лауреатами та учасниками багатьох фестивалів. Хор музичної школи був відзначений дипломом на обласному конкурсі.

Колектив працює творчо, дбає аби прищепити своїм вихованцям любов до прекрасного та музики. З кожним роком школа змінюється на краще, стає сучаснішою, хоч знаходиться у пристосованому приміщенні. Торік тут з’явився комп’ютер, старі вікна замінили на нові. Тепер у приміщенні тепло та затишно. Любов Плахтина привітала своїх колег із професійним святом і подарувала пісню.

Директор районної бібліотечної системи Тетяна Лобода доповнила доповідь начальника відділу культури та туризму РДА інформацією про районні творчі конкурси та проекти, в яких брали участь бібліотекарі району. Вони організовували різні виставки, які приурочували державним святам, допомагали виявляти творчообдарованих читачівдітей, сприяли популяризації української мови та культури. Бібліотечні працівники взяли участь у Iму етапі обласного конкурсу на кращу організацію книжкової виставки "О, рідне слово, що без тебе я!". Серед основних критеріїв оцінювання виставок  відповідність тематиці, читацькій аудиторії й творчий підхід та естетичність оформлення. Тетяна Лобода відзначила кращих працівників бібліотечної мережі, зокрема Любов Ковальчук (с. Боб"ятин), Марію Поспіх (с. Комарів), Ганну Горячу (м. Угнів), Галину Піщук (смт. Жвирка), Любов Кулинич (с. Войславичі), Мар"яну Климко (с. Муроване) та інших.

Нині бібліотека має стати сучасним інформаційним центром, проте зберегти основні традиційні функції,  зауважила пані Тетяна.  І наші працівники працюють над цим. Вони беруть участь у різноманітних конкурсах та грантах. Ось і нещодавно стали фіналістами конкурсу програми "Бібліоміст", яку організовує рада міжнародних наукових досліджень та обмінів, фундація Білла та Мелінди Гейтс, агентство США з міжнародного розвитку, українська бібліотечна асоціація, Міністерство культури і туризму України. Сокальська бібліотечна система отримала чотири гранти. Перший з них дав можливість створити Інтернетцентр при Центральній районній бібліотеці, два наступних мікрогранти дозволили безкоштовний доступ до мережі Інтернет протягом двох років, а останній – отримати 12 комп"ютерів з програмним забезпеченням, принтерами та сканерами. Варто відзначити, що у нас працюють творчі та високоінтелектуальні бібліотекарі, які й самі можуть вигравати гранти. Зокрема, торік бібліотекар с. Забужжя Світлана Коляда при сприянні волонтера Міжнародного корпусу миру Емілі Ватсон, виграла мікрогрант організації Appropriate Water Project та отримала кошти, за які облаштували санвузол у приміщенні Народного дому. Тетяна Лобода подякувала Емілі Ватсон за плідну співпрацю і на пам"ять про перебування на Сокальщині подарувала вишитий рушник від районної центральної бібліотечної системи, а Емілі Ватсон подякувала і подарувала книжку Ліни Костенко "Записки українського самашедшого".

Багата талантами сокальська земля, наші земляки володіють вагомим творчим потенціалом, який втілюють у життя працівники культури та аматори народного мистецтва Сокальщини. На цьому у співдоповіді акцентувала увагу директор Сокальського районного народного дому Ольга Мамуладзе. А творчий доробок працівників культури у 2010му є вагомим, усього й не перелічити. Тож назвемо лише найвагоміші мистецькі заходи, які відбулися у 2010 році. Так, торік у м. Белз започаткували міжнародний фестиваль трьох культур: української, польської та єврейської. Проводили й традиційні фестиваліконкурси "Маминізіроньки" та "Свитазівські притупи", оглядконкурс "Від роду до роду", які допомагають знайти обдарованих дітей, родини та розкрити їхні таланти. У минулому році Сокальщина представила сім кращих колективів на обласних фестивалях та конкурсах, які виступили достойно. Зокрема, аматори художньої самодіяльності Народного дому с. Хлівчани стали лауреатами другої премії фестивалю фольклору "З народної криниці". Невдовзі лауреатом другої премії обласного конкурсу став народний духовий оркестр районного Народного дому. Драматичний колектив та вихованці гуртка "Художнє слово" РНД завоювали треті премїї. Першу премію у обласному фестивалі для обдарованих дітейінвалідів "Від серця до серця" отримали теж сокальці  Оксана Кононова та Богдан Кійко.

Окрім обласних та регіональних конкурсів, щорічно проводяться районні конкурси за участю фахівцівметодистів, що сприяє росту виконавської майстерності аматорів художньої самодіяльності, розвитку масовості, зростанню фаховості спеціалістів та залученню молоді. Ольга Мамуладзе також зупинилася на проблемах, зокрема у районного Народного дому нема автотранспорту, що унеможливлює належно організувати роботу, зокрема виїжджати із виступами у села та міста району.

На святі працівників культури привітали голова Сокальської РДА Микола Мисак та голова районної ради Ігор Дацюк, які відзначили високий рівень та професіоналізм працівників культури нашого району, і подякували їм за жертовну працю щодо збереження духовності та пропаганди української пісні, слова, танцю і за те, що вони своєю подвижницькою, натхненною і невтомною працею збагачують духовну скарбницю нашого району, плекають самобутню та розмаїту українську культуру, примножуючи для вічності її унікальні, славетні надбання. Керівники району пообіцяли, що районна влада і надалі робитиме все для того, щоб ця галузь неухильно розвивалася, дбатимуть про покращення матеріальної бази та намагатимуться налагодити опалення у закладах культури.

Не обійшлося й без приємної місії нагородження кращих представників у галузі культури за вагомий внесок у збереження культурномистецької спадщини, розвиток культури, аматорського мистецтва на Сокальщині та з нагоди свята почесними грамотами і подяками. 12 працівників культури району нагородили грамотами обласного управління культури, 9  грамотами райдержадміністрації та районної ради, 27  відділу культури і туризму РДА. Нагороди урочисто вручили голова РДА Микола Мисак, голова районної ради Ігор Дацюк, голова районної профспілкової організації працівників культури Лілія Конончук, директор районного Народного дому Ольга Мамуладзе, директор районної бібліотечної системи Тетяна Лобода.

А далі добрий настрій подарував присутнім народнопросвітницький колектив Народного дому с. Завишень, який підготував гарне і •цікаве дійство. А яке свято без квітів? Юні аматори художньої самодіяльності вручили присутнім у залі перші квіти весни  проліски.

Наприкінці свята керівник апарату, заслужений працівник культури Марія Христинич подякувала усім, хто віддає все своє життя щирій пісні, запальному танцю, високому театральному мистецтву, прикладній творчості. "Адже поки є чудові виконавці на сцені, танцюристи, хористи, чий спів можна слухати годинами, поки живі люди, які можуть сказати слово, від якого хочеться плакати чи сміятися, доти житиме наша культура. І її оберегами на селі є Народні доми, а працівники культури є тими берегинями (нині у культурі працюють в основному жінки), духовності, національних звичаїв та традицій",  відзначила Марія Христинич.

Любов ПУЗИЧ.

Фото Василя Сорочука.

Голос Сокальщини на GoogleNews