Святкові події

День Героїв на Сокальщині – історія свята

Ще кілька років тому, під час святкування Свята Героїв у Сокалі під звуки українських маршів політв`язні, колишні вояки УПА у досить чисельній колоні проходили центральними вулицями нашого міста. Їх вітали перехожі. Тоді їх було багато. Вони ще були браві і сильні. Їх хор «Повстанець» чого був вартий! З патріотичними піснями, віршами об`їздили усю Сокальщину, бували у багатьох містах і селах Львівської області, і у Львові. Їм щиро аплодували, дякували за повстанські пісні, які вони з таким піднесенням виконували. Нині ж «Повстанець» затих, не співає, бо поріділи ряди сивочолих повстанців.

Нема вже серед нас Петра Салогуба, Івана Сороки, Василя Таланчука, Петра Хруща, Василя Кашуби, Марії Грицай, Михайла Дяківа, Степана та Софії Баранюків і багатьох інших.

Хоча, незважаючи на свій похилий вік, з нами у суворі будні і державні національні свята є Максим Савка, Марія Петрощук, Василь Мочульський, Євгенія Віра, Михайло Куцяба, Михайло Дацюк, Ганна Таланчук, Марія Петрина, Марія Сакатюк, Євгенія Павлик… Вдячність і слава їм, що в комунобільшовицького горнила вижили, вистояли і донині твердо стоять на засадах українського націоналіста.

До здобуття Україною незалежності свято святкувалося підпільно, з проголошенням незалежності у 1992 році почало набувати розголосу.

Воно було покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, які дали нашій історії яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА та діячів ОУН.

День Героїв – це свято величі духу українських вояків – борців за волю України і є символом незборимості Української Нації. Борці за волю України, які загинули в боротьбі з ворогом залишилися нескореними. Їх гаслом було «Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї». Для нас то є свято, тому, що на величі вчинків й величі духу плекають нових героїв, нових захисників української нації, захисників незалежної України. Головним критерієм при складанні переліку українських героїв має бути наявність праці чи то боротьби за українську незалежну соборну державу, незалежно від часу, місця перебування чи обставин, які були на той час. На Святі Героїв ми вшановуємо пам'ять видатних діячів українського визвольного руху княжої та козацької доби, часів української революції та Другої Світової війни, десятиліть національного спротиву ОУНУПА та часів відродження української державності. Також ми вшановуємо героїв Небесної Сотні, які чинили шалений опір антиукраїнській владі, борців за територіальну цілісність і незалежність України – вояків АТО, які є взірцем служіння українській нації для сучасної молоді.

Чимало наших краян і сьогодні захищають Україну. Вони для нас – Герої. І навіки у нашій пам`яті залишаться сини землі сокaльської, які віддали своє життя за кожного з нас, за народ і націю, за Україну. Це Віктор Сивак, Ігор Білик, Валентин Прихід, Сергій Мельник, Юрій Білик, Андрій Костенецький, Роман Лагно, Роман Галас, Антон Козачук, Олег Галатюк, Василь Соляк, Денис Громовий, Андрій Атаманчук. Слава Героям!

І знову, в котрий це вже раз
Зійшлися ми в одній родині,
Щоб пом’янути славний час,
Коли в офіру Батьківщині
Себе принесли кращі з нас.

Оксана ПРОЦЬ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

19 − six =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.