28 серпня на кордоні Сокальщини із Польщею, неподалік села Стаївка, відбулись урочисті транскордонні зустрічі «Корчмин-Стаївка». Організаторами виступили: Фундація духовної культури пограниччя, Люблінське воєводство, Сокальські райдержадміністрація та районна рада, Сокальсько-Жовківська єпархія УГКЦ, ПеремишльськоВаршавська митрополія УГКЦ.
Урочистості припадають на свято Успіння Пресвятої Богородиці і відзначаються традиційно біля каплички і чудодійного джерела, де колись людям з’явилась Мати Божа. Це місце направду є благодатним, на кордоні з Україною і Польщею панує атмосфера спокою і миру. Приїхавши сюди, здається, що війни немає, не гинуть вояки, не плачуть матері, тут панують молитва, мир і спокій.
У зв’язку із ситуацією на сході України, спільні українсько-польські святкування пройшли без помпезних, культурних заходів, – як щороку, поляки й українці молилися за наші народи.
Зустрілися делегації двох народів на кордоні. Вже за традицією, поляки прибули з чудодійною іконою Корчминської Божої Матері. Очолили делегацію ініціатор і постійний опікун транскордонних зустрічей, голова Фундації духовної культури пограниччя священик УГКЦ м. Люблін Республіки Польща Стефан Батрух, заступник старости Томашівського повіту Роберт Кузняж, голова ради гміни Ульхувек Тереза Сенетра, війт гміни Белжец Анджей Адамек. З українського боку польську делегацію зустрічали голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, голова Сокальської райдержадміністрації Олег Кожушко, Корчівський сільський голова Галина Сідельник.
За традицією, біля каплички, пройшла святкова Літургія. Її відслужили отець Стефан Батрух, отець Михайло Корицький, настоятель храму святого Архангела Михаїла с. Стаївка, отець Богдан Гринда з церкви святої Великомучениці Параскеви с. Карів, отець Роман Возняк, військовий капелан з Великомостівського навчального кінологічного центру. Відспівував Богослужіння хор церкви Архангела Михаїла. Bсі охочі змогли приступити до сповіді та причаститися.
Звертаючись у своїй промові до присутніх, натхненник транскордонних зустрічей отець Стефан Батрух торкнувся багатьох проблемних питань сьогодення України: «Нині ми молимо Всевишнього, щоб дав нам силу чинити добро. Це дуже нелегко, бо завжди хочеться на зло відповісти тим самим або ж ще більшою агресією. Ми нині тут молимося, а за сотні кілометрів від цього місця ведеться війна, і ця війна торкається не лише українського народу, – це війна між добром і злом, між темрявою і світлом, між ненавистю і любов’ю, між агресією і миром. Ця війна вирішує не лише майбутнє України, а й Польщі, Європи і всього світу. Зараз вирішується майбутнє всіх нас – в якій державі будемо жити, чи нашим майбутнім керуватиме диктатор, який нехтуватиме правами людей на гідне життя, який топтатиме людську гідність, саджатиме людей у тюрми за вигадані причини, а чи ті політики, які будуть шанувати право кожного жити в незалежній суверенній державі. Ми хочемо жити в державі, в якій зможемо забезпечити гідне життя своїм дітям і наступним поколінням.
Нині український народ шокований, як цинічна брехня, маніпуляція сотнями тисяч людей доводять до того, що в ім’я хворих імперіальних амбіцій можна видавати накази вбивати інших людей. Це діється на наших очах, тому мусимо приймати рішення, чи ми стаємо на бік правди, любові, мирного співжиття, чи на сторону агресії, цинізму, брехні. Нелегко приймати рішення, але добро перемагає тоді, коли ми стаємо на його бік, коли самі перед собою кажемо: я відрікаюся зла, диявола, брехні і обману, я не хочу йому служити. Зла не можна перебороти злом, а лише добром, солідарністю, єдністю, підтримкою один одного. Багато людей говорять: чи не краще помолитись в церкві, нащо йти заболоченою дорогою кілька кілометрів до кордону? Але те, що тут нині відбувається, це не є з людської волі, це не придумав хтось один, це Божа воля, Він дав нам таку можливість, щоб ми тут зустрічалися, молилися, єдналися. Хтось, може, скаже: ми зустрічаємось уже одинадцять літ і нічого не змінилося. Але, насправді, видно великі зміни, вони не зовнішні, вони народжуються в душі і серці кожного, я це бачу і відчуваю. Ще 11 років тому рідні люди, які проживали по обидва боки кордону, боялися один одного, а нині вони приходять на дні добросусідства великими родинами».
Настоятель церкви с. Стаївка о. Михайло Корицький подякував усім за спільну молитву. З вдячністю відзначив родину Возняків, яка цьогоріч опікувалась місцем, де проходять дні добросусідства, висловив подяку усім, хто долучився до відновлення каплички, в якій встановлена фігура Матері Божої, а також гостям із Польщі, які прибули на це відпустове місце. Військовий капелан, отець Роман Возняк зачитав вітальну грамоту від єпископа Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїла Колтуна. Відтак кожен бажаючий зміг помолитись біля чудодійної ікони Корчминської Матері Божої, набрати та попити освяченої води з джерела і приступити до єлеєпомазання.
А виступи продовжили представники влади Сокальщини, сусідніх прикордонних рад і гмін. Голова Сокальської РДА Олег Кожушко подякував усім за участь в транскордонних зустрічах і висловив жаль за не настільки широкий розмах цих заходів: «За двадцять три роки незалежності не було такої жорстокої, цинічної агресії з боку нашого одвічного ворога – Росії. Вона не тільки наш ворог, а й Польщі та інших європейських країн. Ми прагнемо жити заможно, а варвари нам цього не дають, вони підкорюються диктатору Путіну. На думку прийшли слова великого польського полководця Юзефа Пілсудського, який сказав: «Мені все одно, якою буде Польща – синьою, жовтою чи зеленою, тільки б була Польща». Ми повинні цінувати поляків і брати з них приклад, бо вони зуміли піднятися з колін, піднести рівень життя до таких висот, що їм можна позаздрити. Друзіполяки, можливо, нині ми вас зустрічаємо з меншою помпезністю, ніж в попередні роки, але зараз не час веселощів, ми витрачаємо мільйони на забезпечення армії, військових. Маю надію, що в наступному році ми, ще в ширшому колі, веселіше святкуватимемо наші добросусідські зустрічі».
Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк висловив переконання, що наша віра, незламний дух українців, прагнення відродити Україну допоможуть нам подолати будьякі перешкоди: «Водинадцяте біля каплички Корчминської Божої Матері, біля святого джерела, сходяться люди з обох країн, щоб побачитися з рідними, відвідати домівки своїх батьків, дідів, помолитися на святому місці, щоб панував у родинах і мир та спокій на рідній землі. Переконаний, що віра в Бога і щира молитва, які дозволили нам пережити не одне лихоліття, допоможуть і зараз здолати агресора. Хоч у нас менше зброї, військової техніки, але наш дух і віра незламні, тому ми переможемо».
Корчівський сільський голова Галина Сідельник подякувала всім за участь у днях добросусідства, побажала благословення від Діви Богородиці. Також сільський голова подякувала родині Возняків з Угнова, які цьогоріч встановили нову капличку Святої Богородиці Діви Марії.
Заступник старости Томашівського повіту Роберт Кузняж висловив щиру вдячність за такого роду зустрічі, які зараз проходять у важкий для України час. Він закликав до ще сильнішого єднання поміж нашими сусідськими народами, до складання щирих намірів про мир і злагоду до Бога і Матері Божої, аби сонце миру якомога швидше повернулося на Україну.
Світлого і мирного неба українцям побажала голова ради гміни Ульхувек Тереза Сенетра. Вона висловила бажання розвивати співпрацю із прикордонними радами не лише в плані культурного чи релігійного напрямку, але й інших сферах.
Завершились ХІ транскордонні польськоукраїнські дні добросусідства «КорчминСтаївка» спільним частуванням стравами державсусідів. Усі охочі змогли перейти кордон в обидва боки, провідати рідних, друзів. Для цього тут був облаштований прикордонний пункт контролю. Як зазначив начальник відділу прикордонної служби «Белз» капітан Ігор Липчей, за час роботи тимчасового пішого пункту пропуску «СтаївкаКорчмин» кордон перетнуло більш як 320 українців та поляків.
Свято завершилося, люди провідали одні одних, а надвечір повернулися через кордон у рідні домівки. Надіюся, що наступного року українці і поляки святкуватимуть дні добросусідства під мирним українським небом.
Ольга ДИЛИН.
Фото автора.