Вже кілька років поспіль з ініціативи управління з питань фізичної культури та спорту Львівської облдержадміністрації та обласного центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" з нагоди відзначення Дня Незалежності України відбувається масове сходження на гору Маківка. Цьогоріч, окрім того, ще й за програмою ХХІІ спортивних ігор Львівщини та VI обласних ігор ветеранів спорту, присвячених року Івана Боберського, взяла участь у сходженні і сокальська команда, у складі якої були журналісти, вчителі, школярі…
24 серпня, попри очікуваний дощ, Бог подарував нам сонячну погоду. Їдучи гірськими селами, нас приємно вразили хороші дороги та атмосфера святковості. Тут чи не в кожному селі на стовпах майорять українські прапори, вивішують національний стяг люди і на своїх оселях. З церкви парафіяни йшли у вишиванках, в піднесеному настрої.
В селі Урич Сколівського району є музей історії Тустані, на його базі створено державний історико-культурний заповідник "Тустань". Екскурсовод розповів, що Тустань – унікальна пам'ятка історії та архітектури ІХ-ХІІІ столітть, аналогів якої немає в Європі. Це місце – де історію можна повернути назад і стати частиною культури Українського Середньовіччя. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає. Унікальність Тустані полягає ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев'яної забудови, що існувала на скелях. Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев'яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев'яних конструкцій. Дерева давно немає, а сліди в камені збереглися…
Серед експонатів музею – макети фортеці, залишки посуду, зброї, старовинний кахель. Кожен охочий міг себе відчути королем – посидіти в королівському кріслі, сфотографуватись із булавою. А ще – куштували трав'яний гірський чай.
Далі ми помандрували до фортеці. У минулому вона захищала Галицько-Волинську державу від ворогів. Купці, що рухались через терени Галичини, повинні були "Тут стати" і платити мито. Екскурсовод розповів, що для того, аби мати питну воду, людям довелося довбати понад тридцять метрів скелі, щоб викопати криницю. Витоптаною стежкою ми дісталися вершини фортеці, де перед нами відкрився прекрасний гірський краєвид. Знизу є джерело, подейкують, що вода з нього покращує зір. Старожили розповідають, що колись Іван Франко вмивав очі водою з цього джерела. Ми теж вмилися джерельною водою, втамували спрагу і вирушили далі – у с. Кам'янка.
Тут туристів не бракувало – були і діти, і дорослі. Усіх вразила краса водоспаду: вода спадає з високих скель. Сам водоспад належить до національного природного парку "Сколівські Бескиди" і є геологічною пам'яткою природи та об'єктом рекреаційного туризму.
Після насиченого екскурсійного дня, переповнені позитивними враженнями, поверталися ми на базу відпочинку.
Наступного дня, вранці, по дорозі до гори Маківка ми зупинилися у с. Тухля. Саме тут Іван Франко писав відому повість "Захар Беркут". Нині в центрі села є пам'ятник Іванові Франку та криниця, з якої пив воду письменник. Здалеку видніється гора з дерев'яною скульптурою Захара Беркута у характерній позі. Кажуть, що на цій горі й поховано історичного провідника тухольців. За словами місцевих жителів, скульптура нині з одною рукою, бо
друга відпала після удару блискавки.
Близько полудня зібралися команди з усіх районів у с. Пшонець, щоб разом зійти на гору Маківку. Її висота – 958 м, у 1915 році тут відбувся запеклий бій легіону Січових стрільців з російськими військами, що мали чисельну перевагу. Близько півсотні вояків загинуло в нерівному бою.
У дружній атмосфері один за одним учасники з районів та міст Львівщини піднімались на вершину гори. З прапорами, під спів українських пісень ішли діти, дорослі, люди старшого віку, всі хотіли віддати данину пам'яті молодим юнакам. На верхівці, біля Пантеону загиблих у Першій світовій війні українських січових стрільців, на честь свята розгорнули величезний синьо-жовтий прапор України, о. Андрій відправив панахиду за полеглими. Директор Львівського обласного центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Вадим Климович привітав учасників сходження з 22 річницею Незалежності України і на згадку про участь у сходжені на гору Маківку подарував кожному пам'ятні значки.
Після закінчення культурних заходів на горі, усі в хорошому настрої, дихаючи чистим гірським повітрям на повні груди, повертались до підніжжя. Тут сокальську команду чекав смачний плов з грибами, який традиційно приготував начальник відділу у справах молоді та спорту Сокальської РДА Ярослав Тарасюк.
Сповнені позитивних вражень, ми повертались автобусом додому. Учасники сходження на Маківку ще довго згадуватимуть чудові дні перебування в Картапах. До наступного року, гори-Карпати!
Ольга ДИЛИН.
Фото Василя Сорочука,
Надії Капусти.