Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

СВЯТО УКРАЇНСЬКОЇ ДУШІ

Знаменно та урочисто цьогоріч відзначили сокальчани День Незалежності України. Адже для кожного українця це особливе свято, як і день Державного Прапора. Так сталось, що, українці їх відзначають одне за одним.

Як і у всіх селах та містах України, в понеділок, 23 серпня на площі Січо-вих стрільців у Сокалі об 10.30 год. відбулася урочиста церемонія підняття Державного прапора України. Синьожовтий стяг (пошила і подарувала його сокальській громаді Ольга Дацюк), вперше на новому місці – на площі Січових стрільців – підняли голова Сокальської райдержад-міністрації Микола Мисак, голова районної ради Олег Солодяк, заступник Сокальського міського голови Володимир Козакевич. В цю святкову мить присутні піднесено співали "Ще не вмерла Україна", згодом відбулося святкове віче. Представники влади тепло вітали усіх з святом, говорили про повагу до державних символів України, які є святинями. Їх маємо із святістю і побожністю ви-мовляти, цінувати та наголошували, що кожен з нас має своїми вчинками, працею, розумом, утверджувати себе і свою Українську державу.

Актуальними на сьогодні були й слова багатолітнього в"язня сталінських таборів Марії Петрощук, яка закликала, як зіницю ока, берегти синьо-жовтий прапор, тризуб, рідну землю, які є святинями для кожного українця, бо стільки крові пролито за них, скільки патріотів віддали своє життя за те, щоб Україна стала незалежною.

Після віче колишні вояки УПА, репресовані та політв"язні, члени хору "Повстанець" поклали квіти та вінки до могил Борцям за волю України на міських кладовищах.

…А 24 серпня сокальці та гості міста, представники громадських організацій та політичних партій при-йшли у вишиванках та національних строях до храмів, щоб за українською прадавньою традицією спільною молитвою розпочати святкування 19-ої річниці Дня народження незалежної України.

У церкві святих апостолів Петра і Павла м. Сокаля було велелюдно. Старші поважні пані раз у раз притуляли хусточки до очей, бо розхвилювалися від радості, що стільки молоді та дітей прийшло на цю Службу Божу у вишиванках. Леся Олійник з подругою Надією, розповіли, що особисто для них – це є свято душі, яке святкують як Великдень і Різдво. Їхні батьки та діди могли лише мріяти про цей день. А скільки їм усього довелося пережити та перетерпіти, щоб Україна нарешті стала незалежною, щоб ми відчували себе українцями.

– Хочеться, щоб була Україна… і наші діти, і внуки святкували День Незалежності і жили у незалежній державі, яка б процвітала. Це ми просимо Бога, – з хвилюванням казали вони.

Мабуть, за це молилися й усі присутні…

Після святкового Богослужіння сокальці уро-чистою процесією з хоругвами пішли за велінням серця до пам"ятника Т. Г. Шевченку, свого духовного батька, поклали до його підніжжя квіти та вінки. Тут відбулося святкове віче, яке благословив отець Михайло Назар. Зі святом вольності і незалежності сокальців привітали голова райдержадміністрації Микола Мисак, голова районної ради Олег Солодяк, заступник голови райдержадміністрації, депутат обласної ради Марія Христинич. Згодом святковою ходою усі пішли на площу Січових стрільців. Святкову колону очолили представники духовенства та влади, шановані представники громади міста, депутати всіх рівнів. Квіти шани поклали до пам"ятника Євгену Петрушевичу та барельєфів Героям України В"ячеславу Чорноволу та Провіднику українських націоналістів Степану Бандері. Опісля процесія прийшла на площу Січових стрільців, де урочисто підняли прапор з нагоди Дня незалежності. Цього почесного права удостоїлися учениця 8-го класу Сокальської гімназії, переможець обласної олімпіади з української мови та літератури Наталія Безпалько, голова райдержадмі-ністрації Микола Мисак, вчитель хімії Волицької школи, переможець конкурсу "Вчитель року-2009" Мирослава Думас, голова районної ради Олег Солодяк, голова міського осередку Союзу українок Надія Мельник, почесний громадянин міста Сокаля Юлій Лукомський, Сокальський міський голова Петро Савчук, голова районної станиці Братства вояків УПА Іван Сорока. В цю урочисту мить звучав гімн України, який виконали усі присутні під супровід духового оркестру Сокальського районного Народного дому. Зі святом 19-ої річниці неза-лежності України щиро вітав усіх настоятель кафедрального собору св. ап. Петра і Павла отець Ярослав Кащук. Він закликав бути патріотом своєї землі і під українським прапором йти вперед за волю і незалежність держави.

Для сокальчанки Софії Мотовило 24 серпня – особливий день – це день її народження. Цьогоріч їй виповнилося шістнадцять. З повноліттям дівчину урочисто на площі вітали представники влади, а голова РДА М. Мисак вручив їй паспорт громадянина України.

– Почуття гордості за Україну та радості, що дожили, – переповнювали нас, коли ми піднімали синьо-жовтий стяг над Сокалем, – поділились Юліан Лукомський та Надія Мельник. – Хай завжди майорить це знамено над нами. Це вибороли сотні вірних синів і дочок України, які віддали своє життя на вівтар незалежності. Вважаю, що щирі українці мають під цим прапором робити добрі справи.

Піднесений настрій та радість були на серці і у поважних пань, союзянок, Ярослави Іванець та Софії Коліди, які дивилися на синьо-жовтий стяг, що майорів на площі на флаг-штоці. Я. Іванець відзначила, що День Незалежності для неї – це велика радість. Це воля і свобода українського народу. І закликала молоде покоління любити свою землю. Ми матимемо волю, коли станемо добрими патрі-отами України…

Україна буде, бо ми сильні. І хоч вона тримається на тоненькій нитці, та ця нитка ніколи не увірветься. Жінка свято вірить у це.
Сокальці не розходились, а ще довго любувались стягом на площі, гомоніли про повсякденні клопоти, обговорювали останні новини і домовлялись зустрітися тут ввечері.

Святкування продовжилося об 18.00 год. На головній площі Сокаля аматори художньої самодіяльності та вихованці Сокальського районного Народного дому представили літературно-мистецьке дійство "Україно, цвіти у любові й добрі". Глядачі теплими оплесками нагороджували кожного артиста. Пізніше відбулося урочисте віче "Слава тобі, Україно, невмируща слава", яке вела депутат обласної ради Марія Христинич. Вона запросила на сцену учасників ансамблю "Повстанець", які, як ніхто інший, причетні до цього свята, бо колись зі зброєю в руках боронили Українську державу. Відтак до присутніх звернувся голова Сокальської районної станиці Всеукраїнського братства вояків УПА Іван Сорока, який щиросердечно привітав усіх з 19-ми роковинами створення незалежності самостійної держави України та висловив сподівання, що День Незалежності стане вагомою подією у житті молодого покоління і закликав не бути байду-жими до того, що робиться навколо. Його побратими – учасники хору "Повстанець", для сокальчан виконали декілька повстанських пісень.

Почуття патріотизму, любові, пошани до нашої держави, наснаги і терпіння в усіх справах і починаннях, а також миру, щастя, процвітання Українській державі і надії на щасливу долю України бажали сокальцям міський голова Петро Савчук та голова райдержадміністрації Микола Мисак. Народний депутат України Володимир В’язівський відзначив, що Україна сьогодні переживає нелегкі часи, але поки живе віра українців у сильну національну демократичну державу ніщо не зупинить нас у цьому наступі. Голова районної ради Олег Солодяк пригадав скільки всього пройдено за 19 років незалежності. Були ж свої випробування, і свої злети, і падіння, радісні та гіркі сторінки історії… Попереду нові вершини, які потрібно долати наполегливою працею аби досягти того суспільства про яке ми всі мріємо. За традицією щороку на День Незалежності проводиться акція "Одягни вишиванку". З кожним роком все більше людей відгукуються на неї. І це приємно. Власників кращих вишитих сорочок відзначили сувенірами.

Гарним подарунком для душі став для сокальців виступ заслу-женого Прикарпатського ансамблю пісні і танцю "Верховина" з Дрогобича та гурту "Львівські музики", які виконали низку милозвучних українських пісень та запалили усіх гуцульським танком. Їх слухали, затамувавши подих, із трепетом душі. І хоч став накрапати дощ, ніхто не хотів розходитись. Хто слухав пісні, дехто підспівав гурту "Львівські музики", а хтось притан-цьовував… Усім було на душі радісно, кожен відчував свою причетність до цього свята, яке для українців є другим Великоднем.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора і Василя Сорочука.

Exit mobile version