Святкові події

Традиційно відзначають професійне свято державні службовці

Щороку 23 червня традиційно відзначають професійне свято державні службовці.

Четверо з них сумлінно працюють в Сокальському відділі ДРАЦС. Саме вони супроводжують людину протягом усього життя: видають найперший державний документ – свідоцтво про народження дитини, потім одружують молодят, реєструють їхніх дітей, а також видають рідним та близьким свідоцтво про смерть.

Сокальський відділ державної реєстрації актів цивільного стану з 2003 року очолює Віра Шавалюк. За дванадцять років роботи на державній службі усі завжди згадують її приємною, усміхненою жінкою. Запитую пані Віру, що для неї значить державна служба? На що, не роздумуючи, відповідає: «Це, насамперед, – відповідальність і відданість людям. Робота у відділі державної реєстрації актів цивільного стану дуже відповідальна, адже одна буква не так – і актовий запис не вірний і у людей проблеми. Весь наш колектив – дружній, ми допомагаємо одні одним, любимо свою роботу. Наша робота дуже відповідальна, але цікава, разом із подружжям радіємо, коли стають на рушничок щастя, тішимося їхньому продовженню роду, коли вони приходять до нас реєструвати народження дітей». 

Спеціалісти відділу ДРАЦС проводять первинну реєстрацію народжень, шлюбів, розлучень, смертей, зміни імені, визнання батьківства, внесення змін, виправлень в актовий запис. За словами головного спеціаліста ВДРАЦС Лесі Рудик, яка працює тут вже 10 років, прикро, але останнім часом стало модно змінювати національність. Дуже багато українців чомусь раптом захотіли стати поляками і змінити національність. 

Прикро, але статистика свідчить, що на Сокальщині смертність перевищує народжуваність. Цьогоріч за п’ять місяців зареєстровано 380 народжень дітей, 589 смертей громадян, 190 шлюбів, з них відділом зареєстровано 102 народження, 123 смерті та 90 шлюбів, а також 10 розлучень з видачею свідоцтва про розірвання шлюбу, 57 розлучень за рішенням суду, 24 людини змінили прізвище або ім’я.

Віра Шавалюк розповідає, що зараз одружуються не тільки молоді пари, а й такі, що прожили разом не один рік і тепер вирішили узаконити стосунки. Ось в цьому році на рушник подружнього життя стали чоловік і жінка, яким більше сімдесяти років. Вони 32 роки разом, але цього року вирішили одружитися. Хотілося б, щоб більш популярними стали також обряди одруження на золотому весіллі. Подружнім парам, які разом прожили 50 років, працівники відділу проводять обряд «золотого шлюбу», це так гарно – коли поруч діти, онуки, правнуки, велика родина, а наречений і наречена, попри зрілий вік – у душі юні, молоді і щасливі, бо разом прожили життя і зуміли зберегти почуття любові і поваги один до одного. 

Українські дівчата – найкрасивіші у світі, про цей факт красномовно говорить те, що в Сокалі нерідко видають заміж наших красунь за іноземців. Як правило, їх вибирають собі в дружини поляки, росіяни, німці, євреї, італійці, молдовани. Щомісяця спеціалісти відділу виїжджають проводити прийоми у Сокальську виправну колонію, надають консультації з сімейного законодавства для засуджених, а ще… одружують. Саме так, у колонії виходять заміж і юнки, і жінки старшого віку. Такі шлюби тепер не рідкість, засуджений, який знає, що його чекає кохана, краще себе поводить, в нього є надія вийти ізза колючого дроту. А ще останнім часом в моду входять виїздні церемонії одруження. Їх за бажанням наречених працівники ДРАЦСу проводять будьде: і на озерах, і у ресторанах, на лісових галявинах. Нині все більше подружніх пар одружуються в українських строях, в красивих вишиванках, що дуже радує, бо ж відроджуються наші традиції.

А ще цьогоріч справжній бум весіль серед військових, які є в зоні АТО. Чоловіки багато чого в житті переосмислюють, стають сміливішими, відважнішими і розуміють: найголовніше у житті – сім’я. Тому часто воїни, повернувшись чи то у відпустку, чи назовсім, ведуть під вінець своїх наречених. Їхня любов перевірена розлукою, війною, проте вони щасливі, бо любов їх вберегла.

Запитую, які імена переважають в актових записах новонароджених. Працівники відділу кажуть, що, на превеликий жаль, батьки називають дітей Каріна, Каміла, Жасмін, Ріма, Демір, Артур, Артем, минулого року був і… Бенджамін. А нащо ж нам такі незвичні імена, коли в українській мові є такі гарні Марія, Леся, Наталя, Оля, Надія, Любов, Іван, Степан, Михайло – проте нині ці імена мало популярні, вони відходять в минуле. Досить часто називають дітей і подвійним іменами, одне – таке як хочуть батьки, інше – церковне. 

З грудня 2008 року у відділах ДРАЦС запроваджено Державний реєстр актів цивільного стану громадян. Спеціалісти відділу вносили до ДРАЦС архівні актові записи цивільного стану з 1940 року. Архівний фонд відділу за 1940-2008 рр. налічує 980 книг.

З початку 2015 р. до програми ДРАЦСГ з 36 виконкомів місцевих рад підключено 33 (крім Белзької, Великомостівської та Угнівської міських рад). У 2014-ому працівники відділу постійно проводили навчання з секретарями по роботі у програмі ДРАЦС, надавали і надають сьогодні методичні рекомендації. Робота виконавчих комітетів у програмі ДРАЦС є великим позитивом як у їхній так і у нашій роботі. 

За словами провідного спеціаліста Надії Збожної набагато спрощеною стала процедура отримання документів, актові записи яких складені у інших відділах ДРАЦС України. Якщо раніше ми заяву громадянина на отримання документа відправляли поштою і очікували на виконання місяць, то тепер ми маємо змогу роботи такі записи у електронному вигляді. Тобто громадяни отримують потрібний їм документ у день звернення. 

Кожен, хто має необхідність звернутись у відділ ДРАЦСу, має можливість записатись на прийом громадян в інтернеті. Людині буде призначено конкретний день і годину, а це позитивно, бо не доведеться стояти в чергах. Загалом, з початку цього року було прийнято понад тисячу громадян, у тому числі 423 особи побували на особистому прийомі у начальника відділу. 

У своїй роботі відділ ДРАЦС реєстраційної служби Сокальського районного управління юстиції підпорядкований відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, керівником якого є Ірина Олива. Часто звертаються до неї з виробничих питань. Пані Ірина – досвідчений юрист, мудрий і виважений керівник. Вона завжди уважно вислухає всі проблеми і звичайно допоможе у їх вирішенні. 

А нещодавно у Львові відбулась нарада, де районні керівники відділів ДРАЦС познайомились з новим начальником Головного територіального управління юстиції у Львівській області – Ярославом Жукровським. 

Для працівників ВДРАЦСу найвища оцінка – посмішка людей, щастя на їх обличчі, коли вони щасливі виходять, взявшись за руки, після церемонії одруження чи реєстрації новонародженої дитинки. Вони горді з того, що є держслужбовцями і добросовісно та чесно служать людям і державі.

Ольга ДИЛИН.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews