Святкові події

Українська земля багата героями, їх маємо пам’ятати і шанувати

З незалежністю України, в наше життя прийшли чи повернулися національно-патріотичні свята. До таких належить і свято Героїв. Саме у цей день ми вшановуємо борців за нашу незалежність, провідників і вояків, знаних і незнаних. Вже традиційно, хода чот шкіл Сокальщини розпочалася від церкви св. ап. Петра і Павла. Правда, цього року значно раніше, з огляду на спекотну погоду. За синьо-жовтим державним знаменом, яке несли учні Сокальської гімназії імені Олега Романіва, йшли сивочолі учасники визвольних змагань, юні пластуни, представники влади, директори шкіл, а далі чоти чеканили крок. Корзину квітів та букети поклали до підніжжя пам`ятника Тарасові Шевченку, а згодом до барельєфів Степанові Бандері, В`ячеславу Чорноволу, до пам`ятника Євгену Петрушевичу. До могили стрільців УГА і пам`ятного знака "Борцям за волю України" занесли вінки учні та представники Спілки політв`язнів Сокальщини Галина Глушко та Михайло Дацюк. Головним організатором свята, як завжди, був відділ з питань освіти, сім`ї та молоді Сокальської РДА. Безпечну ходу вулицями міста забезпечила сокальська міліція, швидка допомога чергувала на стадіоні протягом усього дійства. А народний духовий колектив Сокальського народного дому грав марші, під які вулицями Сокаля марширувала святкова колона.

Військовий комісар, підполковник Микола Лисак звернувся до голови РДА Наталії Карташової про те, що чоти шкіл Сокальщини готові до проведення свята. Звучав Державний гімн України. Священик о. Ярослав Валюх, котрий разом з молоддю йшов у колоні вулицями міста, поблагословив учасників свята:

– На одному пам`ятному знаку нашим героям написані слова: "Тут лежимо ми, ваші брати. Ми лягли, щоб ви встали. Ми відійшли, щоб ви прийшли. Ми до гробу зійшли, щоби кожного з вас піднести до життя". А митрополит Андрей Шептицький звертався до українського народу з такими словами: " Воля і незалежність нашого краю здобувається кров`ю і жертвою тисячі поколінь. Коли ми візьмемо у руки нашу українську землю, з впевненістю можемо сказати, що кожна її грудка зрошена кров`ю наших рідних героїв. Коли говоримо, що мученики за християнську віру є кров`ю для християн, то з впев­неністю можемо сказати, що учасники визвольних змагань, герої нашого краю, є насінням для зростання справжніх патріотів нашої держави". Що об`єднувало всіх героїв усіх часів? Вони різнилися у своїх поглядах, вони належали деколи до різних партій, організацій, але було у них соборне і єдине – воля і незалежність нашої держави. Це те, що керувало ними і об`'єднувало, і як результат – сьогодні маємо волю і незалежність. Дорогі, стоїмо ось тут і розуміємо, що завдячуємо за все Господу і цим людям, які поклали своє життя за нашу державу. Вітаю вас усіх і бажаю, щоб у серці чільною думкою були Бог і наша держава.

Далі до присутніх звернулася голова Сокальської РДА Наталія Карташова:

– Традиційно, у третю неділю травня ми вшановуємо героїв, жертв політичних репресій, саме тих, хто віддав своє життя за волю і свободу нашої України. Власне сьогодні дуже важливо, щоб ми пам'ятали кожного. Дух українства ще був присутній з часів Київської Русі, ми згадуємо членів ОУН, вояків УПА, дисидентів… Завдяки їм ми маємо вільну і незалежну Україну. І дуже важливо розуміти нинішнім поколінням, що віддати своє життя за волю України, за волю своєї держави – це священний обов`язок. Я впевнена – доки буде жити пам`ять про героїв – наш народ буде нездоланний.

Cивочолих ветеранів визвольних змагань і юнь Сокальщини вітав голова районної ради Ігор Дацюк:

– Свято Героїв – це наше українське свято, воно започатковане в кінці двадцятих і на початку тридцятих років минулого століття, аби вшанувати пам`ять тих, хто поліг за Україну. Це свято символічне, бо в двадцяті, тридцяті роки його започатковували члени Організації Українських Націоналістів, багатьом з них було стільки років, як вам зараз. І власне вони організували і створили ОУН, а згодом і УПА. Саме ці традиції, цей дух став фундаментом нашої неза­лежності. Ми відзначаємо свято Героїв задля того, щоби пам`ятати і вшановувати наших борців. Вітаю усіх нас з цим гарним травневим святом, бажаю, щоб у наших серцях завжди була пам`ять про учасників визвольних змагань. Щоб ми змогли захистити наші традиції, нашу віру, наші переко­нання, нашу мову, щоб Україна і в майбутньому була направду вільною і незалежною.

До молоді від Сокальської станиці вояків Братства УПА звернувся Михайло Куцяба:

– Господь Бог нагородив Україну райським куточком. І споконвіків українці боролися за незалежність, за свободу. Так було віками. За незалежність умирали козаки, січові стрільці, вояки УПА. З кожним роком меншає учасників визвольних змагань. Бо тюрми і катування забрали їх здоров`я. Дорогі діти, ми сподіваємось, що вас не спіткає така доля. Ростіть здоровими, добре вчіться, загартовуйтеся тілом і духом, бо за справжню Україну треба ще боротися. На жаль, поки що вона не така. Багато є табачників, які хочуть змінити історію нашої держави.

 Концертну програму підготували для присутніх вихованці Сокальського будинку учнівської творчості. Христина Лисяк та Юлія Мацюра натхненно читали патріотичні поезії, а Тетяна Ничай та Софія Дмитрів зачарували співом.

А потім члени журі: депутат Львів­ської обласної ради Роман Швед, голова Сокальської РДА Наталія Карташова, голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, заступник голови РДА Лариса Фарин, військовий комісар району, під­полковник Микола Лисак, головний спеціаліст відділу освіти з питань освіти, сім`ї та молоді Леся Ковалишин, а також усі присутні на святі, оцінили проходження урочистим маршем та маршову пісню чот учнів шкіл Сокальського району. Кожна чота мала власний однострій, оформ­лення, пісню. І ось оголосили переможців конкурсу, котрі отримали грамоти та книжки.

За проходження урочистим маршем перше місце здобула чота "Перемога" (Жвирківська ЗШ І-ІІІ ст.), друге -"Ягода" (Варязька ЗШ І-ІІІ ст.), третє – "Орел Сизокрилий" (Тартаківська ЗШ І-ІІІ ст.). За виконання маршової пісні та естетичний вигляд – чота ім. Сидора-"Шелеста" (Сокальський НВК "ЗШ І-ІІІ ст. №2), друге – ім. Міхновського (Сокальська ЗШ І-ІІІ ст. №5), третє – ім. Героїв Крут (Савчинська ЗШ І-ІІІ ст.). Перше загальнокомандне місце вибороли "Соколи" (Сокальський НВК "ЗШ І-ІІІ ст. №4-ліцей). Книжку вручили і юним пластунам, які вже впродовж кількох років теж є учасниками свята Героїв. І цього року вони тримали портрети Героїв і вручали букетики конвалій сивочолим ветеранам, ряди яких з кожним роком рідіють. На жаль. Тож слава Героям!

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews