Вже 17 років поспіль у Сокальській ЦРЛ врочисто і святково посвячувають у професію медичних сестер, які прийшли сюди трудитися після закінчення різних середніх спеціальних медичних закладів. Цей рік не став винятком, і 14 травня на урочистостях, які відбулися з нагоди Всесвітнього дня медичної сестри, всім колективом районної лікарні вітали молодих спеціалістів. Цьогоріч до родини медиків приєдналися 17 медичних сестер та один медбрат. В актовому залі ніде було сісти. Тут панувала особлива атмосфера. Ведуча свята – медсестра фізіотерапевтичного відділення Надія Андрущак привітала колег та зазначила, що професія медичного працівника є однією з найвідповідальніших і найгуманніших. Медсестри, акушерки, фельдшери супроводжують людину упродовж всього її життя: від народження – першого її крику і до останнього подиху – смерті.
«Роль медичної сестри в системі охорони здоров’я переоцінити неможливо. Скоріше можна говорити про те, наскільки вона є недооціненою. Про це свідчить зростаючий дефіцит середнього медичного персоналу», – підкреслила у виступі ведуча. І справді, у будьякому стаціонарі день починається не з перших променів сонця, а з появою в палаті медсестри. Вимірювання температури, тиску, роздача пігулок, підготовка до обходу – процедури одна за одною. Весь день на ногах, потрібно не просто чітко виконати всі приписи лікарів, а вселити в пацієнта надію на одужання: і словами, і посмішкою.
Сьогодні у медичній галузі Сокальщини трудяться 663 медичні працівники середньої ланки, які, незважаючи на економічні негаразди, чесно виконують свій професійний обов’язок. Присутні також хвилиною мовчання згадали колег, які відійшли у вічність.
– На вас, дорогі медсестри, покладають надію не тільки хворі, але й лікарі, з якими ви працюєте, – сказав у привітальному слові з нагоди професійного свята головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед. – На ваших плечах лежить максимальна робота. Ви вмієте добрим словом підтримати як хворого, так і лікаря, для якого ви надійний помічник, здійснюєте господарську діяльність, щоб у медичних закладах було чисто, затишно та комфортно. Велике спасибі літнім медичним сестерам, які сумлінно пропрацювали десятки років у медустановах Сокальської ЦРЛ і не зрадили своєму професійному обов’язку. Нині вони є прикладом для молодих медсестер, які сьогодні прийматимуть посвяту і зможуть навчитися у вас відданості цій гуманній благородній професії. Хочу привітати і молодих фахівців, які вливаються в наш колектив.
Згодом присутні приймали сердечні вітання від голови Сокальської РДА Олега Кожушка, який зазначив, що прикладом самовідданості, мужності, справжнього патріотизму та вірності своїй професії стали медикиволонтери з різних областей України, які ціною свого здоров’я та життя робили неможливе, рятуючи героїв Майдану. Він подякував медсестрам за нелегку працю і побажав міцного здоров'я, терпіння, добробуту, злагоди в родинах та закликав і надалі сумлінно працювати на благо України.
О. Кожушко вручив подяки від райдержадміністрації старшій медичній сестрі кардіологічного відділення Ірині Іванус, акушерці пологового відділення ЦРЛ Галині Ковальчук, медичним сестрам поліклініки – Галині Шклянці й Олександрі Семчук.
З професійним святом та Днем матері також привітала колег головна медсестра ЦРЛ Катерина Сивак. Вона наголосила на тому, що медичні сестри району докладають чимало знань і вмінь для збереження здоров’я людей, користуються великим авторитетом і повагою серед пацієнтів.•Їм притаманні найвищі цінності – порядність і чесність, любов і доброта, безкорисливість і працелюбність, та зачитала святковий наказ по Сокальській ЦРЛ «Про святкування професійного свята – Дня медичної сестри». Цього дня багатьом медсестрам, за сумлінну працю, вручили грамоти і оголосили подяки. Їх під оплески залу вручив головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед. Пізніше відбулась посвята в медсестри молодих спеціалістів, які поповнили когорту медичних працівників Сокальщини. Серед них Зоряна Ракубовчук, Галина Станько, Оксана Кобрин, Леся Піхоцька, Юлія Савчук, Марія Гуменюк, Марія Бугай, Ірина Митько, Марія Баджай, Юлія Поліха, Ольга Гаврилюк, Катерина Лоза, Ганна Павлюк, Ірина Лобода, Богдан Дзвонковський, Тетяна Царинська, Ольга Михайловська, Марія Радкевич. Ведуча зачитувала їх імена, і дівчата одна за другою із свічкою в руках виходили на сцену, де спереду на почесному місці стояла фігура Матері Божої. Молодих фахівців поблагословив та вручив на пам’ять про цей день образки й грамоти отець Тарас Звір. «Декілька місяців тому ми побачили чого варті наші медичні сестри, побачили наскільки вони відчайдушні та вірні своєму професійному обов’язку. Ми побачили їх на наших майданах у Києві та інших містах i селах України, вони не боялися куль і йшли під обстріл без бронежилетів, без захисних касок. Вони були першими, хто надав медичну допомогу пораненим», – сказав він. І закликав усіх пам’ятати, що Господь завжди винагороджує за добро та карає за зло. Опісля у залі заспівали «Христос Воскрес».
А далі настала хвилююча мить для молодих спеціалістів. Медичний статист Зоряна Ракубовчук зачитала текст клятви англійської медсестри Флоренс Найтінгейл. За рішенням Міжнародної організації Червоного хреста саме на її честь і в день її народження – 12 травня, відзначають Всесвітній день медичних сестер. Їх тепло і сердечно привітала заступник головного лікаря Марія Кріль, яка зазначила, що сподівається, що всі, хто тут стоїть, на сцені, вибрали професію медичної сестри за покликанням. Ця професія найбільш самовіддана і достойна для жінки, для матері, хоч не високооплачувана. І як би не склалася доля надалі, своє перше місце роботи вони запам’ятають на все життя. Вони отримали теоретичні знання в медичних закладах, а за ці декілька місяців набули досвіду в роботі. За цей час їхні вмілі руки, чуйні серця полегшили страждання, допомогли не одному хворому. Адже медсестра – це головний помічник лікаря, вона доглядає тяжкохворого, стежить за дотриманням лікування. І побажала, щоб більшість з них продовжили своє навчання у вищих навчальних закладах. Марія Кріль також подякувала медсестрам, лаборантам, фельдшерам за їхню жертовну та самовіддану працю, і побажала, щоб вони завжди були здорові та життєрадісні, йшли на роботу з задоволенням.
«Робота в медицині – це не тільки білий халат. Будуть у вас і на вашому шляху різні життєві проблеми і різні хворі. Попереду – і сльози, і радість. Надіємося, що ви станете справжніми медичними сестрами, будете любити свою професію, вірою і правдою служитимете людям. Тому що важливо в нашій професії бути милосердними.
Тому що не тільки ліки лікують, а й лікує слово», – сказав голова профспілки медичних працівників Сокальського району Іван Данилків.
Опісля винуватців свята привітали музичними дарунками учасники художньої самодіяльності Сокальського районного народного дому.
Після урочистостей, головні винуватиці торжества – молоді медсестри, ділилися своїми враженнями про перші місяці роботи в медустановах району, розповідали не тільки про труднощі своєї професії, але й про атмосферу доброзичливості та взаємодопомоги, які панують у кожному колективі. Ще з дитинства мріяла стати, як і її старша сестра, медсестрою Анна Павлюк з Великих Мостів. Нині її мрія здійснилася – уже три місяці працює медичною сестрою в терапевтичному відділенні. Дівчина розповіла, що в перший день праці на робочому місці їй було трохи страшно, бо нікого не знала, однак тепер освоїлася. Робота їй подобається, хоча дуже відповідальна, бо від медсестри багато залежить. Вона вважає, що найголовніше знайти підхід до хворого, не бути байдужим, уміти співпереживати чужому горю.
Складну ділянку роботи отримала Юлія Савчук із Зубкова, яка працює медичною сестрою у хірургічному відділенні. Тут лікують тяжкохворих, які вимагають до себе особливого підходу. Але це її не лякає, бо обрала фах за покликанням.
– Свій перший день у відділенні я запам'ятаю назавжди, – говорить дівчина. – Тоді мене переповнювало хвилювання: як зустрінуть колеги, як сприймуть хворі, чи зможу впоратися з емоціями і показати все своє вміння… У відділенні працюю вже три місяці, робота подобається. На мій погляд, найголовніше, чого потрібно навчитися нам, молодим фахівцям – це терпіння.
Працювати молоді фахівці будуть в різних медичних підрозділах району: дехто – у місті, в поліклініках, хто у відділеннях районної лікарні, а хтось – у сільських ФАПах.
Яким би не було місце роботи, відповідальність на ділянці величезна. У цьому вже мав змогу переконатися Богдан Дзвонковський зі Стенятина. До речі, він єдиний хлопець серед молодих спеціалістів, які прийшли сюди працювати в цьому році. Він закінчив Луцький медичний коледж і вже другий місяць очолює ФАП у селі Переспа. Спершу йому було трохи лячно, бо з першого дня роботи мусив приймати хворих, робити щеплення немовлятам.
– Бути хорошим медичним працівником непросто, – каже він. – Отриманих в коледжі знань замало, потрібно постійно вдосконалювати набуті навики, багато працювати над собою. Ця професія вимагає самовідданості. І оскільки ми зробили свій вибір на користь медицини, то наші серця повинні бути завжди щедрими на доброту.
У Сокальській лікарні переконані: молоді спеціалісти не розчаруються у професії, бо ця робота – благородна та потрібна, головне мати співчуття, милосердя і любити людей.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.