У цей день кожен міг знайти щось для себе: старше покоління слухало виступ духового оркестру районного народного дому, діти грались на дитячих майданчиках, ласували солодкою ватою та попкорном, забавлялись на дитячих атракціонах, які працювали у міському парку та на площі Січових стрільців.
Недільне святкування розпочалось із святочних Літургій у храмах міста. Далі, в післяобідню пору, чимало сокальчан зібралося біля храму св. ап. Петра і Павла. Саме звідти розпочиналась святкова хода вишиванок, яку організували ініціативна група "Поширення вишиванки у світі" та Союз українок Сокальщини за підтримки міської ради. Сотні сокальчан, гостей міста одягли вишиванки і взяли участь у ході. Хтось був одягнений у старовинну бабусину чи матусину сорочку, яка лежить у скрині як оберіг, інші у сучасні сорочки, плаття, які вишиті і хрестиком, і гладдю, і бісером. Сокаль у вишиванці неначе ожив, розцвіт різнобарв'ям.
З хоругвами, парафіяни, священики, молодь, діти, старше покоління, союзянки під музику духового оркестру урочистою ходою пішли до фігури Божої Матері, що на вулиці Шашкевича. Тут священики о. Ярослав Кащук, о. Михайло Ментух та о. Михайло Назар відслужили молебен. Далі усі присутні попрямували на центральну площу міста.
На площі Січових стрільців союзянки з Тяглова, Зубкова, Переспи, Горбкова, Угринова та Сокаля демонстрували старовинні вишиванки, співали українські пісні. Деяким вишиванкам, які привезли союзянки, більше сотні років. А ініціативна група "Поширення вишиванки у світі" заспонсорувала величезний десятикілограмовий торт, який спекла Марія Прокопчук. Ним вгощали дітей та всіх, хто прийшов на святкування у вишиванці. А тим часом на сцені виступали аматори художньої самодіяльності Сокальського районного народного дому.
Наталія Конічик, член ініціативної групи "Поширення вишиванки у світі", розповіла, що зараз чимало людей носять вишиванки, вони знову входять у моду. Тому зібралося кілька ініціативних людей і вирішили створити групу, яка б поширювала мистецтво вишивання, українську культуру на весь світ. Ходу вишиванок організували вперше, але, сподіваються, вона стане традиційною.
Голова Сокальської РО Союзу Українок Ірина Мандрик подякувала учасникам ходи вишиванок: "Вітаю усіх учасників ходи вишиванок та тих, для кого вишиванка є святом. Адже вишиванка це споконвічна традиція українського народу, вияв національної свідомості кожного українця, символ передання історії від одного покоління до іншого. Вишиванка це Україна, з її різноманітними барвистими кольорами і традиціями кожного мальовничого куточка. Вона використовувалась трипільцями, прикрашала одяг скіфів, вона пережила усі заборони, які випали на долю волелюбного українського народу. Вишита сорочка це душа народу з її українськими піснями. Кожна мати, вишиваючи сорочку, мріє про щасливу долю для своєї дитини, з вишитим рушником благословляють молодят на щасливе подружнє життя. Вишиванка це історія кожної української сім'ї, котру нині продовжує підростаюче покоління".(Закінчення.
Сокальчан з Днем міста привітав міський голова Богдан Зарічний: "Нині ми зібралися усією громадою, щоб відзначити день народження нашого міста. Це свято данина пам'яті про наших предків, які віками будували рідне місто, а також свято тих, хто тут народився і живе. Я впевнений, що кожен, хто хоч трохи прожив у нашому місті, назавжди залишив у Сокалі частинку свого серця. Але найбільше надбання Сокаля, його гордість і окраса це ви, сокальці! Усі досягнення, які є у нашому місті, створюються щоденною працею, розумом, талантом, небайдужістю мешканців, і за все це я хочу подякувати кожному з вас. Щиро вітаю усіх сокальчан із Днем міста. Нехай добробут і щастя живуть на кожній вулиці Сокаля, у кожному будинку, в кожній родині. Бажаю усім щастя, здоров'я, Божої опіки, а нашому місту процвітання, добра та миру".
Голова Сокальської райдержадміністрації Наталія Карташова теж привітала жителів Сокаля: "Вітаю усіх з днем найкращого міста на землі. Кожного року наше місто змінюється і все це завдяки вам, дорогі сокальці. Змінюються вулиці, інфраструктура, проте залишається незмінним одне автентичність та старовинність Сокаля. В такий хороший день бажаю усім добра, затишку, добробуту і всього найкращого".
Слово мав і голова районної ради Ігор Дацюк: "Сьогодні мальовниче, красиве місто на березі Бугу святкує 636 річницю. Наше місто переживало час розквіту і час занепаду, славилося майстрами і умільцями. Сокаль прикордонне містечко, і ми маємо змогу бачити, за якими стандартами живуть наші сусідиполяки. А у нас, на жаль, надмірна централізація влади в Києві, концентрація коштів у столиці призводять до того, що немає розвитку малих провінційних міст. Але я переконаний, що спільними зусиллями ми змінимо наше життя на краще і примусимо владу в Києві думати за людей. Думаю, попереду нас чекають зміни на краще".
Депутат Львівської обласної ради Роман Швед у виступі, зокрема, зазначив: "День міста це свято, яке об'єднує всю громаду. Ми велика родина, усі живемо проблемами і радощами міста. Де б ми не були, ми в думках переживаємо за Сокаль, мов за свою домівку. Я бажаю усім здоров'я, миру, злагоди і хай нас і наше місто береже Господь".
На святкування 636 річниці Сокаля завітали і наші сусіди-поляки. Бургомістр міста Грубешова Республіки Польща Тадеуш Гарай сказав: "Я радий бути на святкуванні дня міста Сокаля. Грубешів молодший від Сокаля десь на 20 років. Сподіваюся, що співпраця між Грубешовом та Сокалем буде ще тіснішою і цьому сприятиме митний пункт пропуску "Угринів-Долгобичів". Його відкриття заплановане на січень наступного року. Це буде історична дата, тоді ми зможемо обмінюватись досвідом. Хочемо, щоб Сокаль якнайшвидше розвивався. Ми б хотіли разом співпрацювати, адже Євросоюз передбачає для цього кошти. Сподіваюся, що найближчим часом ми підпишемо спільний проект і віднайдемо кошти на розвиток Сокаля. Бажаю усім щастя, здоров'я, добробуту в родинах і успіхів у праці, а вашому місту процвітання". Бургомістр Грубешова подарував міському голові картину, на якій зображений старовинний Грубешів.
Керівник інформаційної служби ДП "Львіввугілля" Марія Коноплицька від багатотисячного колективу гірників подарувала міському голові вазу для квітів з гаварецької кераміки, книгу "Шляхами праці, мужності і слави" та шахтарську каску.
Вітальні слова від народного депутата України Степана Курпіля зачитав його помічник Олег Кожушко: "Древній і сучасний Сокаль може пишатися тим, що в ньому народжуються і зростають покоління талановитих і працелюбних людей, які змінюють його обличчя. Разом ми розвиваємося, покращуємо благоустрій, набуваємо європейського вигляду. Разом ми велика сім'я, яка прагне створити зручні та комфортні умови для життя. Впродовж багатьох віків Сокаль був і залишається джерелом невичерпної енергії творення і добра, яка наповнює серця жителів міста гордістю за свою малу Батьківщину. Найбільша цінність Сокаля його громадяни, талановиті, щирі, добрі, які створюють матеріальне і духовне сьогодення. Бажаю, аби сьогоднішнє свято було радісним, веселим, світлим і щоб запам'яталося вам назавжди". А також Степан Курпіль передав подарунок картину, на якій намальований вечірній храм св. ап. Петра і Павла, який є своєрідною візитною карткою Сокаля.
Опісля усіх глядачів на площі Січових стрільців веселили гурт "Цвіт життя" з смт. Красне та гурт "Ріплей" з Луцька. Далі на сцені співав лауреат всеукраїнських та міжнародних фестивалів Андрій Заліско. На завершення Дня міста святковий феєрверк "розмалював" небо різними кольорами. Mолодь танцювалf на святковій дискотеці просто неба. Завдяки міській раді, спонсорам, організаторам свято вдалося на славу!
Ольга ДИЛИН.
Фото автора.