Святкові події

В Сокалі відбувся галаконцерт переможців фестивалю патріотичної пісні та поезії “Сурми звитяги”

Доброю традицією стало на свято Покрови Пресвятої Богородиці проводити галаконцерт переможців фестивалю патріотичної пісні та поезії "Сурми звитяги". І цьогоріч 14 жовтня в районному Народному домі було людно: школярі, молодь, старше покоління, багаточисельна сокальська громада зібралися, щоб разом відзначити 69ту річницю створення Української Повстанської Армії.

На початку дванадцятого фестивалю "Сурми звитяги" пластуни Сокальщини (школа №2 м. Сокаль, Куличківська ЗШ) поклали квіти до барельєфу Степану Бандері. Хор "Повстанець" виконав кілька повстанських пісень. Глядачі їм гаряче аплодували, бо у тих піснях  трагізм, відвага, мужність, ненависть до ворога, любов до рідної землі, віра в перемогу. Пісні сивочолих дідусів, вояків УПА та політв’язнів, які пережили страшні лихоліття, торкалися найтонших струн людської душі. Не в одного слухача на очах бриніла непрохана сльоза, коли на сцені виступали повстанці. Після виступу ведуча вручила учасникам хору квіти і вони зайняли почесні місця в залі.

Присутніх поблагословив отець Ярослав Кащук. Він відзначив, що 14 жовтня  це день народження віри. Усі твердо вірять, що Пресвята Діва Марія завжди охороняє український народ. В часи лихоліття на Волині, де утворилася УПА, повстанці завжди віддавалися під покров і опіку Божої Матері. І тепер ми знову схиляємо голови перед воїнами Української Повстанської Армії, дякуємо Божій Матері і молимося: Світле, Покрове, захисте, надіє наша, покрий нас Своїм омофором і благослови наш люд. Живемо в нелегкі часи, без віри, коли кожна партія будує свою Україну. Як тепер народу бракує таких провідників і духовних наставників, як Андрей Шептицький, Йосип Сліпий, Степан Бандера, Роман Шухевич, Євген Коновалець, які об’єднали б нас. Потрібно на колінах просити Божу Матір про охорону і заступництво.

Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк, вітаючи присутніх зі святом, зокрема, сказав:

– Дванадцять років тому на Сокальщині з ініціативи Конгресу українських націоналістів та за підтримки тодішньої районної ради та райдержадміністрації, відділ освіти почав проводити фестиваль патріотичної пісні та поезії "Сурми звитяги", який уже став традиційним. Не випадково цей захід проводять 14 жовтня, на Покрову, в День українського війська, українського козацтва, в День Української повстанської армії. Цей день вважали своїм козаки Богдана Хмельницького, вояки Української Галицької Армії, Української Повстанської Армії. Ці збройні формування боролися за Незалежність, волю нашої держави, ці вояки поклали свої голови за те, щоб наша Україна процвітала. Якби їх не було, ми б не мали незалежної України. Сьогодні ми вкотре дякуємо Богу, людям, які серед нас ще є живі, за те, що вони, незважаючи на похилий вік, приходять на концерти, співають, беруть активну участь в громадському житті Сокальщини. Учасники хору "Повстанець" намагаються частину своєї душі, виражену в словах пісень, передати нам, нашим дітям. Вони "горять" тим, аби наша Україна була кращою, ніж зараз є. Їх болить те, що Україна ще не є українською, що наша влада дивиться то на Росію, то на інші держави, а не творить майбутнє в себе, на Україні. Вони побували в багатьох селах Сокальщини, інших районах з концертними програмами, завжди виступають під час відзначення державних свят у Сокалі і працюють на благо України.

Ігор Дацюк також подякував працівникам відділу освіти Сокальської РДА за те, що вони організовують таке величне свято і залучають до проведення такого корисного, патріотичного фестивалю якнайбільше талановитої учнівської молоді.

Начальник відділу освіти Сокальської РДА Роман Монастирський привітав учасників фестивалю і сказав, що на галаконцерті глядачі побачать найкращі номери різних номінацій. Переможці представлятимуть наш район на обласному фестивалі "Сурми звитяги". Він висловив сподівання, що свої позитивні враження від виступів школярі обов’язково передадуть своїм ровесникам. Роман Монастирський побажав учасникам вдалих виступів та хороших успіхів, високих досягнень у навчанні.

З 69ою річницею з Дня створення УПА сокальчан привітав міський голова Сокаля Богдан Зарічний. Він відзначив, що подвиг вояків УПА став легендою, він золотими літерами вписаний в скрижалі як української, так і світової історії і пам’ять про них збережеться в серцях наступних поколінь. Завдяки відділу освіти Сокальської РДА і юним учасникам робиться дуже велика справа патріотичного виховання молоді. Такими заходами громада віддає шану національним героям, їхній мужності та звитязі у боротьбі за свободу та незалежність України, зміцнює українську ідею.

Богдан Зарічний звернувся і до ветеранів визвольних змагань, подякував їм за велику мужність і силу духу. Вони витерпіли багато літ боротьби, сталінські репресії, але не зламалися. Вояки УПА, політв’язні уже далеко не юного віку, але їхнє життя є хорошим прикладом для молоді, учасників фестивалю.

Далі відбулося нагородження переможців дванадцятого районного мистецького фестивалю "Сурми звитяги". Цьогоріч переможцями стали: номінація "Художнє читання"  Наталія Ільницька (Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. № 2ліцей"), Христина Лисяк (Сокальський БДЮТ), Марія Остапів (Великомостівський НВК), Неля Прихідько (Сокальська ЗШ №5), Тетяна Голуб (Куличківська ЗШ), Олександр Гамадин (Хоробрівська ЗШ); номінація "Вокальні ансамблі"  ансамбль "Веселкові барви" Сокальського НВК "ЗШ ІІІІ ст. №4ліцей", ВІА Сокальського НВК "СШ ІІІІ ст. №3колегіум", вокальне тріо Сокальської гімназії ім. О. Романіва; номінація "Солістивокалісти"  Володимир Кобаса (Ульвівський НВК), Іванна Полюшинська (Забузький НВК), Зоряна Личко (Великомостівський НВК), Наталя Ковальчук (Горбківська ЗШ), Мар’ян Муж (Боб’ятинський НВК), Станіслав Козловський (Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. № 4ліцей"), Тамара Дубенчук (Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. № 2ліцей"); номінація "Композиції"  літературномузична композиція "Вшановуємо героїв" (Сокальський НВК "СШ ІІІІ ст. № 3колегіум"), зразковий ансамбль народного танцю "Дивоцвіт" (Сокальський НВК "ЗШ ІІІІ ст. № 2ліцей"); номінація "Авторська пісня"  Ігор Сумбаєв (Сокальський БДЮТ); номінація "Живопис"  Софія Бачинська (Сокальський БДЮТ); номінація "Графіка"  Світлана Затхей (Сілецька ЗШ); номінація "Поштова листівка"  Мирослава Гнік (Сілецька ЗШ); номінація "Декоративна композиція"  Христина Шеремета, Анна Мицюк (Сокальський БДЮТ). Переможцям конкурсу книги та почесні грамоти вручили Ігор Дацюк, Роман Монастирський, Богдан Зарічний та Марія Христинич.
 А далі відбулась концертна програма, яку підготували переможці районного конкурсу. На сцені школярі танцювали, співали, декламували вірші, які припали кожному до душі. Впродовж двох годин юним аматорам сцени аплодували сивочолі ветерани визвольних змагань, батьки, вчителі, глядачі. Під час концерту кожен усвідомив, скільки вояків поклали свої голови за те, щоб ми тепер могли жити у вільній, незалежній Україні. Для них Україна була понад все.

Разом із сокальчанами річницю створення УПА святкували люди, в серцях яких живе український дух: Емілія Бережницька, художниця, що створила картину про Василя Макуха, член ОУН, Союзу українок, проживає в Коломиї, Мирослав Драган, голова українського історичного осередку в США, Олександра Дідик, представник історичного осередку США в Коломиї, Людмила Огнєва, голова обласного осередку Союзу українок Донеччини, заступник голови обласного братства ОУНУПА Донеччини, член Спілки журналістів України, член Спілки майстрів народного мистецтва України, Віктор Тупілко, директор музею "Смолоскип" (м. Донецьк), голова Всеукраїнської громадської організації інвалідівчорнобильців.

Сурми вкотре заграли в честь героїв, повстанців, школярів. Яке то щастя, що українська земля має славних героїв. Один з мудреців сказав: маючи таких героїв, ви  вічні! Але маючи в строю нині живих людей, людейлегенд, яких називаємо не іменами, а "орле", "соколе", "байдо", для яких матір’ю була нічка чорна, а батьком  чорний темний ліс,  маємо феномен української нації, який ще досі вивчається. Слухаючи їх розповіді, кожен задумується: як таке могло бути, невже це можна було пережити? Ті нескоренні герої сьогодні з нами, шануймо їх, кланяймося їм не лише 14 жовтня. Вони ще молоді, у них на вустах ще досі пісня і вони її несуть в народ. День створення УПА  це торжество українців, це відчуття національної гідності і честі, нашої соборності і незалежності. "Сурми звитяги"  це свято таланту, на якому учні відкрили світ нових мелодій, показали вагу українського слова,  воно звучало неложними вустами, з відкритого серця, душі, правдиве і істинне,  сказала керівник апарату Сокальської РДА Марія Христинич.

Усі були задоволені величним святом, яке підготував відділ освіти, а особлива вдячність методисту РМК Галині Матвіїв, яка доклала чимало зусиль, аби воно відбулося на такому високому рівні. Надзвичайно приємно, що талановита учнівська молодь долучається до проведення свят, пам’ятає і шанує національних героїв, бо хто не знає минулого, той не вартий майбутнього.

Ольга РОМАНЮК.

фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews