«РІДНА ПІСНЯ, СВІЖИЙ ХЛІБ І СЕЛЯНСЬКИЙ ВЕСЬ НАШ РІД»
4 вересня, хто як міг, так і добирався до Перв’ятич: хто пішки чи на підводі, дехто на велосипеді, а хтось на автомобілях чи автобусах. І, мабуть, вперше за багато років Перв"ятичі ожили, повеселіли і, наче на один день, повернулися у минуле. Село причепурилося. Селяни одягнули святковий одяг та були в піднесеному настрої. Скрізь відчувалася атмосфера свята. І дорослі, і діти гостинно зустрічали гостей, які з’їжджалися сюди на зональне свято обжинків, яке мало назву: «Рідна пісня, свіжий хліб і селянський весь наш рід», з Лучиць, Княжого, Тартакова, Смикова, Боб’ятина, Поториці, Волиці, Переспи.
Жінки заради цього свята повитягували з бабусиних скринь вишиті сорочки, спідниці та запаски, а чоловіки вишиті сорочки та байбараки. У центрі села, біля Народного дому, працівники культури Перв"ятич та Спасова Ольга Заяць, Ірина Грабова, Галина Барановська, Надія Троць, Василь Ворона прибрали сцену осінніми квітами, гарбузами, вишивками та старовинними ліжниками. Її встановив господар двору Ігор Палига.
Біля Народного дому весь день линула музика та українська пісня, які скликали усіх жителів на свято. Старовинний український одяг та речі побуту додавали йому святковості. І здавалося, що тут переплелося сучасне і минуле.
Свято розпочалося з товариської зустрічі колунів команд «Сілець2» і «Перв’ятичі». Був сонячний день, тож селяни на матч прийшли сім’ями. І дорослі, і діти вболівали за своїх гравців, які показали добру гру й зіграли унічию 1:1.
А пополудні на цьому полі стало ще велелюдніше. Сюди прибували гості. їхні колони, які очолювали сільські голови, з прапорами, квітами та снопами хліба проходили урочистим маршем біля імпровізованої сцени. Почесними гостями свята були заступник голови РДА Наталія Карташова, депутат Львівської обласної ради Роман Швед, начальники управління агропромислового розвитку; культури та туризму; у справах молоді і спорту Сокальської РДА Ігор Шайнога, Лариса Фарин, Ярослав Тарасюк, заслужений працівник сільського господарства України Володимир Сенів, депутати Сокальської районної ради…
Скачать опера мини для телефона и не только.
Священики Михайло Кіселевич (УПЦ Київського патріархату) із Перв"ятич та Андрій Палюх (УГКЦ) із Спасова поблагословили хліборобів та привітали їх із завершенням жнив, із добрим і щедрим врожаєм, навчали шанувати хліб, який всьому голова. Діти вручили почесним гостям запашні короваї, які спекли на ТзОВ «Дукат».
Невдовзі дев’ять сільських рад вишикувалися перед Народним домом. Від кожної сільської ради оформили стіл, який вгинався від різноманітних смаколиків. Господині виложили на столи українські старовинні страви: дехто запечених поросят з хроном, а хтось качок з яблуками, індичок… Поруч у макітрі були паляниці з медом та маком, пампушки, вареники, вергуни та різноманітні тістечка… Вмілі майстрині з гарбузів повирізали кошики та вази, а дехто зробив господаря та господиню, стилізованих «козака» і «козачку». Крім того, кожне село оформило виставку щедрих дарів осені, які виростили на городах та ланах селяни…
Ведуча святкового заходу Галина Віра розповіла про рідну землю, хліб, родину одвічні цінності селян. Сільські трудівники завжди заклопотані господарськими справами і не мають часу на відпочинок. Пер в"ятицький сільський голова Богдан Сорока, як належить доброму господарю, привітав сусідів на перв"ятицькій землі і побажав хліборобам на наступний рік ще вищих врожаїв, сонячних днів і задоволення від своєї праці. І, як годиться, за стародавньою традицією, засіяв усіх зерном нового врожаю.
Зі святом хліба та хліборобської праці всіх щиро вітали заступник голови райдерж адміністрації Наталія Карташова, голова Асоціації голів сільських та селищної рад Сокальщини Володимир Черечін. Вітання від голови районної ради Ігоря Дацюка, який не зміг побувати на святі, бо перебував з офіційним візитом у Польщі, зачитав депутат районної ради Юрій Семенчук.
А далі відбулись культурномистецькі презентації сільських рад. За традицією розпочали святкову програму господарі Перв"ятицька сільська рада. Богдан Сорока розповів про старовинні села Спасів та Перв"ятичі, в яких, як і колись, живуть добрі господарі, які прославляють землю працею та гарною піснею. Присутнім припали до душі виступи жіночого народного ансамблю «Гармонія душі» та ансамблів Перв"ятицького та Спасівського народних домів.
Кожен сільський голова представлявсела, які належать до сільської ради, розповідав історію їх створення, знайомив із славними, талановитими та працьовитими родинами. Тут же вони відзначали своїх кращих хліборобів, господарів та підприємців і вручали грамоти. Сільські аматори художньої самодіяльності підготували цікаві художні номери, де були пісні, танці, гуморески. їх теплими оплесками проводжали зі сцени глядачі.
В той час неподалік проводили безкоштовну лотерею, яку організував вчитель фізкультури Спасівської школи Андрій Віра. В цей день комусь пощастило виграти 50 кг пшениці чи ячменю або ж півмішка вівса чи бобу. А дехто став володарем годинника, авторучки, зошита, альбому для малювання…
Водночас проводилися козацькі забави, де чоловіки та юнаки мали змогу позмагатися у витримці, кмітливості та силі. Вони змагалися у перетягуванні линви, метанні довбні, естафеті з мішками із піском, підніманні гирі. Гучними оплесками присутні підтримували команди, які намагалися якнайшвидше дотягнути воза до фінішу. У змаганні з естафети перше місце у команди ТзОВ "Перв’ятичі Агроком", друге Боб’ятинської сільської ради, третє Перв’ятицької.
У метанні довбні сильнішими були Володимир Назаренко (Тартаків), Микола Ткачук (Перв’ятичі), Володимир Семенюк (Боб’ятин). У командному заліку призерами стали: Перв’ятицька, Боб’ятинська сільські ради та "Перв’ятичі Агроком".
У перетягуванні линви найкращими були спортсмени "Перв’ятичі Агроком", друге і третє місця відповідно у Перв’ятицької та . Боб’ятинської сільських рад.
Вправніше переміщали воза команди Боб’ятина, "Перв’ятичі Агроком" та Перв’ятич.
У загальнокомандному заліку перше місце у Перв’ятицької сільської ради, друге "Перв’ятичі Агроком"; третє Боб’ятинської сільської ради.
А наприкінці організатори свята підсумували конкурси, які проводили під час свята на ^ращі вишиванку, двір та стіл. Переможницею першого стала Катерина Климчук із села Шарпанці, у якої був дивовижно гарний старовинний український стрій. У другому переможцями стали господарі дворів Марія Богайко (Спасів), Роман Ковальчук (Перв"ятичі). їм вручили призи та грамоти. Проте дуже важко було визначити переможця у третьому конкурсі, бо всі учасниці старалися, гарно накрили та прикрасили столи. Перемога дісталася господиням з Волиці, друге місце отримали тартаківські ґаздині, а третє княжівські. Загалом було представлено вісім столів.
Відтак наступного 2012 року зональне свято обжинків проходитиме на території Волицької сільської ради. Волицькому сільському голові Надії Білик вручили перехідну булаву та приз.
Однак свято на цьому не закінчилося, а продовжувалося до пізнього вечора. Селяни з Перв"ятич, Лучиць, Боб"ятина, Сми кова, Поториці, Тартакова, Княжого, Волиці, Переспи співали, веселилися і розважалися. А хто зголоднів, могли скуштувати смачного борщу, якого наварив для громади Юрій Микитюк, та пампушок, яких напекла Любов Мерко. Невдовзі дехто присів перепочити або ж трохи підкріпитися на моріжку.
Селяни просто неба розклали на возах рушники, скатертини, виклали на них запашний хліб, домашню ковбасу, поросят та інші смачні наїдки.
Усі гарно відпочили та провели час, за що треба віддати належне, як керівникаморганізаторам, так і режисеру цього свята. Однак воно не було б таким цікавим, якби не спонсори дійства: СП "Скомекс", ЗАТ "Галичина", молодь, сільські господарі, підприємці Спасова та Перв’ятич. Вони розуміють, що не хлібом єдиним чи роботою живе людина, а й піснею, теплим словом, сказаним на її адресу.
Свято закінчилося виступом ансамблю братів Кіселевичів, які виконали духовні та патріотичні пісні. Навернула на очі сльози до болю знайома пісня "Мамина світлиця", яку гарно виконали ансамбль "Гармонія душі" і отець Михайло Кіселевич. Теплі оплески глядачів отримав дует у складі Богдани Грабової та отця Михайла за виконану пісню "Місяць на небі".
А під вечір сільські музики ансамбль братів Кіселевичів запросили людей різного віку до танцю. І кожен зміг станцювати і "польку з гудзом", і вальс чи поводити "кривого" танцю, яку роки своєї молодості, а хлопці та дівчата танцювали те, що їм до вподоби.
Пізно ввечері небо над Перв"ятичами "розмалювали" різноманітні феєрверки, їх для односельчан подарував ТзОВ "Перв’ятичі Агроком". Гості поверталися додому з хорошим настроєм та веселими українськими піснями, які ще довго долинали з шляху.
Свято обжинків цьогоріч вдалося на славу. Було б добре, щоб селяни з навколишніх сіл збиралися частіше. Такі зустрічі згуртовують громаду, відроджують українські звичаї та традиції. Адже наше коріння у селі, і звідси треба нам черпати силу та натхнення.
Любов ПУЗИЧ.
3
Світлини Василя Сорочука.