Ця професія завжди користувалася повагою, адже присвячена безцінному скарбу землі. Нині в Україні проводиться земельна реформа, яку впроваджують на місцях землевпорядники. Від них залежить наскільки погосподарськи використовується земля. Їх робота сприяє встановленню ринку землі, її бережливому й ефективному використанню. Це нелегка робота. Адже кожному з них не раз доводилося обходити з сажнем кожен шматок землі, яка належить територіальній громаді, виділяти селянам землю в натурі серед загального масиву, відбивати межі городів чи будівельної ділянки під забудову. А потім робити креслення та писати стоси паперів… Це копітка праця, яку потрібно любити, аби щодень працювати над вдосконаленням своєї фаховості.
Що нині турбує землевпорядників району, як їм працюється, які вирішують земельні питання на місцях? Про це розповіли:
Наталія БУРКО, землевпорядник Великомостівської міської ради:
– 2007 року, коли прийшла працювати у Великомостівську міську раду землевпорядником, нас націлювали шукати ефективного власника для землі, створювати умови для розвитку села, агропромислового комплексу і економіки країни в цілому. Після реформування колгоспів земля стала власністю селян, і вони отримали на неї сертифікати. Люди хотіли взяти землю і брали її. На жаль, цей ажіотаж минув. Чимало гектарів землі довго стояли облогом. Та пріоритети змінилися. Нині ми розглядаємо багато питань щодо приватизації ділянок, в тому числі житлового фонду, для ведення садівництва. Й далі триває переоформлення Державних земельних актів згідно з правоустановчими документами.
На жаль, чимало людей ще досі не обміняли сертифікати на Державні акти на право власності на землю. Проводимо інвентеризацію земель у межах м. Великі Мости, сіл Борове та Куличків. Даємо дозволи на виготовлення правоустановчих документів та договорів оренди на земельні ділянки суб"єктам господарської діяльності (фізичним особам підприємцям та юридичним) під нерухоме майно. Ведемо роботу щодо виготовлення нового генерального плану м. Великі Мости. Є багато звернень громадян щодо приватизації земельних ділянок для будівництва. Чимало людей ще не мають документів на землю, як цього вимагає чинне законодавство України, і звертаються з клопотаннями про виготовлення Державних актів на земельні ділянки для обслуговування індивідуальних житлових будинків та господарських будівель.
…Здається, зовсім недавно прийняли Земельний Кодекс України, а зараз вже впроваджується завершальний етап земельної реформи. Тож за останні роки прийнято дуже багато різних загальнодержавних законопроектів та постанов, які внесли багато змін і потребують чимало зусиль та часу, щоб оформити земельні питання у правовому колі. І ми мусимо весь час вчитися, щоб йти в ногу з часом. Допомагати громадянам вирішувати земельні відносини, дбати про ефективне використання землі, яка є нашим безцінним скарбом.
Наталія ЛЕВИЦЬКА, землевпорядник Смиківської сільської ради:
– Працюю землевпорядником у Смиківській сільській раді вже 20 років. Земельні відносини між селами були завжди, відколи існують село і селяни. Але з реформуванням АПК, ці відносини набули іншого забарвлення. Адже селяни отримали шанс стати повноправними господарями на своїй землі. Нам, щоправда, додалось роботи розпочалося розпаювання колишніх місцевих агроформувань. Тоді зі сажнем, мабуть, кожен землевпорядник, перейшов всі землі, які належать його територіальній громаді. У 2002 році Смиківська сільська рада видала Державні акти на земельні часткипаї 810 пайовикам. Дехто брав землю, щоб господарювати індивідуально, і сільська рада наділяла таким землю в натурі. В цей час люди масово брали й городи. Нині ж рідко хто бере город. Більше звертаються, щоб виділили їм землю під присадибну ділянку, із приватизацією землі та укладенням договорів оренди на землю між орендодавачами і орендарями. Нині жителі наших сіл укладають договори оренди із фермерами та з ПП "Західний Буг". Колись частина наших земель не оброблялася і вони заростали, тепер кожен шматок має власника. І земля оброблена.
Земельна реформа триває. Навіть управління Держкомзему у Сокальському районі реформується у відділ Держземагенства. Тепер всі земельні питання вирішуватимуть у Києві. І ми знову на порозі чергових змін, адже земля стала товаром. Побоююся, щоб за безцінь не скупили селянські наділи. Думаю, що поспішати селянам із їх продажем не варто. Ціна на землю зростатиме. До того ж, земля споконвіку для селянина була годувальницею. Що ж він вартий без неї?!
Тетяна СЕРЕДОХА,заступник Жужелянського сільського голови:
– За фахом я землевпорядник, тож займаюся вирішенням земельних питань. У сільську раду, в основному, звертаються громадяни, щоб з"ясувати, де межі між їхніми ділянками, паями чи городами. Працювали над виготовленням базових та індексних кадастрових карт, створенням єдиної системи ведення державного кадастру. Часто виносимо на сесію питання приватизації землі та право власності. Чимало є наболілих земельних питань, вирішення яких з об"єктивних причин затягується. Адже триває реформування управління Держкомзему у Сокальському районі в Державну земельну агенцію. І ми часом не знаємо, як правильно мають звучати рішення на виділення землі сільськогосподарського призначення чи товарного виробництва, оскільки ті мають бути різні. Все це додає складності у роботі та викликає нарікання у місцевих жителів, які хочуть оперативно і швидко вирішити назрілі земельні питання. Турбує й мала орендна плата за паї. Хотілося б, щоб власники земельних паїв отримували більше за оренду земельного паю.
Любомир МИКОЛАЙЧУК,землевпорядник Сокальської міської ради:
– Я працюю землевпорядником з 1993 року. Зараз основне, з чим приходять люди, це приватизація землі під обслуговування житлових будинків, ведення садівництва та індивідуальних селянських господарств.
На мою думку, найскладніше у роботі нестабільне земельне законодавство. У 2009 році приватизовували землі безкоштовно, тож довелося змінювати рішення сесій за 2002 рік. Тепер знову ці рішення треба змінювати, а громадянам ще раз платити за виготовлення державних актів. А нещодавно змінилася назва управління Держкомзему на відділ Державної земельної агенції. І знову потрібно переписувати всі документи. Від цього найбільше страждають громадяни. Створюється нездоровий ажіотаж, і нас звинувачують у бюрократії. Зрозумілим є й обурення людей та їх претензії, бо час та гроші витрачені намарно. А ми лише заручники ситуації.
На жаль, змінюються закони, а покращень у роботі немає. Навпаки, все ще більше заплуталося та ускладнилося. Колись всі земельні питання можна було вирішити у Сокалі, тепер все йде через Київ. Зрозуміло, що на оформлення документів потрібно більше часу і коштів. Все це затягує справу.
Нині земельні питання є одними з актуальних та життєвоважливих для міста і його мешканців. У 2012 році відбулося сім сесій Сокальської міської ради, де на кожній розглядали до 50 земельних питань. Не раз їх обговорення та вирішення займало тричотири години.
Готуємо також документи на продаж земельних ділянок на акціоні.Торік від земельного аукціону в бюджет міста надійшло 530 тисяч гривень. Нині підготовляємо ще дві земельні ділянки по вулиці Тартаківській та одну по вулиці Яворницького під об"єкти громадського харчування. Все це допоможе залучити нові кошти для розвитку міста. Наше земельне законодавство весь час міняється і ми мусимо щоразу вникати в нього, дбати про господарське використання землі.
Підготувала Любов ПУЗИЧ.