Лічені дні залишились до початку нового навчального року. Тож ті батьки, які ще не встигли підготувати дітей до школи, поспішають у крамниці, на ринок, щоб придбати необхідний одяг, шкільне приладдя. За ними помандрувала і я.
В крамницю "Книги" прийшла об 11 годині. Людмила Тимощук ледь встигала обслуговувати покупців, яких назбиралося чимало. Одні вибирали зошити, інші ручки, лінійки, пластилін, кольорові олівці, контурні карти… Цікавились і шкільними ранцями. Коли потік покупців поменшав, п. Людмила розповіла:
Шкільні ранці почали купувати ще на початку літа. Особливий попит був на ортопедичні. Хоч вони дорогі по 200300 грн., але на здоров'ї дітей економити не варто. І зараз маємо широкий вибір ранців від 60 до 300 грн. Великий асортимент і зошитів: •на дванадцять аркушів 1 грн., на 96 від 7,5 грн.; щоденники з різноманітними обкладинками від 13 грн.; ручки гелеві 2,6 грн., фарби 6,3 грн., кольорові олівці 3,4 грн., атласи 1015 грн., контурні карти 36 грн. Звичайно, дорожчі якісніші.
Поки розмовляла з п. Людмилою, підійшли школярки і попросили зошити, ручки, причому вибирали, як правило, за середніми цінами.
Трохи дешевше можна купити зошити в "Рукавичці" від 99 коп. до 3 грн.70 коп., набір ручок коштує 3 грн. 29 коп., пластилін 9 грн. 19 коп.
Досвідчені батьки знають, що дешевше можна придбати одяг, шкільне приладдя на ринку. На сокальському ціна шкільних ранців від 100 до 200 грн. І вибір досить великий. Найдовше служать, як пояснювала продавець одному з покупців, ранці з цупкої водонепроникної тканини, вартістю 155 грн. Розмальовані під захисні військові, вони користуються попитом у хлопців. Дівчаток же, як правило, приваблюють ранці гарних кольорів, з різноманітними малюнками. •Зошити тут коштують від 85 коп. (на дванадцять аркушів) до 6 грн. на 96, по 10 грн. щоденники.
Біля однієї ятки побачила жінку з сином, яка складала купу зошитів у пакет. Запитую, для кого їх купила.
Маю семикласника і студента, тож зошитів потрібно багато, з них і почали закупи, відповіла Оксана Середа. Дещо, наприклад, ранець, залишилося з минулого року. Оскільки в мене хлопці, то затрат буде менше. Скільки піде грошей ще не підраховувала.
Йду далі. Біля палаток з одягом побачила жінку з донькоюшколяркою. Почувши, що шукають форму, підійшла до них.
Донька в 4 клас піде, шукаю їй сарафан, поділилась п. Галина з Тартакова. Почали з одягу. Розраховую вкластися в 2 тисячі гривень. Якщо буде можливість, то й ранець новий купимо. Добре, що лише одну школярку маю, бо наш сімейний бюджет скромний.
Продавець показала чорний сарафан для дівчинки. Його ціна 180 грн. Залишивши їх міряти обнову, пішла далі між рядами. Усюди впадали у вічі вишневі "двійки" спідничка, піджак та "трійки" плюс штани для дівчаток. Коштують від 155 грн. (для наймолодших). Прикро, що пошиті із синтетичного матеріалу. "Найгірше із взуттям, бідкалася одна з матерів. В дешевому і місяця не виходить (вже мали такий трафунок), а дороге не по кишені, бо ще ж і спортивний костюм потрібно придбати і кеди, футболки. А де на все грошей взяти?". Знайома порадила їй поїхати на ринок у Нововолинськ, там, мовляв, все набагато дешевше, наприклад, шкільна форма обійдеться аж на 40 грн. дешевше і вибір більший.
Не знаю, як в Нововолинську, але у Сокалі асортимент шкільних форм і справді досить обмежений. Найбільше їх побачила в крамниці "Імперія", розташованому на третьому поверсі колишнього "Універмагу". Поки знайомилась з цінами, до стійок з одягом підійшли дівчина і хлопчик, стали також приглядатись. Запитала, що шукають.
Собі шукаю білу блузку і спідничку, братові Миколі кросівки, відповіла Наталя Іванюк. Ми приїхали в Сокаль зі Східної України, в гості. У вас одяг дешевший і вибір кращий, тож, думаю, тут купити все необхідне для школи.
Запитую у продавчині, що може запропонувати школярам. І чую.
Маємо "трійки" для дівчаток вишневого, чорного, темносинього кольорів ціною 260300 гривень. Є білі блузки з рюшами до 110 грн. Більше купують окремо блузки та спіднички, а ще штани. Можливо, так практичніше. Маємо також туфлі для дівчаток та хлопчиків, кросівки, коштують від 75 до 120 грн. Для хлопців штани. Великий наплив покупців був на початку тижня, що зрозуміло незабаром розпочнеться навчання.
Ось такі товари і ціни побачила у крамницях та на ринку. Можна й підсумувати. Якщо взяти мінімальні ціни: по 300 грн. шкільна та спортивна форма, 200•300 грн. взуття, 200300 грн. шкільні ранці, дві блузки по 100 грн., а ще ж зошити, шкільне приладдя… Словом, як казала п. Галина, хоч би вкластися у 2 тисячі гривень. Зібрати в школу старшокласника ще дорожче.
Біда та й годі, коли в сім'ї є декілька школярів на це піде не одна місячна зарплата. Прикро і те, що шкільний одяг шиють з синтетичного матеріалу, що аж потріскує під руками. А кому такі ціни не по кишені, купують що дешевше, ще гіршої якості. Про яке здоров'я дітей можна говорити.
Валентина БЛУДОВА.