Зі своєї заробітної плати кожен українець сплачує одразу три податки: єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. На відміну від деяких країн, в Україні ці податки сплачуються не особисто громадянином, а автоматично перераховуються роботодавцем, тож на руки ми отримуємо чисту зарплату, вже оподатковану. А ось якщо ви маєте до того ж власну справу, з якої отримуєте прибуток, – скільки податків маєте платити?
Щодо ЄСВ, то щомісяця із зарплати забирають 22 відсотки, які відраховують до декількох фондів: пенсійного, до фондів страхування на випадок безробіття, із тимчасової втрати працездатності, від нещасних випадків на виробництві. Наразі українець, який, наприклад, має основну роботу та власну справу, має сплачувати ЄСВ двічі: і як найманий працівник, і як фізична особа-підприємець. Таке сумісництво породжує по суті подвійне оподаткування, хоча сам принцип підприємницької діяльності передбачає, що особа працює «на свій страх і ризик», без гарантованих доходів і соціальних оплат, але з перспективою заробити більше, ніж найманий працівник.
У 2017 році скасоване право не сплачувати єдиний соціальний внесок у разі, якщо підприємець не отримує дохід у поточному місяці. Тобто єдиний соціальний внесок сплачується незалежно від того, чи здійснювалась підприємницька діяльність або ні (так званий ЄСВ для «сплячих» ФОП), включаючи працюючих на сезон або нерегулярно, а також у випадках відпустки та/або хвороби. Це призвело до податкового навантаження на фізичних осіб-підприємців.
Як наслідок у Сокальському районі налічується 559 фізичних осіб – підприємців за якими числиться заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальну суму 6568,5 тис.грн. Тому просимо підприємців, які припинили діяльність у 2017 році, та не знялися з реєстрації, звернутися до органів фіскальної служби та до державного реєстратора.
Управління соціального захисту населення Сокальської РДА