Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Головоломка століття: чому лікарі не можуть створити вакцини від коронавіруса?

Точніше, чому неможливо зробити це досить швидко, щоб зупинити пандемію коронавіруса без карантину?

 

Як створюється вакцина від коронавіруса? Дослідники з Johnson & Johnson розповіли порталу verywellhealth.com про ті, як пандемія прискорює процес і, одночасно, ставити перепони.

Ми багато не знаємо про новий коронавірусі — як часто хвороба проходити безсимптомно, є довготривалі наслідки, коли закінчиться пандемія? Одне ми можемо сказати з упевненістю — у людей немає імунітету до штаму вірусу SARS-COV-2, відповідальної за пандемію COVID-19. Дослідники в усьому світі працюють над створенням вакцини, щоб змінити це.

Компанія Johnson & Johnson — один з флагманів медичної індустрії, і зараз її фахівці займаються розробкою вакцин проти коронавіруса.

Про це представники бренду оголосили 29 січня. Вони считают, що повністю працює і перевірена вакцина може стати доступною широкій публіці вже на початку 2021 року.

У світі виробництва вакцин це нечувано короткий термін. Зазвичай процес тестування та затвердження вакцини займає роки.

Чи Реально встигнути повністю пройти всі стадії менш, ніж за рік? Безпечна чи буде ця вакцина? Чи буде вона працювати?

Експерти відповіли на всі ці питання і деякі інші.

Johnson & Johnson, з яким ми найчастіше асоціюємо засоби для догляду за шкірою, виробляє різноманітні ліки багато року. Науковий відвів вже розробляв вакцини проти лихоманки Ебола, ВІЛ, RSV і Зіку. Коронавірусом він зміг зайнятися після отримання розшифровки генетичного коду в січні 2020 року. Це дозволив почати виробництво і експерименти з вакциною.

Які передбачувані терміни створення вакцини?

«Кандидат» у вакцини вже існує, вчені считают його найбільш перспективним серед інших варіантів. Клінічна фаза випробувань на людях почнеться у вересні.

Johnson & Johnson з-за екстреності і унікальності ситуації прийняли безпрецедентне рішення.

Вони вже зараз запускають виробництво вакцини, випробування якої поки не завершені.

У разі успіху вакцина відразу ж потрапить до нас — в самому початку 2021 року. Якщо вона не пройде перевірку — все вироблене відправиться на знищення. Таким чином, виробник сподівається виграти в швидкості і закрити найгострішу потребу у вакцинах.

Виходить, ми будемо робити на свій страх і ризик неперевіреною вакциною?

Ні, ризики є лише для компанії. Якщо виявиться, що вакцина небезпечна або неефективна, до нас з вами вона не потрапить.

Достроковий запуск виробництва потрібен для того, щоб компанії не довелося спішно виробляти вакцину після завершення випробувань — тут дійсно поспіх може бути загрожує падінням якості.

Так навіщо Johnson & Johnson ризикувати великими грошима?

У розробці вакцин і ліків серія великих клінічних випробувань на людях триває роками.

У першій фазі випробувань бере доля зовсім мала кількість людей, після чого доводитися чекати. У другій випробовуваних вже побільше, і очікування повторюється. Третя фаза з найбільшою кількістю пацієнтів теж вимагає часу.

Тільки після завершення третьої фазі компанія запрошує схвалення державних органів охорони здоров’я — і знову місяці очікування.

Зазвичай виробництво вакцини або ліків починається лише на останніх етапах клінічних випробувань.

Але зараз ситуація унікальна — пандемією порушена вся планета, а восени-взимку нас неминуче чекає друга хвиля коронавіруса. Johnson & Johnson нарощує виробництво, намагаючись обігнати час і врятувати максимум життів.

З чого починається розробка вакцини?

У разі COVID-19 вчені ізолювали сам коронавірус. Потім розібралися в його структурі, вивчили РНК-код і генетичну послідовність. Це важливо — для виготовлення вакцини, потрібно мати можливість відтворити частину вірусу.

Навіщо це потрібно? Щоб «познайомити» імунну систему людини з коронавірусом.

Іншими словами, генетична послідовність коронавіруса дозволяє вченим модифікувати вакцину таким чином, щоб після щеплення наш організм виробляв спеціально навчені» антитіла. І ці антитіла повинні бути ефективними!

Щоб зламати код, потрібно вивчати людей, заражених коронавірусом?

Це необов’язково, потрібен сам вірус. Він існує в різних середовищах, в тому числі і у тварин. Альо при роботі з вірусами, які вражають людей, зазвичай беруть зразок у хворого.

Що саме входити у вакцину? Вчені розробляли її з нуля?

У різних лабораторіях робота йде по‑різному. Вчені з лабораторій компанії використовують технологію AdVac, засновану на аденовірусі — вірус, який викликає застуду.

Щоб зробити аденовірус нездатним до самовідтворення, дослідники вирізали частину його генетичної послідовності. Потім працівники мікроскопа і халата «пришили» до нього генетичний код від коронавіруса.

І далі працювали вже з цим монстриком Франкенштейна світу вірусів.

Технологія AdVac вже застосовувалася при розробці вакцин проти ВІЛ, Зіка і Еболи і показала свою безпеку.

Чому важливо створити вакцину проти коронавіруса навіть через місяці після піку пандемії?

Пік пандемії ще не настав. Ні в світі, ні в США, ні в Росії. Ми всі дуже втомилися, але попереду ще довга боротьба.

Щоб пояснити ситуацію, використовуємо іншу респіраторну інфекцію, наприклад, грип. Він повертається знову і знову, поширюючись по всій земній кулі. Тієї факт, що у вас одного разу був грип, не означає, що ви ніколи не захворієте.

Ми поки не знаємо, як буде вести себе коронавірус. Стані він мутувати з такою ж швидкістю і ефективністю, як вірус грипу?

Але давайте чи допустима, що так і буде. Навіть якщо ми перехворіли коронавірусом та одужали, в майбутньому важливо зробити щеплення, щоб переконатися — наш імунну відповідь залишається сильним і не дасть заразитися знову.

Можливо, вакцинацію доведеться проводити щороку. Або, принаймні, протягом перших кількох років.

Але що з тими, хто відмовляється від щеплень з ідейних міркувань?

У цьому випадку, звичайно, належить певна боротьба з людьми, які «не вірять» в вакцинацію і є противниками неї. Через нерозуміння принципу роботи вакцин або з-за віри у неправдиву інформацію смороду не прищеплюються самі і не вакцинують дітей. Хтось поширює міфи про те, що «діти перестають ходити після щеплень» — це не так.

Хтось пов’язує аутизм з щепленнями, і це, зрозуміло, теж неправда: просто вік діагностування аутизму у дітей «помолодшав» і збігся з віком вакцинації.

Масла у вогонь підлив недобросовісний вчений, подтасовавший дані в єдиній статті, щоб просунути власну вакцину. Його, звичайно, позбавили права займатися медичною діяльністю, але шкоди вже завдано.

Цілком можливо, світ у цілому і Росію конкретно чекає примусова вакцинація — поки що ми не знаємо, як складуться обставини.

Одне ясно: вакцину від коронавіруса чекає вся планета. Чекає, затамувавши подих.

Exit mobile version