Серед респіраторних захворювань найбільш поширеним є грип, який здатний викликати епідемії. Часто він проходить у важкій формі та дає ускладнення. На грип та гострі респіраторні інфекції в Україні щороку хворіє від десяти до п'ятнадцяти мільйонів осіб.
Збудник захворювання віруси (А, В, С), які знаходяться на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів і мають властивість часткової або повної зміни своєї антигенної будови. Поява нових підтипів вірусу власне зумовляє епідемії та пандемії. У осіб, що перехворіли на грип, зберігається стійкість (імунітет) до даного типу вірусу А протягом 13, В 36 років. Передаються вони повітряно-крапельним шляхом, з краплинами слини, слизу, які виділяють хворі під час кашлю, чхання, розмови. Джерелом інфекції є хвора людина, а також тварини. Хворий в останні години перед хворобою і в перші 23 доби виділяє найбільшу кількість вірусу. На 47 день від початку грипу вони вже незаразні.
Пік захворювання припадає на зиму. Епідемії грипу А мають бурхливий розвиток: протягом 12 місяці хворіє 30-50 відсотків населення; грипу В розвивається повільніше, за 24 місяці хворіє не більше 30 відсотків населення; вірус типу С спричиняє лише поодинокі випадки захворювання. Грип, зазвичай, розвивається раптово, від моменту зараження до початку хвороби проходить кілька годин або однатри доби. Людина відчуває загальний дискомфорт, озноб, сухість в горлі, в неї закладений ніс. Через кілька годин з'являється гарячка (38-40), яка супроводжується головним болем, особливо в лобній, скроневій і надбрівній ділянках. Характерний біль в очах, який посилюється під час їх рухів і при яскравому освітленні. Наростає загальна слабкість, біль у м'язах і суглобах. В перші дві доби погіршується загальний стан: запаморочення, нетривала непритомність, нудота, блювота, зниження артеріального тиску. Іноді виникають м'язеві корчі з втратою свідомості. Характерними ознаками є набряк обличчя, слизових оболонок, м'якого піднебіння, задньої стінки гортані. На 23 добу неускладненого грипу температура тіла знижується, загальна слабкість зменшується, але на зміну токсикозу з'являється або посилюється сухий кашель, затруднене носове дихання, слизисті виділення з носа. Такий стан триває 35 днів, потім хворий одужує, однак ще протягом 12 тижнів ослаблений. Не так страшний сам грип, як його ускладнення. Особливість грипу в тому, що він призводить до загострення хронічних хвороб. Грип "відчиняє ворота" вторинній бактеріальній інфекції. Найбільше небезпечними ускладненнями є пневмонії, менінгоенцефаліти.
Як свідчать статистичні дані, впродовж дев'яти місяців 2015 року в Сокальському районі зареєстровано 11412 хворих на ГРВІ, що перевищує кількість звернень в попередньому році -11350 випадки. За дев'ять місяців цього року випадків грипу не було, в порівнянні за аналогічний період минулого року один випадок (мається на увазі підтверджено лабораторно).
При перших ознаках грипу хворого потрібно ізолювати від здорових і викликати лікаря. Хворий повинен суворо дотримуватись постільного режиму і призначень лікаря. При важкій формі грипу та ускладненнях рекомендовано стаціонарне лікування. Кімнату, в якій лежить хворий, потрібно провітрювати не менше трьох разів на добу по 15-20 хвилин, щодня проводити вологе прибирання. Членам сім'ї, які доглядають за хворим, необхідно одягати марлеву пов'язку, яку треба міняти кожні дві години або кип'ятити і прасувати.
Щоб запобігти виникненню грипу, уникайте спілкування з хворими, не переохолоджуйте організм, не порушуйте гігієнічний режим утримання житлових і службових приміщень, 34 рази на день провітрюйте їх, робіть вологе прибирання, частіше бувайте на свіжому повітрі, при чханні чи кашлі закривайте ніс і рот хустинкою, відчуваючи нездужання, викликайте лікаря. Надійним засобом попередження грипу є профілактичні щеплення. У разі контакту з хворим на грип рекомендуємо застосовувати амізон, мефенамінову кислоту, оксолінову мазь в ніс, інтерферон. Бережіть своє і здоров'я оточуючих вас людей!
Ярослав ВОРОНА, лікар-інфекціоніст Сокальської ЦРЛ.