З 1 січня 2012 року, у зв’язку з прийняттям Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", поетапно будуть підвищуватися пенсійні виплати, розмір яких залежить від величини прожиткового мінімуму. Згідно з зазначеним Законом, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, складає: з 1 січня 2012 року 822 грн., з 1 квітня 838 грн., з 1 липня 844 грн., з 1 жовтня 856 грн., з 1 грудня 884 грн.
Отже, виходячи із прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, що з 1 січня 2012 р. зріс з 800 до 822 грн., непрацюючим пенсіонерам перераховано мінімальний розмір пенсій за віком та доплату за понаднормовий стаж, передбачені ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Пенсіонерам, основний розмір пенсії яких не досягає визначеного законодавством прожиткового мінімуму, перераховано щомісячну державну адресну допомогу, встановлену у сумі, що не вистачає до 822 грн.
При цьому варто пам’ятати, що відповідно до змін статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" працюючим пенсіонерам та особам, що зареєстровані як особипідприємці, розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28, не перераховується у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Якщо ж розмір пенсійної виплати для працюючих пенсіонерів з урахуванням перерахованих надбавок, підвищень, додаткових пенсій, компенсаційних виплат, цільової грошової допомоги, інших доплат, в тому числі доплати до попереднього розміру та без урахування пенсії за особливі заслуги, менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається розмір щомісячної адресної допомоги в сумі, що не вистачає до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На основі нового розміру прожиткового мінімуму підвищені також мінімальні розміри пенсій військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, пенсійні виплати в разі втрати годувальника, пенсії за особливі заслуги перед Україною; розміри підвищень до пенсій ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, додаткова пенсія особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, державна соціальна допомога на догляд, розміри пенсійних виплат шахтарям тощо.
У зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з нового року збільшився і мінімальний розмір пенсійних виплат, передбачених для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: для інвалідів І групи цей розмір без урахування пенсій за особливі заслуги перед Україною складає 2342,70 грн. (285 % прожиткового мінімуму), для інвалідів ІІ групи 2096,10 грн. (255% прожиткового мінімуму), для інвалідів ІІІ групи 1849,50 грн. (225% прожиткового мінімуму). З урахуванням змін, внесених у пенсійне забезпечення осіб зазначеної категорії постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. №1210, якою осучаснено порядок обчислення пенсій чорнобильцям, в Сокальському районі перераховано 14 пенсій. При цьому середній розмір пенсійної виплати для пенсіонера інваліда внаслідок аварії на ЧАЕС з 1 січня 2012 року склав 2338,73 грн.
Розмір пенсій шахтарів, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівників, зайнятих обслуговуванням зазначених осіб, з 1 січня 2012 р. не може становити менше 2466,00 грн. (3кратний розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб). Щомісячна доплата до пенсії за втрату годувальника, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання, починаючи з січня цього року, складає 822 грн. (100% прожиткового мінімуму).
З 1 січня 2012 р. перераховані також підвищення, передбачені Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань". Після проведеного перерахунку розміри підвищень до пенсії для інвалідів війни І, ІІ та ІІІ груп та осіб, прирівняних до них, а також неповнолітніх в’язнів, в залежності від групи інвалідності, складають 411 грн., 328,80 грн. та 246,60 грн. відповідно (або 50%, 40%, 30% прожиткового мінімуму); для учасників бойових дій та неповнолітніх в’язнів 205,50 грн. (25% прожиткового мінімуму); для учасників війни та в’язнів, нагороджених медалями 123,30 грн. (15% прожиткового мінімуму); для учасників війни та колишніх в’язнів концтаборів 82,20 грн. (10 % прожиткового мінімуму). Членам сімей військовослужбовців, партизан, учасників бойових дій, які пропали безвісті, підвищення до пенсій з 1 січня 2012 р. складає 295,92 грн. (36% прожиткового мінімуму), членам сімей загиблих, померлих військовослужбовців, інвалідів війни 205,50 грн. (25% прожиткового мінімуму), подружжю учасників бойових дій, учасників війни, жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами, підвищення до пенсії на даний час становить 82,20 грн. (10 % прожиткового мінімуму).
У зв’язку із зміною розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, з 1 січня 2012 р. перераховано надбавки почесним донорам, розмір якої після перерахунку складає 101,70 грн. (10% вказаного мінімуму). Одночасно повідомляємо, що на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Сокальському районі перебуває 24 особи донори, які до основного розміру пенсії отримають перераховану надбавку.
З 1 січня 2012 року набрали чинності зміни, внесені до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам" щодо визначення розміру державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни. Зміни передбачають збільшення розміру допомоги на догляд інвалідам Великої Вітчизняної війни І групи підгрупи А незалежно від закону, за яким їм призначено пенсію, до рівня 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
В цілому в районі відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" з 1 січня 2012 р. автоматизованим шляхом перераховано понад 24 тисячі пенсій.
В разі виникнення запитань, за роз’ясненнями телефонуйте на номери: 73073, 73074, 73075.
Інна ЛЄПЬОХІНА,
заступник начальника управління Пенсійного Фонду України в Сокальському районі Львівської області.