Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Пункт чи відділення медичної допомоги буде в Сокалі?

 28 листопада відбулося відкрите засідання постійної депутатської комісії з питань молодіжної політики, охорони здоров’я, фізичної культури та спорту по підготовці до ХVІІ сесії VІ скликання районної ради, в якій взяли участь голова районної ради Ігор Дацюк, голова Сокальської РДА Наталія Карташова, заступники голови РДА та районної ради Лариса Фарин та Володимир Чуб, начальник фінансового управління РДА Світлана Ксьонжик, депутати обласної ради Ганна Костюк та Роман Швед, виконуючий обов’язки головного лікаря Сокальської центральної районної лікарні, депутат районної ради Ярослав Вітик і сім депутатів районної ради. Вів засідання голова профільної комісії Сергій Касян. Присутні зосередились на питаннях, які планували виносити на чергову сесію районної ради і які стосувалися медичної сфери. Зокрема, про внесення змін до показників районного бюджету Сокальського району на 2012 рік, про створення комунального закладу Сокальської районної ради Львівської області Сокальський районний центр первинної медикосанітарної допомоги, про надання дозволів на списання медичного обладнання, оренду приміщень та інше. 

Досить емоційно обговорювали питання про вилучення з оперативного управління КЗ СРРЛО «Сокальська ЦРЛ» та передачу в управління Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медичних катастроф приміщень та обладнання. З першого січня 2013 року набирає чинності Закон України «Про екстрену медичну допомогу», згідно з яким буде створена єдина Система екстреної медичної допомоги з сучасною оперативно-диспетчерською службою. 

Має відбутися перебудова структури швидкої медичної допомоги, її укрупнення. Але, як з’ясувалося, у її структурі не передбачено відділення у Сокалі, а лише пункт екстреної медичної допомоги, що є першою ланкою у цій мережі. Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк розповів, що питання створення центру екстреної медичної допомоги у Львівській області розглядалося у Львівській обласній раді, на нараді з участю голів районних рад та райдержадміністрацій, головних лікарів районів. У пакеті документів, який роздали присутнім, запропонували структуру служби екстреної медичної допомоги у Львівській області. Як з’ясувалося, у ній чомусь не передбачили відділення екстреної медичної допомоги «Сокаль». Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк поцікавився: чому так сталося? І отримав відповідь, що це технічна помилка, і надалі воно існуватиме. Представники Сокальщини, які були присутні на нараді, заявили, що категорично проти того, щоб об’єднане відділення швидкої допомоги функціонувало в Червонограді. Їх запевнили, що цього не станеться. Зрозуміло, що це поки що лише обіцянки. «Ми дуже стурбовані такою ситуацією, – продовжив Ігор Дацюк, – адже Сокальський район – найбільший за територією в області, і за кількістю мешканців є четвертим». 

Голова районної ради Ігор Дацюк повідомив, що на засідання профільної депутатської комісії запросили директора Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ю. Пацюрка. 

Свою позицію з приводу ситуації, що склалася, висловила й голова Сокальської райдержадміністрації Наталія Карташова, яка наголосила, що, «згідно з проектом реформування, у Сокалі передбачено лише пункт екстреної медичної допомоги відділення екстреної медицини «Червоноград», як і у населених пунктах району Соснівка, Великі Мости та Белз. Цього допустити не можна. У цьому й намагаємося переконати керівників області та головного управління охорони здоров’я ОДА. Місто Сокаль не можна розглядати як придаток до Червонограда, бо Сокальський район має фінансові й матеріальнотехнічні переваги. Це щось схоже на давно сплановані дії чиєїсь добре продуманої стратегії, яка повільно реалізовується. З нашого боку були упущення, які необхідно виправити. Зараз ми маємо спільно діяти, щоб у Сокалі було відділення екстреної медичної допомоги, а не його підрозділ». 

Занепокоєні цим і депутати обласної ради від Сокальського району – Роман Швед, Ганна Костюк, Олександра Небожук, Андрій Кінах. 

«Я розумію, що медичну сферу потрібно реформувати, – сказала депутат обласної ради Ганна Костюк. – Усім відомо, що жодна реформа в Україні не проходила без того, щоб її не критикували, а тим паче, коли критикувати є за що». 

– Якщо у Сокалі буде відділення, у нас з’явиться шанс отримати дев’ять «карет швидкої допомоги», пальне, оплату медперсоналу, – продовжила депутат обласної ради Ганна Костюк. – І за такою нібито потрібною реформою, ми чомусь маємо змиритися з тим, що велика частина фінансування, обладнання, ресурсів залишиться не у Сокалі. На сесії Львівської обласної ради при розгляді питання «Про окремі питання створення системи екстреної медичної допомоги у Львівській області», запитала у представників головного управління охорони здоров’я: на якій підставі у Сокальському районі заплановано створення підрозділу, а не відділення? Мені відповіли, що м. Червоноград географічно є зручнішим, і це був єдиний аргумент не на нашу користь. Хоча це неправильно, оскільки Сокальський район охоплює велику територію: радіус виїзду бригад швидкої медичної допомоги для обслуговування викликів є понад 50 км, а м. Червоноград – 15 км. 

Депутат обласної ради Роман Швед зауважив: «Час приїзду «швидкої» має скоротитися в місті до 10 хвилин, у селі – до 20. Але чи врахувало Міністерство охорони здоров’я жахливий стан доріг нашого району, це теж питання… Вважаю, треба паралельно ставити питання про закладення значних коштів на ремонт доріг. Ми наполягатимемо, щоб у Сокалі було відділення екстреної медицини та функціонували пункти в Великих Мостах та Белзі». 

Свої думки висловив голова профільної комісії Сергій Касян, який сказав, що «приєднання пунктів швидкої медичної допомоги Сокальщини до Червонограда – це перший крок до створення госпітального округу на базі Червоноградської лікарні. Це призведе до того, що потоки хворих, яких доставляють бригади «швидких» будуть скеровуватись у Червоноградську міську лікарню, що неминуче послабить позиції Сокальської медицини». 

Профільна комісія районної ради, депутати обласної та районної рад зацікавлені в тому, щоб відділення служби екстреної медичної допомоги було у Сокалі, а надходження до бюджету залишалися у районному бюджеті, а не в Червонограді.

Усі крапки над «і» мав розставити директор Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ю. Пацюрко, котрий наголосив, що реформування медичної галузі – це загальнодержавна програма, яка підтвердила себе у трьох регіонах, і отримала там лише добрі відгуки та схвалення. Львівська область, на фоні інших областей, є найбільш густонаселена. Проте більшість населення мешкає у містах. Тримати в кожному чи на 34 села одну машину «швидкої» нерентабельно. У Сокальському районі проживає 95 тисяч населення, згідно з нормативами одна бригада «швидкої» має обслуговувати 10 тисяч населення. Тож на Сокальщині мали б працювати 9 карет «швидкої», а є лише 5. Зате після реформування стане 9 бригад «швидкої», плюс 25 резервних.

Директор Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф наголосив, що реформування проводиться для того, щоб прибрати регіональні бар’єри. З уведенням принципу екстериторіальності до пацієнта їхатиме та бригада «швидкої», яка в даний момент є найближче, а не та, яка прикріплена до цієї території. І запевнив, що скорочення кадрів не планується. Всі співробітники будуть переведені в новостворену структуру. Вони пройдуть навчальні тренування та курси підвищення кваліфікації.

Реформування дозволить вивести систему швидкої медичної допомоги на новий, більш якісний рівень, який відповідає сучасним європейським стандартам. Планують організувати центр диспетчеризації, оснастити машини швидкої допомоги сучасним обладнанням і медикаментами. Адже одне з завдань реформи – досягти стовідсоткового приїзду бригади «швидкої» на виклик протягом десяти хвилин по місту, 20 хвилин – по району.

Голова районної ради Ігор Дацюк зауважив: «Ми всі розуміємо, що реформування медицини на часі, проте проблема в іншому: чому серед 20 районів Львівщини, є 19 відділень, крім Сокальського, хоча він один з найбільших в області? Адже мова йде про людські долі. І ми категорично проти, щоб в структурі швидкої не було відділення у Сокалі. Воно має тут залишитися. Пересічному мешканцю неважливо, за якими принципами і наказами працюватиме швидка допомога з 2013 року, проте важливо, щоби «карета швидкої» приїхала на виклик максимально швидко, щоби лікар був кваліфікований і уважний, щоби дії медичної бригади були чіткі, організовані та ефективні, щоби були всі необхідні ліки, а за необхідності, пацієнта невідкладно довезли і госпіталізували до найближчої лікарні». 

На що Юрій Пацюрко зазначив, що у новому переробленому варіанті вже передбачене Сокальське відділення. І пояснив депутатам чому так сталося: «Коли ми зробили попередній географічний розрахунок Сокальського району, нам здалося, що Червоноград знаходиться в центрі району, має зручну транспортну розв’язку. До того ж у місті є станція швидкої медичної допомоги, де є місце для розміщення матеріальнотехнічної бази об’єднаного відділення». 

Але це були невагомі аргументи. Виконуючий обов’язки головного лікаря Сокальської ЦРЛ Ярослав Вітик переконував, що у нас є краща матеріальнотехнічна база, просторі приміщення та достатній кадровий потенціал медичних працівників й обслуговуючого персоналу. 

Після засідання керівники району разом з директором центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Юрієм Пацюрком оглянули приміщення станції швидкої допомоги в Сокалі. Пан Юрій залишився задоволений побаченим і запропонував тут, окрім станції швидкої медичної допомоги, створити накопичувальні склади медикаментів для північної частини Львівщини. Він також познайомився з працівниками Сокальської станції швидкої медичної допомоги та відповів на їх запитання.

Любов ПУЗИЧ.

Exit mobile version