Про садівника Михайла Марущака зі Скоморох нині знають далеко за межами Львівщини. До нього щотижня приходять листи з усіх куточків України з проханням поділитися секретами вирощування полуниці, фруктовоплодових дерев чи кущів. І пан Михайло охоче ділиться ними з усіма. У минулому році він отримав аж 360 листів. Чоловік уже й не думав, що на пенсії збудеться його давня мрія, і він займатиметься улюбленою справою – садівництвом. Нині на його присадибній ділянці можна побачити жимолость, штамбовий клоновидний агрус, колоновидні яблуні, груші й навіть… ківі. «Заморському гостю» уже чотири роки, однак він ще не плодоносив.
– Ківі – плід актинідії чарівної (делікатесної), селекційна рослина, – розповідає пан Михайло. – Іноді його ще називають китайським агрусом або китайським персиком. У відкритому ґрунті ця тропічна ліана виростає до 910 метрів, але чудово почувається і в теплиці, і в квартирі. Особливих складнощів у його вирощуванні немає: ківі можна посадити вдома, як звичайну кімнатну рослину. Ліана досить невибаглива.
Пан Михайло може годинами розповідати про дерева, кущі та рослини, бо їх вирощування стало для нього улюбленим заняттям. Чоловік за освітою – агроном, закінчив Горохівський сільськогосподарський технікум, однак працювати за спеціальністю не довелось. Багато років працював у Червоноградському «Теплокомуненерго». Зате у вільний від роботи час займався вирощуванням овочів на присадибній ділянці. А 12 років тому якось до його рук потрапив журнал, де розповідали про нові високоврожайні сорти полуниці. Замислився, чому б і собі їх не вирощувати. Невдовзі відважився і замовив у Черкасах саджанці полуниці сорту «Гігантела», якими засадив 7 соток. Невдовзі отримав щедрий врожай. Тож діти та внуки мали чим поласувати, і було що продати. Невдовзі на городі з’явилася ще одна ділянка з полуницями сорту «Ольвія», «Біг Бой», які є ранніми та мають великі ягоди. На жаль, минулий рік був надто посушливим, а вчасно полити рослини не міг, бо їздив на роботу в Червоноград, тож полуниці пропали. Щоб більше такого не трапилось, чоловік придбав дві ємкості на 2000 літрів води, хоче встановити насос, щоб поливати саджанці. Господар також займається вирощуванням томатів та кавбузу. Супер елітні сорти насіння рослин, дерев та кущів виписував і виписує з Черкас.
Однак найбільше задоволення йому приносять плодові дерева. Михайло каже, що його душа радіє, коли бачить як з маленького паростка виростає велике дерево. Щовесни тішиться, коли на гіллі з’являються бруньки, а потім – перші листочки, невдовзі – цвіт. Адже це така краса, коли зацвітають дерева в саду. Невдовзі з’являються смачні та корисні плоди. Тож вишукував смачні та високоврожайні сорти плодових дерев. Посадив перші саджанці яблуні, черешні, груші, вишні – прижились, наступного року – ще декілька. Відтак за десять років у Марущаків з’явився свій сад. Диву даєшся як на двох присадибних ділянках – пана Михайла та сина, могли розміститись близько 100 плодових дерев та 183 кущі агрусу. Та садівник найбільше любить черешні. Він каже, що вирощувати їх вигідно, бо з невеличкого деревця можна зібрати до 25 кілограм смачних ягід. У нього їх є декілька сортів, зокрема, червоні – «Маївка», «Кардинал», жовті – «Дрогана». Останні дуже смачні, до того ж їх не їдять шпаки. Чоловік торік посадив 17 дерев черешень цього сорту.
Садівник навіть взимку не сидів без діла. У грудні він висадив шкілки саджанців агрусу, ківі, жимолості. Взимку, вважає пан Михайло, деревця краще приживаються. Жимолость – це перша рання ягода навесні, яку називають криницею здоров'я і довголіття. Вона має чимало лікувальних властивостей. На його думку, ця рослина повинна рости в кожному саду. При хорошому догляді вона живе багато десятиліть. Кущ не вимерзає, витримує морози до 17 градусів, цвіт приморозків не боїться, запилюється джмелями. Садівнику допомагають доглядати за рослинами та деревами дружина та син Руслан.
Михайло Марущак каже, що Україну можна зробити другою Голландією. Наші грунти значно родючіші, ніж там. Сприяє цьому й клімат, який став значно теплішим, ніж був раніше. А це дозволяє збирати декілька врожаїв. У цьому він переконаний та довів на власному прикладі: уже другий рік збирає врожай картоплі тричі на рік. Хто б повірив, що його родина на Новий рік та Різдво ласувала молодою картоплею. Але це правда. «Зараз багато людей не мають роботи, тож радив би тим, хто любить землю, займатися землеробством та садівництвом. Вірю, що на наших грунтах можна вирощувати не меншe різноманітних рослин, ніж у Голландії», – вважає садівник.
Любов ПУЗИЧ.