1 листопада 2011 р. Верховна Рада України прийняла постанову про святкування 20 липня Дня шахів. До речі, ця дата є Міжнародним днем шахів. Це відрадно, але, як на мене, дещо запізніло.
Коріння шахової гри сягає в сиву давнину. Ця гра – символ людського розуму та міркування. Існує багато легенд і переказів про історію і походження шахів, висувають різні гіпотези, проходять суперечки між вченими. Першу наукову доповідь з історії шахів датують 1719 роком. Її виголосив вчений французької Академії наук Ферет у присутності короля Франції Людовика XV.
Історія шахів на теренах України сягає дохристиянської доби. Велику популярність ця гра мала і в час Київської Русі, і в середньовіччя. А тепер ця гра мільйонів людей, від дитячого до похилого віку, адже її ще називають гімнастикою для мозку.
Сьогодні ні одне свято не обходиться без шахових баталій. Проходять вони і на Сокальщині. Хронологія шахів післявоєнної Сокальщини ведеться приблизно з 1959 року. Щоправда, на аматорському рівні. Тому звертаюсь до всіх: якщо у вас є бодай якісь історичні матеріали, світлини, робочі записи про історію шахів на Сокальщині, особливо в довоєнний період, прошу звернутись до автора цих рядків, або в редакцію газети «Голос знад Бугу».
В 60-70 рр. минулого століття активними пропагандистами шахів на наших теренах були сокальчани Борис Балашов, Осип Шукатка, Генадій Родічев, Анатолій Трифонов. У 8090 рр. – Зеновій Шавлак, Володимир Твердь, Зоряна Пастівнична. Найвищих висот досягла З. Пастівнична, здобувши звання майстра ФІДЕ з шахів. Чимало їх учнів і сьогодні успішно грають в шахи.
З початком третього тисячоліття з’явилась молода плеяда шахістів району. Це, в першу чергу, Андрій Салига, Павло Марінковський, Віталій Курило. Саме В. Курило п’ять разів здобував чемпіонське звання. Не відстають і ветерани – Ярослав Тимошенко та Зеновій Шавлак. Я. Тимошенко – чемпіон району у 2005 і 2011 рр. Він також тричі був срібним та бронзовим призером шахових конкурсів, які проводила газета «Високий замок». А нині – секретар шахової федерації району. Цьогорічний чемпіон Сокальщини А. Салига навчає гри в шахи дітей різних вікових груп. Наша шахова федерація активно співпрацює з відділом молоді та спорту РДА, зокрема з його керівником Ярославом Тарасюком. Щорічно проводимо по 78 шахових турнірів, серед них і турнір, присвячений Борису Балашову. В цьому році при федерації шахів створено шаховий клуб його імені. Наші шахісти щорічно беруть участь в різноманітних обласних змаганнях, де зазвичай стають призерами. Але нас тривожить, що останнім часом поменшало молодих здібних шахістів. Тож сподіваюсь, що Кабмін згадає про рекомендацію вищезгаданої постанови організувати святкування Дня шахів із залученням міністерства освіти, науки, молоді та спорту і відповідних відділів на місцях. Ця постанова також передбачає в майбутньому введення факультативів з шахів у загальноосвітніх закладах. Тож маю надію, що всі ці заходи стануть поштовхом до більшого захоплення цією грою наших співвітчизників, особливо молоді. Адже це один із важливих напрямків залучення до здорового способу життя.
Вітаю всіх любителів шахів Сокальщини. Здоров’я вам, натхнення, оптимізму і перемог.
Богдан ТРАКАЛО, голова районної федерації шахів.