Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Сокальська ДПІ відповідає на запитання платників податків

У зв’язку з оголошенням в Україні карантину до Сокальської ДПІ збільшилась кількість телефонних дзвінків щодо надання роз”яснень. Надаємо відповіді на актуальні запитання платників податків, які надійшли у березні – квітні 2020 року.

Чи перенесено термін впровадження застосування  РРО?

Законом України від 17.03.2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID – 19)» змінено терміни запровадження нових правил використання РРО. Зокрема на 01 серпня 2020 року перенесено впровадження застосування програмних РРО як альтернативи класичним (було з 19 квітня 2020 року).

До 01 січня 2021 року (було до 1 жовтня 2020 року) продовжено можливість не застосовувати РРО та/або програмні РРО платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує ліміт у 1000000 гривень, крім тих, які здійснюють:

– реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

– реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення.

А надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, виключено із зазначеного переліку. Такі послуги можна буде надавати без застосування РРО в межах зазначеного ліміту до 1 січня 2021 року.

До 01 квітня 2021 року запровадження обов’язкового використання РРО та/або програмних РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої групи.

Хто і на який період звільнений від нарахування та обчислення ЄСВ?

З 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ лише «за себе»:

▪ фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

▪ особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;

▪ члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Це передбачено Законом України № 533 від 17 березня 2020 року. Якщо платник вже здійснив оплату внесків за березень та квітень 2020 року до 18 березня 2020 року, такі суми зараховуватимуться податковими органами у рахунок майбутніх платежів (без будь-яких заяв).

Якщо я хочу все ж заплатити ЄСВ?

Платники єдиного внеску із вказаних вище категорій, які звільнені Законом № 533 від сплати ЄСВ «за себе» на власний розсуд вирішують питання щодо застосування передбаченого звільнення від єдиного внеску.

Вони можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди, про що зазначають у звітності. У такому разі, самостійне визначення платником єдиного внеску бази нарахування єдиного внеску за звітні періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року у «Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» свідчитиме про прийняття платником рішення про нарахування обчислення та сплату єдиного внеску за вказані періоди.

За які порушення не будуть застосовуватися штрафи щодо ЄСВ?

Законом України № 540 від 30 березня 2020 року подовжено до 31 травня 2020 року строки тимчасового незастосування штрафних санкцій за такі порушення:

▪ несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;

▪ неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);

▪ несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.

До 31 травня 2020 року також подовжено терміни ненарахування платникам єдиного внеску пені, при цьому нарахована пеня за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2020 року підлягає списанню.

Які граничні ліміти застосовуються для платників єдиного податку?

Збільшено ліміти для перебування на спрощеній системі оподаткування:

– для першої групи – із 300 тис. грн до 1 млн. грн;
– для другої групи – із 1,5 млн. грн до 5 млн. грн;
– для третьої групи – із 5 млн. грн до 7 млн. грн.

Зверніть увагу, що платники єдиного податку мають право за власним бажанням змінити групу платника єдиного податку (у зв’язку із збільшенням граничних обсягів доходів), шляхом подання заяви до податкового органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (при зміні групи з ІІІ кварталу – заява подається не пізніше 15 червня 2020 року). При цьому, у платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, у разі обрання ним першої або другої групи, анулюється реєстрація платником ПДВ (п.п. 298.1.5 ст. 298 ПКУ).

Якщо квартира отримана у спадок від племінника. Чи буде оподатковуватись дохід?

Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу.

За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

За ставкою 5 % оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

Ставка 18 % застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Отже, оскільки племінник не відноситься до спадкоємців першого та другого ступеня споріднення, то дохід у вигляді вартості успадкованої квартири, оподатковується за ставкою 5%.

Також платники зобов’язані сплатити військовий збір – 1,5 %  від вартості успадкованого майна.

Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставкою 5% та 18% зобов’язані подати до контролюючого органу податкову декларацію за наслідками звітного податкового року до 1 липня 2020 року. Відповідно термін сплати зобов’язань за такою декларацією  до 1 жовтня поточного року.

Термін подання громадянами декларації про майновий стан і доходи подовжено та змінено норму щодо сплати задекларованих сум податкових зобов’язань Законом України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».

 

Exit mobile version