Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Споживання тютюну значно впливає на стан здоров’я людини

В тютюновому диму міститься біля 4000 хімічних компонентів, які можна поділити на наступні групи: нікотин, смоли, монооксид вуглецю, подразнюючі засоби.

Паління сигарети здійснює на організм людини негайний вплив та довгострокові ефекти.

Негайний вплив полягає в збільшенні рівня адреналіну в крові, частоти серцевих скорочень на 30%, артеріального тиску – на 510 мм рт. ст., уповільнення периферичного кровообігу, яке спричиняє зниження температури верхніх і нижніх кінцівок. Довгострокові медичні ефекти пов’язані з смолами, які містять 43 канцерогена й коканцерогена і спричиняють злоякісні захворювання; окисом вуглецю та окисними газами, які сприяють розвитку серцевосудинних захворювань; подразнюючими засобами і ціанистим воднем, які обумовлюють виникнення бронхіту та емфіземи. Нікотин, як такий, не відіграє провідної ролі у розвитку захворювань, однак, з ним пов’язано виникнення залежності від нікотину, яка підтримує споживання тютюну і перешкоджає відмові від паління.

Смертність від серцевосудинних захворювань серед курців в 2 рази вища, ніж серед тих, хто не палить. Паління на 3040% обумовлює смертність від ішемічної хвороби серця. Несмертельний інфаркт міокарда у чоловіків, що палять, в 3045 років виникає в 5 разів, в 5059 років – в 3 рази, а в 6079 років – в 2 рази частіше, ніж у тих, хто не палить. У жінок, які палять, ризик розвитку мозкового інсульту в 20 разів вищий, ніж у жінок, що не палять.

Паління спричиняє 30% всіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% всіх випадків захворювання раком легень. Зростання поширеності паління серед жінок призвело до того, що в деяких країнах рак легень, як провідна причина смерті від онкологічних захворювань у жінок, випередив рак молочної залози. Тютюнопаління також істотно збільшує ризик розвитку інших форм раку: ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки.

У курців в 58 разів частіше розвиваються хронічні обструктивні захворювання легень.

Серед курців і членів їх сімей значно частіше, ніж серед тих, хто не курить, відзначається високий рівень імуноглобуліну Е, що свідчить про високу алергічну готовність цих індивідів. Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому вони більш схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій.

Встановлено, що тривале паління сприяє збільшенню клітинної маси функціонуючих обкпадкових клітин, які відповідають за продукцію соляної кислоти. У курців пригнічена моторика шлунку, що сприяє утворенню виразки у здорових і поганому загоєнню виразкового дефекту. У курців ризик розвитку гострого нелімфоцитарного лейкозу в 3 рази вищий, ніж у тих, хто не курить.

Паління негативно впливає на ендокринну систему, особливо жіночу. У жінок, які курять, частіше виникають аменорея, кровотечі, зниження естрогенів в крові, рання менопауза. У 15 30% жінок, які курять, діагностується дифузнотоксичний зоб.

Паління жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутріутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 79 років життя відставанням психічного і фізичного розвитку.

Кумулятивним впливом хронічної тютюнової інтоксикації є зменшення очікуваної тривалості життя: 35річна жінка, що палить, проживе на 5 років, а 35річний чоловік, що палить, – на 7 років менше, ніж їх однолітки, які не палять.

РИЗИК ПАЛІННЯ: найближчі наслідки: задишка, загострення бронхіальної астми, шкода під час вагітності, безплідність, тахікардія, підвищення артеріального тиску; віддалені наслідки: інфаркт міокарда, мозковий інсульт, рак легенів та інших органів, хронічні обструктивні захворювання легень (хронічний бронхіт та емфізема), стійка втрата працездатності і необхідність сторонньої допомоги; ризик для присутніх: підвищення ризику розвитку раку легень і серцевосудинних захворювань у дружини (чоловіка); підвищення ризику розвитку дітей з недостатньою вагою, синдром раптової дитячої смерті, респіраторні інфекції, хвороби середнього вуха в сім’ях, де палить один із батьків.

Необхідно підкреслити, що вживання сигарет з низьким вмістом нікотину або використання інших форм тютюну (сигари, трубки) не усуває ці ризики.

ВИНАГОРОДИ ТОМУ, ХТО ВІДМОВИТЬСЯ ВІД ПАЛІННЯ: буде почувати себе краще, бадьоріше, енергійніше; буде легше і повніше дихати, припиниться кашель; збереже кошти (помірний курець щорічно витрачає на сигарети від 3000 до 4000 гривень); проживе довше здоровим; буде прикладом для своєї сім’ї; поліпшить нюх і підсилить здатність відчувати смак; зможе позбутися неприємного запаху одягу, волосся, дихання; буде краще переносити фізичні навантаження; поліпшить стан зубів, шкіри, уповільнить появу нових зморшок.

Дорогі краяни, будьте здорові, живіть довше, радісно, щасливо без тютюнопаління.

Аркадій КАЛІЩУК, головний лікар Сокальської центральної районної лікарні, кандидат медичних наук.

Геодезия, геодезические , и строительные работы.

Exit mobile version