Україна хоча і проголосила державу правовою і навіть на конституційному рівні гарантувала надання своїм громадянам безоплатної правової допомоги, але не все так просто. У наших життєвих реаліях це (нормально) працює лише в окремих випадках, чітко передбачених законом. У повсякденному житті для звичайної людини це недоступно по низці причин (організаційним, законодавчим, практичним).
А де ж соціальна спрямованість дій держави, де ж його соціальність, адже це прописано в Конституції і в багатьох законах? – вигукнете ви і матимете рацію. Поки, на жаль, це тільки на папері, але ми з вами прагнемо щоб це все запрацювало на практиці.
До речі, в розвинених демократичних країнах з ринковою економікою чимало окремих (теоретично) державних функцій часто успішно делегується, умовно кажучи, приватним за своєю суттю структурам – об’єднанням, асоціаціям, громадським організаціям, а іноді і взагалі – окремим компаніям і фірмам (зі збереженням за собою відповідного контролю звичайно). І все задеклароване на папері в таких країнах, як не дивно, працює, і дуже навіть непогано.
Про безоплатні юридичні послуги
Виходячи з недоступності гарантованої державою безоплатної правової допомоги для звичайних людей, ми вирішили перевірити чи багато юридичних фірм або просто приватних юристів беруть на себе таку важливу соціальну функцію.
Чи можна отримати безкоштовні юридичні послуги в разі необхідності, в непередбаченій ситуації? На жаль, практично ні. Це рідкість. Ми спробували отримати безкоштовну юридичну консультацію.
До речі, ось на цьому сайті юридичної компанії Києва дуже добре розписано про реалії безкоштовних юридичних консультацій (статтю шукайте в розділі Публікації).
Так, ось більшість досліджених нами сайтів в інтернеті хоча і пропонують начебто “безкоштовно”, але на ділі це виявляється або не так, або лише – невеликою усною бесідою, часто – тільки телефоном, яка зводиться в основному до реклами послуг (але на сайтах це називається “безкоштовна юридична консультація”). Або ж під цією гучною назвою мається на увазі ваш письмовий запит на сайті і там же вам дають коротку відповідь на нього, що ніяк не допоможе, наприклад, в підготовці потрібного вам позову до суду.
Сам собі адвокат
Отже, держава вам безкоштовно юридичну допомогу не надасть. До приватних юридичних компаній можливості звернутися немає через відсутність коштів. Але захищати і відстоювати свої права та інтереси потрібно.
Чи є вихід в такій ситуації? Так є. Потрібно просто брати і все робити самостійно. Потрібно подавати до суду, значить сідаємо, шукаємо на просторах Інтернету шаблони позовних заяв і пишемо позов до суду самі. Подали до суду на вас, потрібно відбиватися – сідаємо, витрачаємо час (звичайно ж), шукаємо зразки і складаємо відзив на позов, потім самостійно оформляємо і подаємо його до суду.
В ідеалі ще можна заручитися підтримкою знайомого юриста або адвоката – щоб він безкоштовно хоча б поради давав, ну або той же актуальний зразок документа дав вам. Взагалі чудово буде, якщо він вам безкоштовно ще й на помилки вкаже або їх виправить. Повірте, це просто шикарний варіант, якщо врахувати, що ви не будете витрачати ні копійки грошей.
Візьміть до уваги, що навіть після кількох проведених за останні роки судових реформ (“малої” та побільше) з гаслами про “монополію адвокатури” в судах, в Україні все ще не заборонено (фактично) здійснювати захист і відстоювання своїх прав та інтересів в суді самостійно. Тому, як то кажуть – “допоможи собі сам” – це в існуючих умовах кращий варіант безкоштовних юридичних послуг!