Святий пророк Ілля народився у м. Фесфії Галаадській за 900 років до Різдва Христового. Змалку він присвятив себе Богові, поселився в пустелі й жив у молитві та суворому пості.
Тоді царем Ізраїлю був Ахав, який закликав людей поклонятися ідолам (зокрема, Ваалові). Прихильницею ідолопоклонства була й цариця Єзавель. Серед сміливців, які виступали проти язичницьких божків, виявився й Ілля. Він ревно молився, закликав людей покаятися і повірити в Єдиного Бога.
Бачачи духовну загибель свого народу, Ілля переконував царя навернутися, пророкував нещастя для народу, якщо той не схаменеться. Коли цар не послухався слів пророка, настала трирічна посуха, що спричинила голод у країні. І лише молитвами святого Іллі на спраглу землю випав дощ.
Він здійснив ще низку небувалих чудес: воскресив сина вдови, втихомирив бурю, землетрус та вогонь, відвертав блискавки.
Коли приходила остання година Іллі, то святий дізнався, що Бог забере його на небо. Так і сталося. З’явилася вогняна колісниця й ангели підняли святого.
У тропарі святий Ілля трактується як "ангел тілесний, твердиня пророків, другий предтеча Христового пришестя…"
І все ж у народних віруваннях святий пророк замінив язичницького бога громовержця Перуна. Тепер вже не Перун, а Ілля карає людей вогненними стріламиблискавками, як правило, за порушення заборони працювати цього дня в полі. Існує багато переказів про те, як згорів урожай, коли необачний хлібороб працював у полі в день цього святого.
Повір’я стверджує: коли грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде.
Існує така легенда. Якось біси повстали проти Бога. Господь доручив Іллі прогнати нечисту силу з неба. Ось він й ганяється за ними, громами гримить та пускає блискавки у нечестивців. Під час грози забобонні люди відганяють від себе котів, собак , вірячи, що в них ховається нечиста сила. Але це забобони. Ну чим завинив перед нами, людьми, той котик чи песик?..
Найкращий оберіг запалити страстну свічку і молитися. Бог і Ілля вислухають молитву.
У нас, в Галичині, від дня Іллі забороняли дітям купатися у водоймі, бо вода в річках та озерах стає прохолоднішою.
У народі кажуть:
Як запрядеш кукурудзи до Іллі, то будеш мати у млині.
До Іллі хмари ходять за вітром, а після Іллі проти вітру.
Коли жито дозріло до Іллі, воно найкраще для насіння.
Підготував Тарас ЛЕХМАН.