Минулої неділі Тартаківська церква Різдва Пресвятої Богородиці чекала гостей. Ошатна, прибрана як писанка, зустрічала польську делегацію, яка повернула у храм її святиню – Розп’яття, яке у 1898 році вдячні прихожани подарували о. Омеляну Левицькому, за душпастирства якого в 1875 році побудовано церкву.
Ця шляхетна ініціатива повернення Розп`яття до храму належить громадянину Республіки Польща, колишньому польському дипломату – послу, нащадку відомого в Україні та Польщі аристократичного роду – Станіславу Чарториському, який є власником цієї виняткової історичної пам’ятки. Коли Станіслав Чарториський прочитав напис на пам’ятці, то зрозумів що це Розп’яття належало саме о. Омеляну Левицькому, отож вирішив повернути реліквію в Україну – прихожанам с. Тартаків, для яких він стане важливою історичною та релігійною пам’яткою.
Ідею Станіслава Чарториського охоче підтримало Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, яке звернулося з пропозицією проведення урочистого заходу до Його Високопреосвященства владики Михаїла Колтуна, правлячого Архієрея Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ, який радо відгукнувся на пропозицію польської сторони.
Урочисту літургію, під час якої було передано Розп’яття провели декан Тартаківський, настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці о. Богдан Лилик, канцлер Сокальсько-Жовківської єпархії о. Роман Синицький, настоятель храму у с. Поториця о. Богдан Гой.
Гостей сердечно вітав о. Роман Синицький, а Пам’ятну грамоту від владики Михаїла Колтуна Станіславу Чарториському зачитав і вручив о. Богдан Лилик, котрий теж висловив вдячність усім, хто допомагав, щоб цей Хрест знову стояв у храмі Різдва Пресвятої Богородиці.
Добродій Станіслав Чарториський наголосив, що він радий повернути Розп’яття у храм, якому ця святиня належить. Велику допомогу у цьому надало Генеральне консульство Республіки Польща у Львові. Про це вели мову посол, заступник генерального консула Польщі у Львові Лонгіна Путка, консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Марцін Зеневич. Разом зі Станіславом Чарториським до Тартакова приїхав і його товариш Марек Коморовський. На св. Літургії був присутній голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк.
Польська делегація була вражена величчю церкви, її оформленням і красою, співом хору, св. Літургією, а також побачила як дітки горнуться до храму, а після Служби Божої – як маленькі тартаківчани водять веснянок і гаївок. Українські священнослужителі, мешканці Тартакова дуже зичливо ставились до членів польської делегації, гостинно зустрічали їх, радо спілкувалися. Багатоголосе «Многая літа!» прозвучало на їх честь. Усі були вдячні, що церковна святиня перетнула польсько-український кордон, повернулася додому і парафіяни матимуть змогу торкатися і прославляти її.
Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.