Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

У Львові реставрують вітраж із храму св.Іоана Золотоустого

У Львові реставрують унікальний 130-річний вітраж із храму св.Іоана Золотоустого – пам’ятки архітектури місцевого значення.

Йдеться про округлий вітраж, який зображує Непорочне Зачаття. Роботи виконує майстриня Марія Шумська-Барвінок. А кошти на реставрацію надав фонд ALIPH.

Як розповіли в управлінні охорони історичного середовища ЛМР, ще на початку березня група реставраторів під керівництвом Руслани Герман провели заходи щодо убезпечення найцінніших елементів пам’ятки від можливих пошкоджень внаслідок воєнних дій. Великі вітражі у вівтарній частині закрили спеціальними захисними конструкціями. А от круглий вітраж над входом довелося демонтувати, оскільки його стан не дозволяв здійснити захист на місці.

«Вітраж розсипався під руками, мав багато різних дефектів, сколів. Спайка між елементами була знищена. Відтак, просто захистити його щитам, аналогічно до того, як це зробили в інших храмах, неможливо. А найменша ударна хвиля чи буревій його б зруйнували», – розповіла реставраторка Марія Шумська-Барвінок.

Реставраційні роботи – складні, адже потрібно вивчити кожен елемент, знайти і зафіксувати усі дефекти, подбати про належне кріплення.

«Особливістю таких вітражів є те, що велика частина кольору отримана за допомогою нанесення чорної та коричневої фарб на кольорове скло. Такий тип декору робить вітраж дуже важким у процесі реставрації, оскільки фарбовий шар тонкий і значно делікатніший, аніж скло, забарвлене в основній масі», – зазначили в управлінні охорони історичного середовища ЛМР.

Храм святого Іоана Золотоустого, колишній костел Найсвятішого Серця Ісусового і монастир францисканок, розташований на вул. М. Лисенка. Автор проєкту – архітектор Юліан Захарієвич. У інтер’єрах збереглись усі три вітражі, виготовлені у Мюнхені фірмою Ф. Маєра у 1887-1889 рр. Центральний – зображує Найсвятіше Серце Ісуса, бокові вітражі присвячені св. Меланії і Архангелові Михаїлу. Вітраж у круглому вікні на фасаді церкви зображує Непорочне Зачаття.

За останні 10 років у пам’ятці відновили шпиль, дерев’яні двері, відреставрували дахи.

Нагадаємо, у співпраці з фондом ALIPH у Львові також відновлять вітражі із житлового будинку на вул.Кн.Романа, 34.

Exit mobile version