Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

На Сокальському небосхилі засвітилися нові зірки

Як ми вже повідомляли, у Сокальському районному народному домі вперше відбувся пісенний конкурс аматорської творчості «Золота октава», організатором якого виступила громадська організація «Світанок» за підтримки відділу культури і туризму Сокальської РДА. Емоції, що вирували у залі, навряд чи вдасться передати словами. Люди зі Сокаля й околиць зійшлися на це грандіозне дійство, щоб послухати і ще раз переконатися, що Сокальщина – голосистий, пісенний край.

Милозвучна, сумна і весела, тепла, материнська, солов’їна, пахне маками і чорнобривцями, – такою є українська пісня. Вона – наша гордість, багатство, слава, яка лине віками по цілому світу.

Почесний президент і куратор громадської організації «Світанок» Світлана та Віктор Притулки розповіли, що пісенний конкурс «Золота октава» організували з метою підтримки талантів у галузі популярної музики, заохочення розвитку духу змагання серед виконавців – представників сільських громад.

Конкурс проходив у три етапи. Спочатку відбувався пошук учасників від кожної громади. Охочі взяти участь в «Золотій октаві» подавали заявки із запропонованими піснями. Також обирали по дев’ять членів журі з кожної громади, представник якої виступав на конкурсі. Згодом, 5 серпня, в Народному домі м. Сокаль, проходив концерт, де понад двісті членів журі з усіх громад, які брали участь в конкурсі, голосували. Кому дісталась перемога, стало відомо тільки вкінці галаконцерту.

12 серпня в пісенному небі Сокальщини засвітились як нові, нікому не відомі зірки, так і ті, хто виступав на сцені уже не вперше, усі вони стали улюбленцями глядачів. Цього дня закохані в музику сокальчани повстали проти сірої буденності і вийшли на сцену районного Народного дому, аби довести, що українська пісня – душа народу. В пісенному конкурсі за звання переможця і титул найспівочішого села змагався двадцять один учасник з Сокальщини. Напередодні Дня Незалежності зі сцени лунали найкращі українські пісні, мовби учасники змагалися в кого краща, сильніша октава.

За кілька хвилин до початку концерту, в гримерці, усі учасники переживали, готувалися до виступу. Побачила тут і Домашівського сільського голову Ольгу Ващишин, яка розповіла, що на конкурсі вболіватиме за своїх односельчан – Марію Музичко та Ганну Остапик. Ці дві цікаві, життєрадісні та творчі жіночки вміють перевтілюватись в будьякий образ як на сцені, так і в житті. Вони – аматори сцени, жодне свято в селі не обходиться без їх участі, обидві мають хороші голоси. Їх дует називається «Кум та кума», вони співатимуть пісню про кумів. Їм акомпануватиме Любов Довгань.

Розпочали концертну програму ведучі Світлана Притулко та Ірина Булка. Вони наголосили, що пісня – душа українського народу, вона завжди звучатиме в серцях українців.

Першою на сцену вийшла конкурсантка з Теляжа – Мар’яна Писарук, акомпанував їй гурт «Пролетарі всіх сіл, єднайтесь!», який грав на народних музичних інструментах. Юнка, як справжня україночка – і співає, і танцює, і вишиває. У неї стільки грамот, дипломів, що не перелічити! Дівчина не збирається зупинятись на досягнутому. Цього разу вона представила пісню «Ой, чиє ж то поле не зоране». У Мар’яни чудовий голос, глядачі довго не відпускали її зі сцени.

У квартеті «Калинонька» з с. Зубків – жіночки закохані в пісню. Галина Ващук, Марія Грицай, Марія Тарадаха та Любов Ващук разом співають уже багато літ. Тільки з’являється вільна хвилина, – одразу ж на репетицію. Вони знають стільки українських пісень, на будьяке запитання можуть відповісти піснею. Цього разу заспівали «Лети, моя думо».

Марія Дзік, Світлана Свінцицька, Світлана Іванська та Степан Бойко, учасники квартету «Мальви» з Лучиць, співають більше восьми років. Їх пісні – про рідний край, своє село і Україну. На конкурсі виконували українську народну пісню «Світи, місяченьку», з постановкою номера їм допомагали Ольга Семенюк, Олег Семенюк та Марія Демчук.

Ірина ГрабоваЯремко з Перв’ятич цього разу зіграла на сцені образ Наталки Полтавки з однойменної повісті Івана Котляревського. Глядачі бачили справжнє українське сватання, а голос Ірини нікого не залишив байдужим. Вона вже не вперше виступає на районній сцені, тому стала улюбленицею багатьох. Її сватання вдалося на славу, після виступу в залі лунали оплески та вигуки «браво».

Вдало виступили і сестри з Шарпанців – Софія Ключковська і Катерина Климчук, які виконали пісню про рідне село. Вони завжди разом, підтримують одна одну і в житті, і на сцені. Талановиті дівчата сподобалися багатьом у залі, особливо вразили віночки з чорнобривців, які їм сплела мама.

А дівчинакрасуня з Завишня – Орися Мигаль – ростепідростає, і з кожним роком все гарніше співає. На пісенному конкурсі виконала «Мальви», і сама, як та мальва, розквітає, з кожним роком все яскравіше, чарує своїм співом. Глядачі нагородили Орисю теплими оплесками.
Руслана Антонюк, представниця Забужжя, виконала пісню «Ой, ви гуси, гусенятка». А ще продекламувала вірш про Україну. Вона має прекрасний голос, сокальці щонеділі чують її спів у церковному хорі. У цій жінці стільки запалу та енергії, що може будьхто позаздрити. Пані Руслана не вперше виступає на великій сцені, завжди зачаровує слухачів своїм голосом.

Галина Білецька з Двірців – наймолодша серед учасниць «Золотої октави». Проте не поступалася співом старшим виконавцям. Дівчиною пишаються в рідному селі, а вона мріє про велику сцену, щоб приносити користь Батьківщині.

Аматорами художньої самодіяльності є і троє жінок зі Смикова – Руслана Сущенко, Раїса Яремчунь, Майя Магера, які часто виступають і в селі, і в районі. Вони вкотре довели, що українська пісня – душа народу.

Вигуками «браво» глядачі зустріли виступ чоловічого ансамблю з Волиці. Хлопці здивували маловідомою піснею про Сокаль, вдало брали кожну ноту, їх голоси зачарували присутніх у залі.

Наталія Ярмола з Переспи – гордість свого села. Односельчани називають її місцевою Монсеррат Кабальє. Хоч вона і тендітна, проте має сильний голос, який нікого не залишає байдужим. У її репертуарі переважають арії з опер, одну з них вона виконала на «Золотій октаві». Дівчина мріє співати у Львівській опері.

«Співоча мама» – так називають мешканку Волсвина Наталю Миколайчук її односельчани, у репертуарі котрої чимало пісень. А трепетні, барвисті мелодії в її виконанні хвилюють слухачів. Цього разу п. Наталя виконала пісню «Виростеш ти, сину». А з інсценізацією їй допоміг синочок – мамина втіха і радість.

Чарівні посмішки, українські костюми і хороший спів показали на сцені Надія Брезовська і Тетяна Громико з Карова. Обоє співають в ансамблі «Живиця» при Карівському народному домі, жодне свято в селі не обходиться без їх участі.

Мрія всіх дівчат – так можна сказати про наймолодшого учасника серед чоловіків – вісімнадцятирічного жителя Савчина Назара Михальчука. Він добре вчиться, має чудовий голос, брав участь у багатьох пісенних конкурсах, минулоріч став лауреатом «Маминих зіроньок». Цього разу він виконав пісню «Ти – моя», глядачі довго йому аплодували.

Найменше містечко України – Угнів, представляла Тетяна Стельмах. У конкурсній пісні вона мелодійно заспівала, чим живе українське село, згодом пояснила, що для неї «Угнів – це велике село», тому вона і вибрала саме таку пісню.

В народі кажуть: «Послухай Бога в Заповідях, щоб Він почув тебе у молитвах». Цією одвічною істиною керується о. Тарас Гнатків, під опікою якого перебуває парафія с. Реклинець. На сцені він співав разом із Олександрою Пенською, завідувачем Народного дому, яка теж любить пісню і прищеплює цю любов односельчанам. На сцені їх голоси зливалися воєдино і тішили серця усіх присутніх у залі.

Вдало виступила і мешканка Городища, дівчинакрасуня Світлана Котик. Її голос, як соловейко, линув у всі закутки Народного дому. Юнка співала, а їй підтанцьовував ансамбль народного танцю «Бужани». Це вдале поєднання пісні і танцю справило неабияке враження на глядачів.

Село Куличків на пісенному конкурсі представляла Марта Брецко. Голос дівчини чують не лише її односельчани, а й у столиці України. Марта на сцені районного Народного дому виконала оперну композицію. Спів дівчини припав до душі багатьом глядачам.

«Роменцвіт» – жіночий ансамбль з Комарева. Шестеро дівчат з чарівними усмішками, прекрасним співом захопили весь глядацький зал. Їх голоси зливалися воєдино і торкалися найтонших струн душі.

Перший пісенний конкурс аматорської творчості між селами Сокальщини «Золота октава» здивував глядачів новим сучасним форматом, якого Сокаль ще не бачив, бездоганною організацією і чималою кількістю учасників, які вирішили показати своє вміння співати. Всі виконували пісні українською мовою і наживо. Дехто – акапельно, хтось – під фонограму, а комусь акомпанували на народних музичних інструментах.

Після закінчення галаконцерту Світлана Притулко заспівала однойменну пісню «Золота октава», слова якої написав її чоловік, а музику – Наталія Май. Всі з нетерпінням чекали, хто ж стане переможцем, адже всі учасники добре виступили, кожен номер був яскравим і неповторним. Ведучі зачитували результати голосування кожного з сіл. Після перших десяти населених пунктів лідирували Наталія Миколайчук з Волсвина, Ірина ГрабоваЯремко з Перв’ятич, Назарій Михальчук з Савчина. З кожною хвилиною рейтинг сіл змінювався, ставав непередбачуваним. У підсумку переможцем першого пісенного конкурсу аматорської творчості «Золота октава» став Назарій Михальчук. «Золоту ніку» та почесну грамоту переможця йому вручили почесний президент громадської організації «Світанок», засновник конкурсу Віктор Притулко та начальник відділу культури та туризму Сокальської РДА Лариса Фарин. А ще переможець отримав п’ять тисяч гривень від головного спонсора свята – Сергія Вишневського. Половина цієї суми дістанеться Назарію, а 2,5 тисячі гривень піде на Савчинський народний дім.

Учасників та глядачів також привітала заступник голови Сокальської РДА Наталія Карташова, яка, зокрема, сказала: «Українці співають завжди і всюди. Ми – найспівочіша нація на землі. Сьогодні усі могли отримати насолоду від звучання української пісні, інсценізації художніх номерів. Ми побачили, що кожна громада має свою душу і творять її усі – від малого до великого. Нині тут зібралися найталановитіші жителі району. Не треба бути фахівцем, аби побачити, що докладено багато зусиль і творчого потенціалу, аби гідно представити своє село, громаду. Дякую організаторам і учасникам цього пісенного конкурсу, бажаю усім творчих успіхів, а громадам – процвітання. Від імені влади, громади також вітаю переможця – Назарія Михальчука зі Савчина, бажаю йому, щоб сьогоднішня перемога стала для нього початком нових звершень».

Після конкурсу Назарій Михальчук розповів, що перемога для нього стала неочікуваною. Хлопець навчався в Сокальській музичній школі, нині закінчив перший курс Львівського державного музичного училища ім. Станіслава Людкевича. З юних літ співає, бере участь у регіональних конкурсах, фестивалях, минулоріч став дипломантом пісенного фестивалю «Мамині зіроньки», на конкурсі академічного вокалу у Львові Назарій зайняв третє місце. За нього в актовому залі вболівали мама, тато, бабуся, хресна мама, сестра, друзі.

Мама переможця «Золотої октави» Марія Михальчук довго не могла повірити в перемогу сина. Вона розповіла, що Назар почав співати швидше, ніж говорити. У їх родині всі мають хороші голоси, співають. А її рідна сестра працює художнім керівником у Народному домі, тому завжди на репетиції, концерти брала з собою Назарія, тож він змалку полюбив пісню. Добре вчився у школі, а після закінчення вирішив своє життя пов’язати з музикою. Уся їх сім’я нині радіє успіху хлопця і вірить, що попереду в нього підкорення великої сцени.

Віктор та Світлана Притулки, почесний президент та куратор громадської організації «Світанок», які були організаторами пісенного конкурсу, розповіли:

– Основним поштовхом для організації «Золотої октави» стало те, що на Сокальщині досі не було жодного конкурсу, фестивалю, в якому могли б позмагатися в пісенній майстерності учасники, старші вісімнадцяти років. А старшим жителям теж хочеться показати свої таланти. Нині на сцені виступало багато красивих, співучих представників громад. Ідея проведення такого заходу виникла в квітні, її запозичили в «Євробачення» і переробили на свій лад, тобто замість країн за звання кращого співака змагалися жителі сіл. На Сокальщині є 104 населені пункти, але не всі знають, які талановиті люди там живуть. Ми вирішили організувати конкурс, аби відкрити нові таланти, щоб про них дізналася вся Сокальщина. Робота над презентаціями сіл, відеоряди, які оформляли номери, сценічні образи, інсценізації – це наші недоспані ночі. Обоє їздили по сільських Народних домах, запрошували до участі. На початку бажаючих було небагато, першими відгукнулися з Волсвина та Реклинця, а за ними й інші. Учасникам треба було мати бажання взяти участь в конкурсі і вибрати пісню, – а решту в усьому ми їм допомагали.
Глядачі, переповнені позитивних емоцій, залишали актовий зал. Перший пісенний конкурс аматорської творчості «Золота октава» надовго запам’ятається як організаторам, учасникам, так і глядачам. Добре, що є аматори сцени, яким небайдужа українська мова, українська пісня і вони їх несуть в народ. Вірю, що наступного року «Золота октава» знову збере поціновувачів музики, пісні і таланту.

Ольга ДИЛИН.

 

 

 

Фото автора.

Exit mobile version