Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Галсільліс живе i працює

У приміщенні управління агропромислового розвитку Сокальської райдержадміністрації відбулися підсумкові збори трудового колективу ДЛГП "Галсільліс", які вів заступник генерального директора обласного комунального лісогосподарського підприємства "Галсільліс", головний інженер Михайло Кащук. Він представив почесних гостей  голову райдержадміністрації Миколу Мисака та його заступника Ігоря Махашілова, голову районної ради Ігоря Дацюка, начальника управління агропромислового розвитку РДА Ігоря Шайногу та заступника начальника райвідділу внутрішніх справ Володимира Звадюка, яких запросив у президію.

Насамперед, присутні заслухали звіт директора ДЛГП "Галсільліс" Миколи Дем’яновича про діяльність підприємства за 2010 рік. Доповідач відзначив, що дочірнє підприємство працює над реалізацією регіональної програми в галузі охорони і захисту лісів обласного комунального підпорядкування, підвищення їх продуктивності, раціонального використання і розширеного відтворення лісових ресурсів. Зокрема, провели лісовідновлення на площі 74 га, в т. ч. посаджено 64 га лісових культур, де 10 га  посіяно, а 28 га є захисні лісові насадження на деградованих, ерозійнонебезпечних та малопродуктивних сільськогосподарських угіддях. Працівники лісової охорони забезпечують лісництва посадковим матеріалом і вирощують саджанці дерев в розсадниках та парниках. Торік побудували теплицю •на території Реклинецької школи. Відтепер школярі допомагатимуть лісовому господарству вирощувати посадковий матеріал. В перспективі є створення шкільного лісництва на базі Реклинецької школи.

Одним із заходів покращення якості і природного складу лісових насаджень, підвищення їх стійкості, а також збереження та посилення екологічних властивостей є рубки догляду за лісом. Торік доглядом охопили 90 га, в тому числі 51 га молодняка. З метою оздоровлення лісу, запобігання його належного санітарного стану працівники дочірнього підприємства "Галсільліс" очистили від позалісосічної захаращеності 80 га лісових насаджень і провели вибіркові санітарні рубки на площі 205 га.

Ліс  складний організм, який потребує дбайливого догляду, тому кожен з нас має ставитись до природи, як добрий господар. Бо він росте не одне десятиліття. І прикро, коли хтось нищить його, наголосив директор Сокальського дочірнього підприємства "Галсільліс" Микола Дем"янович. На жаль, такі випадки є непоодинокі. За звітний період в лісах підприємства виявили 34 лісопорушення. Сума збитків сягнула 11225 гривень. Лісова охорона також виявила 16,18 куб. м самовільно зрубаної деревини. Дочірнє підприємство передало в правоохоронні органи 27 протоколів, 24 з них скерували в прокуратуру та два  – в Господарський суд. Крім того, семеро працівників лісової охорони за неналежне виконання своїх обов’язків з охорони, захисту та раціонального використання лісових ресурсів, притягнули до дисциплінарної відповідальності.

Сокальське ДЛГП "Галсільліс" забезпечує сталий розвиток лісового господарства району. За звітний період підприємство заготовило 13,643 тис. куб. м ліквідної деревини від рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів. 8,796 тис. куб. м становить деревина хвойних порід. В товарній структурі заготовленої деревини переважає низькосортна продукція. Так, зокрема, дров’яна деревина  10504 куб. м, ділова  3139 куб. м. Низькосортна продукція  дров’яна переробляється на гірничу стійку, а частина реалізується населенню району за пільговими цінами, а також Кам’янко-Бузькому цеху деревостружкових плит (КроноЛьвів) та експортується в країни Європи.

За 2010 р. на власних потужностях лісогосподарське підприємство переробило 787 куб. м ліквідної деревини, в основному, це  дров’яна деревина. Загальний обсяг реалізованої продукції становить 3022,3 тис. грн., що на 140,7% більше проти минулого року. В основному це  лісова продукція: ділова деревина, технічна сировина, дрова, пиломатеріали. У  2010 році від виробничогосподарської діяльності підприємство отримало 70 тис. грн. прибутку. Ця цифра була б більшою, якщо б не погодньокліматичні умови. Часті дощі призвели до підняття грунтових вод, через що частина лісозаготівельних ділянок була затоплена. Відтак підприємство не реалізувало майже 1000 куб. м деревини.

Нині на підприємстві працює 62 працівники, з них 27 в лісовій охороні. Середньомісячна заробітна плата одного працюючого становить 1200 грн. Торік підприємство сплатило в бюджет 751, 4 тис. грн. податків, в тому числі у місцевий бюджет  184 тис. грн. Відповідно отримано асигнувань з бюджету на заробітну плату лісової охорони та лісовідтворення 361, 7 тис. грн. За кошти, виділені з районного бюджету, посаджена плантація лікарської сировини  гінкго дволопатеве.

Виступ директора доповнили лісничі Сокальського та Реклинецького лісництв, які розповіли як працюють лісництва та проаналізували найгостріші проблеми, з якими зустрічаються у роботі.

Юрій Приходько, лісничий Сокальського лісництва:

– Сокальське лісництво складається із 11 обходів і займає площу 3247 га. У минулому році посадили  39,86 га лісу, з них на землях, непридатних для сільськогосподарського використання, 9,36 га. Навесні планують посадити 19,5 га лісових культур лісового фонду та 10 га на деградованих землях, непридатних до сільського господарства. Ускладнило роботу працівників лісу в минулому році підтоплення, унаслідок підняття грунтових вод, зокрема на території Сілецької, Волицької, Войславицької, Межирічанської сільських рад, де є шахтні розробки. Відтак 20 га лісових культур загинуло. Щоб вирішити цю проблему, треба провести меліорацію. На жаль, коштів на це у підприємства нема. Упродовж року працівники здійснювали догляд за лісовими культурами на площі 62,6 га. Заготовили деревини від рубок 5337,5 куб. м. Відтак є проблема із вивезенням лісу з окремих ділянок. Працівники лісової охорони за цей рік склали чотири протоколи про лісопорушення, які завдали лісництву збитків на суму 80837, 89 грн. Також працівники нашого лісництва заготовили насіння: 1500 кг дуба звичайного, 500 кг дуба червоного, 80 кг сосни звичайної, 2 кг ялини, 50 кг грецького горіха. Виростили 21 тисячу сіянців сосни звичайної, 5,7 тис. ялини, 18,5 тис. дуба у парниках на розсаду. Торік добре попрацювали на усіх лісогосподарських роботах Орест Котик, Іван Тарнавський.

Василь Биков, лісничий Реклинецького лісництва:

– Наше лісництво займає площу 4090 га і складається з дев’яти обхо•дів. З 2000 по 2010 роки виростили 431,3 га лісу, зокрема в 2010 р.  33,2 га лісового фонду та 18,9 га на сільськогосподарських землях. Реклинецьке лісництво за звітний період реалізувало 6460 куб. м деревини: 319,2 куб. м, вивезли у цех переробки і 964,38 куб. м на нижній склад. Виростили 146 тисяч сіянців сосни звичайної та 22 тисячі дуба звичайного. Основна проблема  це заболочення та підтоплення площ через негоду, що призвело до загибелі 15 га лісу.

Олег БУРДА, заступник директора по виробництву:

– У цеху переробки та на нижньому складі працює сім чоловік. За минулий рік у цеху переробили майже 800 кубів деревини, в основному низькосортної. З нижнього складу відвантажили 600 кубів лісу. Торік відремонтували старі столярні верстати, на яких виготовляємо дитячі майданчики та альтанки. Наша продукція має попит. Населення купує крокви, балки та інший будівельний матеріал.

Свої думки також висловили ветеран лісового господарства, лісник Сокальського лісництва Петро Пелех та лісник Реклинецького лісництва Василь Курило.

А далі слово мали гості. Голова райдержадміністрації Микола Мисак зазначив, що лісова галузь є дуже важлива, тож усім працівникам треба сумлінно ставитись до своєї професійної діяльності. І відзначив, що у 2010ому підприємство мало хороші результати в роботі: приріст виробничих показників складав майже 140 відсотків. І хоч відбулося скорочення працівників, однак є реальна динаміка зростання виробничих показників. Голова райдержадміністрації акцентував увагу на засміченні лісів, це проблема, яка потребує нагального вирішення, окреслив напрямки роботи підприємства, подякував працівникам ДЛГП за їх наполегливу, конструктивну роботу та побажав, щоб їхні зусилля реалізувалися якнайкраще.

Голова районної ради Ігор Дацюк розповів, що у цьому році у районі створена комісія захисту навколишнього середовища та діють програми на очищення меліоративних каналів і заліснення площ, непридатних до сільськогосподарського використання. Є і проблеми із підтопленням територій та деяких сіл Сокальщини, які доведеться вирішувати спільно. В майбутньому треба скоординувати роботу над збільшенням відтворення лісових ресурсів району. Адже ліси потрібні для майбутніх поколінь, а їх відтворення  це велика багатолітня праця.

– Є багато чинників, які впливають на роботу лісового господарства,  відзначив начальник управління агропромислового розвитку РДА Ігор Шайнога.  Однак ваше підприємство міцно стоїть на ногах, працює і має прибутки. Управління агропромислового розвитку РДА є розпорядником коштів місцевого бюджету на виконання програм по залісненню, тож будемо співпрацювати надалі. А попереду складна робота  заліснення вилучених земель, непридатних для ведення сільськогосподарської діяльності. А для цього лісівникам потрібно вирощувати саджанці, якісно готувати площі для заліснення, освоювати нові технології.

Заступник начальника райвідділу міліції Володимир Звадюк розповів про співпрацю працівників лісової охорони із дільничними інспекторами. І висловив побажання, щоб вона й надалі продовжувалася і була такою результативною.

Підсумував роботу зборів заступник генерального директора обласного комунального лісогосподарського підприємства "Галсільліс", головний інженер Микола Кащук. Він, зокрема, сказав: "ДП "Галсільліс" на фоні області хоч молоде підприємство, але згуртоване, працює планово і має ріст по всіх показниках. У ДЛГП "Галсільліс" зростає з кожним роком на 25% як виробництво, так і реалізація, виконали план із заготівлі насіння. За минулий рік тут заготовили 13103 куб. м деревини, що на 3000 кубів більше, ніж минулого року. На жаль, ліс є низькосортним і лише 23% становить ділова деревина. А решта – дрова. Проти минулого року зріс і експорт на 160 тисяч грн. Директор старається, щоб була у працівників зарплата, яка нині становить 1200 грн.".

М. Кащук звернув увагу на проблеми, які ще мусить вирішити підприємство, та вказав на необхідність реформування в умовах ринку. Зокрема, раціонально переробляти деревину і налагодити переробку дров’яної сировини; забезпечити вирощування у лісових розсадниках посадкового матеріалу у необхідних обсягах та асортименті; зміцнити матеріальнотехнічну базу; підвищувати заробітну плату та своєчасно виплачувати її; збільшити обсяги виробництва та впроваджувати у виробництво нові досягнення науки та техніки. Наприкінці він подякував керівникам районної влади за співпрацю, а колективу  за сумлінну працю та побажав, щоб показники зростали, підприємство розвивалося і твердо стояло на ногах.

Загальні збори працівників Сокальського ДЛГП "Галсільліс" роботу підприємства визнали задовільною та накреслили напрямки своєї діяльності на 2011й рік, де акцентуватиметься увага на підвищенні продуктивності праці, раціональному використанні деревини та лісових ресурсів.

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.
 

Exit mobile version