У церкві 10 жовтня вшановується пам’ять святого Саватія. Свій постриг він прийняв у Білозерському монастирі, однак зовсім скоро відправився на острів Валаам, де жили інші іноки, і там можна було вести більш суворий спосіб життя.
Братія здивувалася, яким смиренням і терпінням володів Саватій. Дізнавшись про те, що недалеко, в Білому морі, є острів, Саватій вирішив відправитися туди в супроводі інока Германа, який до цього часу самотньо жив у лісі. Прибувши на острів, старці поставили там хрест, келію. Вже після смерті Саватія там стали селитися інші пустельники, в результаті чого, на цьому острові виник Соловецький монастир.
10 жовтня бджолярі намагаються закінчити приготування до зими. Зокрема, прибирають у бджоляник останні вулики. Господині 10 жовтня пекли спеціальне печиво з медом, яке з’їдали всією сім’єю на сніданок.
Говорили, що 10 жовтня небесний покровитель бджіл, Саватій Бджільник, закриває всі вулики на зиму, а тому потрібно завершити всі роботи, пов’язані з бджільництвом. Дітям веліли помолитися святому Саватію, оскільки бджільництво вважалося справою, яка вимагає абсолютної моральної чистоти. У народі ж вірили, що діти у віці до 12 років безгрішні.
Прикмети 10 жовтня:
Хмари пливуть в жовтні з півночі на південь — до сонячної погоди, з півдня на північ — до негоди
Суха погода 10 жовтня – зима пізно настане
Гроза на Саватія – прикмета, що зима буде безсніжною, короткою і досить теплою
Якщо шишок на ялинах і соснах 10 жовтня небагато, то зима не буде суворою
Якщо людина народилася 10 жовтня, то її талісманом є бірюза, вона любить порядок і чистоту
Бджоли щільно заліплюють вічко – згідно з прикметами, чекай холодну зиму, і навпаки.