На останньому засіданні комісії з питань захисту прав дитини Сокальської РДА розглянули одинадцять питань, чотири з них стосувалися доцільності позбавлення батьківських прав. Як показав їх розгляд, часто люди необізнані із законами і роблять хибні кроки, які не приносять бажаного результату і навіть можуть їм нашкодити.
ГОРІЛКА МИЛІША ЗА ДІТЕЙ
… В кімнату зайшла худенька жінка середнього зросту, із сумними очима. Сіла на стілець і тихим голосом почала розповідати про свою сімейну драму. У 2005 році вийшла заміж, через рік народила сина, ще через два доньку. Перші два роки жили з чоловіком нормально, а коли почались сімейні клопоти, він став пиячити, знущатися з неї і дітей. Часто ходила з синцями, а одного разу так побив, що дістала струс мозку. Гроші пропивав. Нарешті у жінки увірвався терпець і в минулому році розлучилася з чоловікомпияком. Аліменти він також не платить. З села виїхав, живе в Червонограді, ніде не працює, далі пиячить. Чоловіка не цікавить як ростуть його діти: чи нагодовані, вбрані, здорові. Жінка перебуває в декретній відпустці по догляду за дитиною. На руках у неї ще хвора матір. Живуть, як вона сказала, на материну пенсію. Тож написала заяву, щоб позбавити колишнього чоловіка батьківських прав. Коли її запитали, для чого це зробила, то відповіла, що хоче отримувати матеріальну допомогу, як матиодиначка! Зрозуміло, що це неможливо, бо діти народжені в шлюбі, а от як малозабезпечена допомогу отримуватиме. Потрібно тільки оформити документи.
А що ж горебатько? Жінка їздила до нього, щоб повідомити про своє рішення. В квартирі гуділа п'яна компанія, чоловік, що ледве на ногах тримався, сказав, що йому байдуже позбавлять його батьківських прав чи ні. Через декілька днів жінка разом з соціальним працівником знову навідалась до нього, сподіваючись застати тверезим. Та де там був п'яний, як чіп. Жінок послав подалі і зачинив перед ними двері. Як сказала жінка, його неодноразово лікували від алкоголізму, але це не дало результату і далі пропиває своє життя.
Члени комісії а це працівники служби у справах дітей, вчителі, юристи, психолог, медик вагалися, яке рішення прийняти, але все ж таки більшість проголосувала проти доцільності позбавлення батьківських прав. Ця сім'я залишається під контролем усіх служб, її заслухають через декілька місяців.
НЕ ТАК ПРАЛА І ВАРИЛА…
Наступною розглядали заяву жителя Сокаля Івана Ц. (імена, ініціали зі зрозумілих причин змінено). З Марією К. він жив у цивільному шлюбі, мають спільну доньку, яка носить прізвище матері, а живе з батьком. Чоловік стверджує, що Марія не дбала про сім'ю, заглядала в чарку, вела аморальний спосіб життя. Тому вони у 2010му розійшлися. Домовились, що 5річна донька житиме з батьком, ходитиме в дитячий садок (Марія живе у селі на Радехівщині, дитсадок там не працює). У минулому році Іван (він підприємець, возить товар з Польщі) подав на аліменти. Жінка, яка ніде не працює, їх не платить. Тепер Іван хоче позбавити її батьківських прав, щоб донька жила з ним і влаштувати своє життя. Марія з цим не погоджується, каже, що Іван до неї чіпляється безпідставно: і борщ не так зварила, і порошку забагато в пральку кинула, і в квартирі не так прибрала… А її вигнав, бо має іншу жінку. Тепер не дає з донькою зустрічатися, не може з нею і по телефону порозмовляти. Коли запросили до розмови Івана, він знову наполягав: Марія п'є, участі у вихованні дитини не бере, її потрібно позбавити батьківських прав, мовляв, за тридцять п'ять років вона ніде не працювала, а родила дітей (має ще п'ятнадцятирічного сина) і жила на "дитячі" гроші. Тому і не оформила свій шлюб, щоб отримувати допомогу як матіродиначка. Можливо, в його словах і є правда, бо Марія ще з порога заявила, що вона вагітна, а доньку не провідувала, бо спочатку дорогу снігами перемело, потім доглядала хворого сина. Коли жінку запитали, на які кошти живе, то відповіла, що отримує допомогу на сина, матеріально її підтримує матір, яка працює за кордоном. І ще заявила, що спиртне вживає не часто. Вихователька дитсадка розповіла, що дівчинку часто забирає батько, цікавиться, як вона провела день, а матір в дитсадку бачать рідко, вона ні з ким не розмовляє, дівчинка також не згадує про матір, лише про батька що привіз їй, куди водив. Словом, взаємних претензій Іван та Марія мали багато. Члени комісії знову дотримались думки, що лише у крайньому випадку доцільно позбавляти жінку батьківських прав, і дали Марії шанс дарувати доньці любов і піклування.
І САМ НЕ ГАМ, І КОМУСЬ НЕ ДАМ
Історія наступної сім'ї, яку заслуховували, членам комісії знайома давно: після смерті матері двох дівчатстаршокласниць виховують її старенькі батьки. Їх батько, людина старша, живе в іншому селі. Донькам матеріально практично не допомагає, бачиться з ними рідко, списуючи все на колишню ворожнечу з тещею і тестем, які нібито не пускають його в хату. Любить перехилити чарчину, а коли доньки звертають йому на це увагу, категорично заперечує очевидне. Останнім часом цікавиться лише старшою донькою, ігноруючи молодшу. Тож старша донька, яка вже закінчує школу, а також його теща написали заяви, щоб чоловіка позбавили батьківських прав. Чоловік категорично проти цього. Коли ж його запитують, чому матеріально не допомагає донькам, виправдовується (і вже не вперше): то зламав руку і довго був на лікарняному, то йому нерегулярно платять зарплату… Цікаво, а де бере гроші на алкоголь? Цей чоловік безвольний, живе практично за рахунок своїх пристарілих батьків. Коли один з членів комісії присоромив його, мовляв, така поведінка не личить чоловікові, то він вибіг з кімнати, грюкнувши дверима і не повернувся (і це, до речі, не вперше). Цього разу члени комісії вирішили за доцільне позбавити його батьківських прав. Дівчатам можна поспівчувати, що мають такого батька. Та добре, що про них піклується родина.
СКУПИЙ ТРАТИТЬ ДВІЧІ
І ще про одну сім'ю розповім. Олена К. має 15річного сина. З його батьком розлучилася, має другого чоловіка, але живуть всі разом, втрьох. Всі, крім сина, його мати відрядила до тітки у Червоноград. Може й добре, що так зробила, бо тепер юнак не бачить п'яну матір і таких же чоловіків, живе в нормальній сім'ї, як відзначають, він старанний, скромний, ввічливий.
Олена написала заяву з проханням дати дозвіл на продаж двокімнатної квартири у Сокалі, де прописаний і її неповнолітній син. На засіданні комісії пояснювала, що продасть квартиру і купить цегляний будинок на ім'я сина в одному з найвіддаленіших сіл району. Вона вже знайшла покупця на квартиру, який оплатив за неї чималий 30 тисяч гривень! борг за комунальні послуги. Жінка, як і її другий чоловік, з яким приїхала на засідання, була напідпитку. Річ в тому, що квартира втричі дорожча за сільський будинок. Олена намагалась переконати членів комісії, що решту грошей витратить на навчання сина, але повірити в це, звичайно, важко. Їй також пояснили, що оформити купівлю будинку на сина буде можливим лише тоді, коли він стане повнолітнім. Жінка ніде не працює, любить спиртне, тож сумнівно, що притримає гроші для сина. Детально обговоривши це питання, члени комісії не дали їй дозволу на продаж квартири. У відчаї був покупець, який зазнав значних витрат. Але члени комісії вчинили правильно захистили майнові інтереси неповнолітнього.
Ця історія може застерегти багатьох, хто шукає квартири з боргами, щоб купити їх дешевше. Прислухайтесь до народної мудрості, яка каже, що скупий тратить двічі.
Валентина БЛУДОВА.