Site icon Голос Сокальщини – новини Сокаля, Шептицького

Дозвільний центр – допомога підприємцям

Ще 16 листопада 2005 р. розпочав свою діяльність Дозвільний центр. За ці роки його робота удосконалювалася, зазнавала певних змін, супроводжувалася прийняттям додаткових законодавчих актів. Про Сокальський дозвільний центр, який знаходиться у приміщенні райдержадміністрації, наша розмова з державним адміністратором Іриною РУДЕНКО.

– Розкажіть, будь ласка, насамперед, які функції виконує Дозвільний центр у Сокальському районі?

– Дозвільний центр – це робочий орган Сокальської РДА, в якому представники місцевих дозвільних органів і державний адміністратор діють за принципом організаційної єдності щодо видачі документів дозвільного характеру суб’єктам господарської діяльності (підприємцям). Основна функція Дозвільного центру – це забезпечення видачі документів дозвільного характеру за принципом «єдиного вікна». Дозвільні документи оформляють місцеві дозвільні органи, але видає їх державний адміністратор, який веде реєстр їх видачі.

– За якими дозвільними документами звертаються у Дозвільний центр підприємці?

– Дозвільні документи – це рішення, висновок, дозвіл, погодження, свідоцтво чи інший, які дозвільний орган зобов’язаний видати суб’єкту господарювання в разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності. Підприємці звертаються за висновками державної санітарноепідеміологічної експертизи, фітосанітарними сертифікатами, деклараціями про готовність об’єкта до експлуатації, сертифікатами якості та іншими документами дозвільного характеру. Для прикладу, якщо підприємцю необхідний карантинний сертифікат, йому не потрібно звертатися у Сокальський пункт з карантину рослин, а у Дозвільний центр за необхідною інформацією чи консультацією, за переліком документів для отримання цього сертифіката. Зібравши необхідні документи, він заповнює заяву на його отримання і це все залишає державному адміністратору, котрий повідомить підприємця у зазначений термін про видачу даного сертифіката. Державний адміністратор у свою чергу формує справу, реєструє заяву і передає всі документи (в тому числі заяву) державному інспектору Сокальського пункту з карантину рослин. Він оформляє карантинний сертифікат – документ дозвільного характеру і передає державному адміністратору. Необхідно завжди перевіряти чи повний перелік документів, необхідних для отримання документа дозвільного характеру, чи достовірні там відомості. Це основні підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру. Якщо їх немає, то у встановлений законом термін видається документ дозвільного характеру (строк їх видачі становить 10 робочих днів, якщо інше не встановлено законом). Строк видачі карантинного сертифіката – п”ять днів. Підприємець здав документи на отримання сертифіката державному адміністратору і через п”ять днів прийде у Дозвільний центр, щоб їх забрати.

– Отже, тепер суб’єктам господарювання за дозвільними документами треба звертатися лише у Дозвільний центр?

– Так, з 1 січня набрав чинності Закон «Про зміни до Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності», де зазначено, що з 1 січня 2012ого всі документи дозвільного характеру, оформлені регіональними та місцевими дозвільними органами, видаються виключно через державного адміністратора у дозвільному центрі. Окремим законом обумовили перелік документів, їх кількість збільшилася до 143 пунктів. У Дозвільному центрі Сокальської райдержадміністрації видають документи дозвільного характеру, які оформляють місцеві дозвільні органи, тобто у районі. Але є ще документи, які видають у Львові чи навіть у Києві. Тоді суб’єкт господарювання звертається до обласних дозвільних центрів.

– То виходить, що підприємцю у деяких випадках треба їхати до Києва аж тричі?

– Ні, лише два рази. Щоб здати документи для отримання документа дозвільного характеру, заповнити заяву і через зазначений термін приїхати для його отримання. Всю необхідну інформацію можна знайти в Інтернеті. Кожний дозвільний центр на території України подає у мережу Інтернет інформацію про свою діяльність, про перелік документів дозвільного характеру, які видає у Дозвільному центрі державний адміністра•тор. Також надають консультації телефоном. Можна ще і рекомендованим листом надсилати заяву і документи, що додаються до неї з описом вкладення, при цьому підпис заявника (фізичної особи – підприємця) та уповноваженої особи засвідчується нотаріально. Державний адміністратор зобов’язаний допомогти суб’єкту господарювання, надати якнайповнішу інформацію, навіть і по телефону. Але якщо консультацію можна отримати телефоном, то заяву людина повинна написати власноруч і особисто забрати дозвільні документи. За цим ведеться особливий контроль.

– Як часто перевіряють роботу Дозвільного центру?

– Мою роботу вже у перший місяць року перевіряли: скільки заяв отримано, документів зібрано, як проходить процедура, чи дотримуються терміни видачі дозвільних документів. Якщо є якісь суттєві порушення вимог законодавства з питань видачі документів дозвільного характеру, то на посадових осіб, в тому числі і на державного адміністратора накладають штрафні санкції – від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

– Зі скількома дозвільними органами співпрацює Сокальський дозвільний центр?

– З початку року з нами вже співпрацює 12 місцевих дозвільних органів. Це ті установи, які мають відношення до господарської діяльності: санепідстанція, управління агропромислового розвитку, управління ветеринарної медицини, відділ регіонального розвитку містобудування і архітектури, інспекція держактбудконтролю, пожежна служба, ДАІ, державна інспекція з карантину рослин, управління Держкомзему у Сокальському районі, Сокальський район електромереж, Львівська державна хлібна інспекція.

У нашій справі багато залежить від людей, їх комунікабельності, бажання співпрацювати і допомогти. Бо є документи, які можна отримати в якнайкоротший термін. Ми прискорюємо цей процес, аби людина довго не чекала. Проте деякі висновки видають протягом десятитридцяти днів. Наприклад, управління ветеринарної медицини робить експлуатаційний дозвіл оператора потужностей (об’єктів), які займаються виробництвом харчових продуктів, підконтрольних державній службі ветеринарної медицини, та для агропродовольчих ринків, строк, протягом якого видається дозвіл, становить 30 робочих днів. Дозвільні органи співпрацюють, працюємо на засадах взаєморозуміння, один одному допомагаємо.

– Ірино Василівно, чи можете на прикладі проілюструвати роботу Дозвільного центру?

– Представник Київської фірми звернувся в наш дозвільний центр за сертифікатом якості зерна та продуктів переробки. Це підприємство закуповує зерно на Сокальському елеваторі і переправляє його за кордон чи по Україні. Довірена особа подала підтверджуючі документи та весь пакет документів, які потрібні для того, аби отримати сертифікат якості зерна та продуктів його переробки. Я звернулася до Львівської державної хлібної інспекції, передала їм відповідно заяву і документи, які до неї додаються, на оформлення сертифіката якості. Підприємцю потрібно було два сертифікати на два вагони зерна, вони платні, їх вартість приблизно 400 грн. Ці сертифікати оформили за два дні і відразу їх отримав підприємець.

– Отже, є сертифікати платні і безкоштовні…

– Так, про це повідомляє кожен дозвільний орган. Розмір тарифів для видачі документів дозвільного характеру затверджує Кабінет Міністрів України. Вартість їх може сягати від 50 грн. і більше. Нині підприємці досить активно співпрацюють з нами. У січні звернулося 20 суб’єктів господарювання, а за минулий рік Дозвільний центр у Сокальському районі видав 58 дозволів. Ми намагаємось іти назустріч людям, які звертаються, даємо консультації. Вже видали такі дозволи: фітосанітарний сертифікат, декларацію про готовність об’єкта до експлуатації, висновок на діючий об’єкт, ліцензію на медичну практику, декларацію відповідності об’єкта з питань пожежної безпеки. Як виникає потреба, то раз в тиждень засідає комісія з представників дозвільних органів і роз’яснює питання, які цікавлять підприємців.

– Дякую за розмову.

Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

Exit mobile version