Триває безстрокове голодування голів незалежної профспілки гірників України шахти «Степова» Василя Семканича та шахти «Межирічанська» Василя Лесняка. Вони голодують з 12 листопада, живуть у конференц-залі ДП «Львіввугілля», сплять на кріслах і п’ють лише воду.
Все це через заборгованість із зарплати вугільникам і наказ Міністерства енерговугілля від 7 листопада «Про реорганізацію Державного підприємства «Львіввугілля». Відповідно до нього вирішено реорганізувати підприємство шляхом приєднання до іншого державного підприємства «Національна вугільна компанія» і завершити ці заходи вже до 30 квітня 2019 р. Багаторазові акції протесту та пікетування обласної адміністрації і Верховної Ради не дали бажаного результату, тож гірники вирішили привернути до себе увагу у радикальний спосіб. Крім того, РО НПГУ м. Червоноград на чолі із Віталієм Оніжуком лист-звернення до Президента, Прем’єр-Міністра, Міністра енергетики та вугільної промисловості, голові ЛОДА, голові НПГУ, у якому є 5 вимог. Серед основних: до 15 листопада виплатити заборговану заробітну плату за вересень та жовтень 2018 року, скасувати наказ Міністерства енерговугілля про реорганізацію «Львіввугілля», виділити 36 млн. грн. на модернізацію шахт «Степова» і 32 млн. грн. на «Межирічанську».
Якщо їхні умови не виконають, то шахтарі погрожують вже в п’ятницю, 16 листопада, перекривати дорогу міжнародної траси Львів-Томашів в районі Рава-Руської митниці. Пропускатимуть тільки вагітних, спецтранспорт та ще, можливо, за наявністю авіаквитків.
У зв’язку з критичними налаштуваннями шахтарів із цими подіями у ДП «Львіввугілля» спершу 13 листопада відбулася розширена нарада представників влади, а в четвер, 15 листопада, аби підтримати представників однієї із провідних галузей Сокальщини відповідні звернення розглянули на сесії Червоноградської міської ради та позачерговій сесії Сокальської районної ради. Власне, остання скликалася лише через одне питання: це звернення до Президента і Прем’єр-Міністра України, Міністра енергетики та вугільної промисловості, а також голови ВР, голів Львівської ОДА і Львівської облради щодо підтримки вимог шахтарів ДП «Львіввугілля». У зв’язку з робочою поїздкою очільника райради в Київ, засідання проводив його заступник Василь Бойко. Звернення на сесії зачитав голова комісії з питань промисловості, інфраструктури, комунального майна та підприємництва Олег Солодяк. У зверненні йдеться про те, що обурення в шахтарських колективах досягло критичної межі і, на думку депутатів, це цілком нормально зважаючи на ситуацію, що складається. А ще депутати наголошують, що: «Оскільки серед доходів районного бюджету надходження податку з доходів фізичних осіб від підприємств вугільної промисловості становить 45% то підзагрозою фінансування усієї соціальної сфери – освіти, культури, охорони здоровя, а також фінансування вирішення екологічних проблем, доріг та іншого».
У зверненні дублюються ті ж вимоги, що й в листі РО НПГУ, а ще вирішити питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників ДП «Держвуглепостач», які винні у невиплаті заробітної плати працівникам «Львіввугілля». Нагадаємо підприємству заборгували вже понад 200 млн. грн. На сесії звернення затвердили майже одноголосно – 22 голосами з 23 присутніх депутатів.
І на сесії міської ради Червонограда одним із перших теж розглянули відповідне звернення, доповідав по ньому міський голова Червонограда Андрій Залівський. Також надали слово голові РО НПГУ м. Червонограда Віталію Оніжуку і голові Львівської територіальної організації Профспілки працівників вугільників Олегу Турчину. Звернення депутати підтримали одноголосно – 29 голосами.
Тим часом виплата заробітної плати шахтарям триває. Сьогодні, 15 листопада, виплатили ще 7% за вересень. Прес-служба ДП «Львіввугілля» повідомляє, що загалом виплачено 91% за вересень. За жовтень кошти ще не надходили. Такі нерегулярні зарахування лише дратують вугільників, тому при невиконанні вимог шахтарі налаштовані серйозно: нагадаємо, 16 листопада, планують перекриття дороги на митниці Рава-Руська, тож якщо ви збиралися перетнути українсько-польський кордон саме в тому пункті пропуску для певності скористайтесь іншим.